Češky pod vedením kapitána Petra Pály i nadále vládnou Fed Cupu pevnou rukou. Uplynulý víkend navíc ukázal, že není nutné spoléhat se jen na tradiční opory. Dorůstá totiž nová generace šampionek a i ona už ví, jak sladce a opojně chutná vítězství.

„Je nádherné, že máme tolik holek, které Fed Cup chtějí hrát,“ pochvaloval si Pála po vítězství 3:0 na zápasy nad týmem USA. Scházela mu zraněná Karolína Plíšková, nehrála ani nachlazená Petra Kvitová, přesto znovu dokázal namíchat ideální tenisový elixír.

Už v sobotu své dvouhry vyhrály loučící se Barbora Strýcová (finále proti Američankám bylo jejím posledním fedcupovým startem) a Kateřina Siniaková. Ta včera navíc získala i klíčový třetí bod po nevídané bitvě s americkou teenagerkou Sofií Keninovou. Po jejich bezmála čtyřhodinové přetahované tekly slzy na obou stranách.

„Bylo to nahoru dolů, strašně těžký zápas. Vždy, když už jsem si říkala, že hraju skvěle, se to zase otočilo,“ popsala Siniaková. Kudrnatá blondýna s tváří anděla a herním projevem dračice podala snad životní výkon.

Pochvalu si zaslouží i mladičká Keninová, která měla výhru nad Siniakovou na dosah ruky a po zápase se rozplakala. Slzy se ostatně nevyhnuly ani její přemožitelce, a to už během utkání. „Na papíře je výsledek finále 3:0, vůbec to ale neodpovídá tomu, co se dělo na kurtu. Ve skutečnosti to byl strašně těžký boj,“ řekl Pála.

Fed Cub bez Strýcové i Šafářové

Z jeho tradiční party mizí nejen Strýcová, ale také další veleúspěšná reprezentantka Lucie Šafářová, končící kariéru. Rozjetá Siniaková ovšem dala jasně najevo, že je tady neméně odolná nová generace hráček. Právě v tom spočívá ona výjimečnost českého ženského tenisu.

„Když vzpomínám na ty předchozí roky, tak mě moc těší, že vždy někdo vystoupil a táhnul to. Ať už Petra, Lucka nebo Karolína, dnes Katka. Je úchvatné, jak se holky umí semknout,“ uzavřel Pála.

Další ročník už ale zase klepe na dveře. Češky v únoru a v Ostravě přivítají Rumunsko. Vykročí v obměněné sestavě za dalším titulem?