V těchto dnech probíhá v rakouském Innsbrucku MS v silniční cyklistice, kterého se účastní také jezdci hradecké stáje Elkov Author.

Hned úvodní den přišel první jejich úspěch v týmové časovce. V ní závodníci východočeské formace obsadili skvělé 12. místo, když za sebou nechali i dva WorldTour celky. Závod, na jehož startu byl první český tým s českými cyklisty, se jel na 62,8 km. O titul soupeřilo 22 šestičlenných formací, které se nominovaly z kvalifikace či na divokou kartu, z toho 12 celků bylo z World Tour, 1 ProContinetal a 9 Continental týmů.

Elkov Author, který se kvalifikoval díky výsledkům a čelnímu pořadí v UCI Europe Tour, vyslal do boje sestavu ve složení Jan Bárta, Josef Černý, Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle a Jakub Otruba.

Na prvním mezičase (22,8 km) byl hradecký celek devátý. Druhý mezičas byl na vrcholu stoupání na 44,8 km, kde se Elkov o několik míst propadl. V závěrečném sjezdu do cíle v Innsbrucku dosahovali závodníci rychlosti přes 100 km/h. Na cílové pásce z toho byla sympatická dvanáctá příčka.

„Začali jsme velmi dobře, jeli jsme, na co jsme měli a všichni jsme poctivě střídali. Když jsme najeli do kopce, tak jsme trochu zpomalili, protože přece jen musíme přiznat, že k takhle dlouhým časovkám se běžně nedostaneme. Závěr už byl o morálce, ale udělali vše pro to, aby z toho bylo co nejlepší umístění a to se podařilo,“ popsal ve zkratce průběh závodu Josef Černý, pro kterého to bylo poslední vystoupení v barvách EA.

„Nikdy jsem nejel časovku nad 40 km v takové intenzitě. Byl to ale neskutečný zážitek. Tempo, v jakém jsme kontrolovaně jeli úvodní kilometry, bylo závratné. Je to zároveň odměna za tuto i minulou sezonu,“ dodal Alois Kaňkovský.

Na vítězný tým Quick Step Floors (prům. rychlost 55.55 km/h) ztratili Hradečtí (prům. rychlost 52.94 km/h) 3 minuty a 17 vteřin.

„Děkuji klukům za to, co předvedli. Ukázali, že i když nemáme 30 závodníků, větší zázemí či rozpočet o desítkách milionů, jsme schopní konkurovat týmům z WorldTour,“ uvedl ředitel týmu Vladimír Vávra.

Druhý den se jela individuální časovka jezdců do 23 let na 27,7 km, kde si v konkurenci 71 závodníků připsal solidní výsledek Jakub Otruba, jenž finišoval 19. se ztrátou minuty a 12 vteřin na vítězného Dána Bjerga.

Ve středu se jela individuální časovka kategorie Elite, v níž Bárta skončil čtrnáctý a Černý pětadvacátý.

V pátek se na trať vrátí Otruba v hromadném závodě U23 a šampionát uzavřou Josef Černý a Michael Kukrle v nedělní hromadném závodě Elite.   (pt, mž)

Jezdci týmu Elkov Author HK obsadili v týmové časovce 12. místo.