Excelsior Ženská basketbalová liga pokračuje o víkendu dalšími zápasy nadstavbové části. Ve skupině A1 je na programu tradiční derby mezi Hradcem Králové a Trutnovem. Pardubická Studánka se pokusí ve skupině A2 překvapit na hřišti VŠE Praha.

Skupina A1

So 16.00: Sokol Hradec Králové (5. místo, 41 bod) – Kara Trutnov (3. místo, 43 body). Naposledy Karu vyprovodily ze své palubovky rozdílem osmnácti bodů, první čtvrtinu vyhrály o šestnáct. Hradecké „lvice“ touží v derby zase řádit.

„Začátek bude opět důležitý, ale také nemusí nic znamenat. Samy jsme se o tom přesvědčily naposledy v Brně, kdy jsme nezačaly vůbec dobře, ale skvělou třetí čtvrtinou se výsledkově dotáhly,“ vzpomíná hradecká trenérka Romana Ptáčková na předchozí kolo a porážku s Friscem 67:73 po prodloužení.

Východočešky, které v letošní sezoně šokují svými výsledky a výkony celou ŽBL, si věří i na největšího regionálního soka. Zápasy s Trutnovem mají pro ně příchuť pravého derby. „Pro nás je to stále úhlavní regionální rival,“ přiznává Ptáčková.

Jak na Trutnov? Jednoduše. Předvést produkci jako v dosavadních duelech v elitní skupině A1. Nejlépe zopakovat výkon z Brna.

„Pokud budeme hrát kvalitně v obranné fázi, jako se nám to dařilo v poslední době, mohly bychom pomýšlet na úspěch.  Samozřejmě za předpokladu, že se nám bude dařit střelecky,“ míní Romana Ptáčková a dodává: „Zatím se nám daří nad očekávání. Nerady bychom si to pokazily.“

S touhou uspět ale přijede i podkrkonošský rival. Kara zatím v nadstavbové části úspěšně hájí třetí příčku a z této pozice by družstvo nerado odcházelo. Trutnov těží zatím převážně z kvalitní hry na domácí palubovce, kde udolal jak mladoboleslavskou Slovanku, tak i VŠ Praha. „Doma prostě v této fázi soutěže musíme vyhrávat. Jsme rádi, že se nám to v obou případech podařilo, výkony týmu byly dobré,“ těší trenéra Kary Martina Petrovického.

Co však zkušenému kouči přidalo vrásky na čele, to je zranění velké bojovnice Ivy Komžíkové, která si ve středeční ligové dohrávce zranila koleno.

I bez členky základní sestavy jsou trutnovské hráčky připraveny zabojovat o dva body. Celý tým ale ví, že to proti rozjetému soupeři bude těžké.

„Sobotní derby se bude určitě hrát v podobném stylu jako duel v Brně. Bude to tvrdý zápas. Středeční utkání nám ukázalo, že se prostě soupeři musíme vyrovnat v agresivitě. Musíme hrát velice tvrdě, abychom mohli kombinovat. Na Hradec se připravíme a já se budu snažit dostat do týmu maximální agresivitu, kterou je schopný ze sebe vyždímat. V tom nesmíme propadnout,“ nastínil lodivod Kary Petrovický, kudy by mohla dnes odpoledne vést cesta k trutnovskému úspěchu.

Skupina A2

So 18.00: VŠE Praha (4. místo, 33 body) – BK Pliska Studánka Pardubice (5. místo, 29 bodů). Pardubické basketbalistky po domácím fiasku s Karlínem mohou odjet do hlavního města s čistou hlavou. Horší výkon totiž snad už ani podat nemohou. Prakticky už mají jistotu baráže, když šest kol před koncem nadstavbové části ztrácí na svého dnešního soupeře čtyři výhry.