V týmu novopečených mistrů figurovalo hned sedm hráčů z Hradce Králové. Petr Novák, Jan Bacovský a Pavel Kubeš se radovali ze zlata i před dvěma lety. Nyní k nim přibyli Petr Chmel, Jan Hrabica, Jan Bílý a Michal Chmel.

„Z předloňska vím, že uvědomění si titulu přijde až o něco déle. Nicméně je to krásné. Víc než být mistrem světa už nelze dosáhnout,“ uvedl Petr Novák, jenž s mužstvem slavil z neděle na pondělí. „Po té noci mám dobré pocity,“ smál se včera a přiznal, že oslavy byly náročné.

Před dvěma lety národní celek uspěl na domácí půdě, nyní u sousedů. „Každý z těch titulů byl jiný. Neřekl bych, že tento byl těžší. V roce 2009 jsme hráli doma, tehdy jsme byli pod velkým tlakem. Nyní jsme na turnaji dvakrát narazili na Kanadu, nejlepší tým historie. V semifinále jsme se utkali s domácími Slováky, kteří byli ve stejné pozici jako my před dvěma roky,“ líčí zkušený hokejbalista, podle něhož právě Slováci evidentně nepřáli Čechům obhajobu.

Co podle Nováka dovedlo jeho tým na vrchol? „Je znát, že náš celek se buduje už dlouho. V Bratislavě byly dvě třetiny hráčů, kteří hráli před dvěma lety v Plzni. V týmu jsou lidé, kteří se navzájem respektují a uznávají se. Nikdo nepřevyšoval ostatní, ať už chováním, tak na place. Zkrátka bylo tam vyrovnaných pětadvacet kluků. Kdokoliv se dostal do sestavy, tak hrál dobře,“ poznamenal reprezentant a následně přece jen vyzdvihl výkon nepříliš zkušeného brankáře Heczka.

Po prohraném zápase s Portugalskem šli Češi do play off až ze třetího místa. „Toho jsem se tolik nebál. Věděl jsem, že máme obrovský potenciál. Prohra s Portugalci nám možná paradoxně připravila snadnější cestu za titulem,“ doplnil Petr Novák. Nejhůře mu bylo po prohrané úvodní třetině čtvrtfinálového zápasu proti Řecku.