Další zastávkou formulového šampionátu světové série GP2 je Istanbul. Na startu nebude chybět jediný český zástupce Josef Král, hájící barvy britského týmu Super Nova Racing.

Královéhradecký jezdec se do Turecka vydal vybaven pořádnou porcí zkušeností z minulých závodů v ulicích Monte Carla. Nyní jej však čeká běžný závodní okruh, spíše rychlejšího charakteru. Nezvyklý bude ale směr jízdy doleva - proti směru hodinových ručiček. Pro Krále to bude, podobně jako v Monaku, premiéra, protože v Istanbulu na rozdíl od mnoha soupeřů nikdy předtím nezávodil.

„Okruh jsem si vyzkoušel na simulátoru v Anglii a musím přiznat, že se mi moc líbí. Je hodně široký a nabízí velice dobré možnosti k předjíždění,“ pochvaluje si devatenáctiletý pilot.

„S týmovým kolegou Marcusem Ericssonem jsme byli na simulátoru spolu a tak trochu jsme mezi sebou závodili. Nejdříve jsme jezdili s nastavením auta podle Markusovy volby a potom podle mé. Vyhrál jsem, což mě samozřejmě těší, ale za to žádné body do šampionátu nemám! O víkendu budu muset porazit na opravdovém okruhu nejen Marcuse, ale také co nejvíc ostatních soupeřů.“

Královo vystoupení v obou závodech na okruhu v Monte Carlu si zasloužilo respekt. Ale s ohledem na formát víkendových závodů byla klíčová včerejší třicetiminutová kvalifikace.

„V závodech se může vždy odehrát spousta věcí, ale nepovede-li se kvalifikace, je to marné. Myslím si však, že mě provázela spíše smůla, než že bych byl pomalý. Ve Španělsku do mě narazil soupeř a při mokré kvalifikaci v Monaku jsem se složitě vyhýbal soupeři, který boural, a kvůli němu jsem pak ztratil čas přesně na konci kvalifikace, kdy byla příležitost zajet slušný čas. Tady už to ale musí vyjít, pojedu v kvalifikaci jako bych jel už samotný závod,“ uvedl Josef Král.

Včera se mu však příliš nedařilo, když v dopoledním tréninku zajel dvacátý čas. V první části kvalifikace se zlepšil a výsledkem byla čtrnáctá příčka. Ve druhé polovině kvalifikace, při snaze vylepšit svůj čas, nezvládl v osmé zatáčce svůj monopost, dostal smyk a zastavil se až o bariéru z pneumatik.
Král musel opustit vůz a bylo po nadějích. Královéhradecký pilot klesl na sedmnácté místo a do dnešního závodu odstartuje až z deváté řady. Věřme, že si vybral všechnu smůlu a bude útočit ze zadních pozic na zisk premiérových bodů.

Fandit královéhradeckému jezdci můžete u televizních obrazovek. Živé přenosy nabízí sportovní televizní stanice Nova Sport. Sobotní hlavní závod (32 kola nebo 60 minut) v 15.40 a nedělní v 11.35 – sprint (23 kol nebo 45 minut) v 11.35 hodin. (dr)