Basketbalistka Lenka Bartáková bude mít možnost být členkou českého reprezentačního týmu žen, který od pondělka v turecké Ankaře čeká kvalifikační turnaj o Olympijské hry v Londýně.

Jednadvacetiletá rozehrávačka zazářila v uplynulém ročníku ŽBL v dresu Hradce Králové, pro nadcházející sezonu však čerstvě posílila konkurenční VŠ Praha.

Její výkony v uplynulém roce neunikly ani reprezentačnímu trenérovi Luboru Blažkovi, a proto Bartákovou povolal do přípravy širšího kádru ČR. Šikovná hráčka pak dokonce překvapila tím, že se coby nováček týmu probojovala do konečné dvanáctičlenné nominace. V Turecku tak bude moci získat další cenné zkušenosti.

„Určitě je to překvapení. Pro mě byl úspěch už to, že jsem se dostala mezi čtrnáctku, natož mezi konečnou dvanáctku. Ale snažila jsem nad tím moc nepřemýšlet, abych nebyla nervózní," řekla Bartáková.

Kouč Blažek ve středu oznámil nominaci, z níž vynechal pivotky Petru Reisingerovou a Kamilu Štěpánovou a ponechal si trojici rozehrávaček včetně Bartákové. „To jí samozřejmě nahrálo. Kdybychom brali jen dvě rozehrávačky, tak by v nominaci asi nebyla. Ale i tak jsem přesvědčen o správnosti její nominace," poznamenal Blažek.

„V přípravě zahrála dobře, je to solidní hráčka v obraně a dovede tým zbláznit do protiútoku. Samozřejmě, nedostatky jsou hlavně při střelbě, ale má potenciál," doplnil kouč na adresu talentované basketbalistky.

Nedostatků si je Bartáková vědoma, ale samotnou ji překvapilo, že při reprezentačních zápasech nebyla tak nervózní, jak očekávala. „Třeba před prvním zápasem jsem byla hrozně nervózní, ale pak jsem vlezla na hřiště a najednou to ze mě spadlo. To mě překvapilo. Jinak své výkony bych hodnotila tak, že to vždycky může být lepší," pronesla s úsměvem.

Doposud sbírala zkušenosti především v nejvyšší domácí soutěži, proto bere svou premiérovou účast v reprezentaci především jako velkou školu. „Pro mě je to obrovská zkušenost. Jsem strašně ráda za každou minutu, kterou na palubovce dostanu," podotkla Bartáková.

„Oproti lize je to docela velký rozdíl. Zvláště proti soupeřkám, jako byly Francouzky nebo Chorvatky. To pro mě nebyla jen normální škola, ale přímo vysoká škola," dodala.

Podobně přínosné pro ni je trénovat a hrát po boku nejlepší české rozehrávačky posledních let Hany Horákové. „Jen sledovat Hanku a další holky při tréninku je pro mě škola. Hanka je jednou z nejlepších basketbalistek v Evropě. Je pro mě důležité, když mi předává zkušenosti. Při zápasech mi radí, na co si dávat pozor a podobně," uzavřela Lenka Bartáková.

V původní nominaci byla i hradecká Michala Hartigová, ale tu vyřadil kouč už při prvním zeštíhlování kádru na čtrnáct hráček.

Konečná nominace pro olympijskou kvalifikaci rozehrávačky: Horáková (naposled Jekatěrinburg), Bartoňová (VŠ Praha), Bartáková (Hradec Králové/VŠ Praha). Křídla: Vítečková, Elhotová, Zrůstová (vš. USK Praha), Veselá (Valencie), Zohnová (Mondeville), Pecková (Frisco Brno). Pivotky: Burgrová, Kulichová (obě USK Praha), Hanušová (Frisco Brno).

(pt, čtk)