První stopa českého judisty v Izraeli pochází z Hradce Králové. Člen východočeského Judo Clubu Pavel Petřikov se na zajímavou štaci vydal v rámci přípravy na olympijskou kvalifikaci. Nikdo jiný tam doposud nebyl.

„Byl to historický okamžik, neboť Páča jako první český judista vstoupil na půdu této svaté země. Dostal pozvání od tamního judistického svazu. Strávil tam deset dní s izraelskou reprezentací. Byla to pro něj nová zkušenost. Navíc trénink Pavlovi vyhovoval. Byl sice kratší než třeba v Japonsku, avšak intenzivnější a dynamický, tudíž byl náročnější," řekl Pavel Petřikov starší, otec a trenér hradeckého závodníka.

„Soustředění nebylo zaměřené jen na tréninkové zápasy, ale i na techniku, hody a rychlost. Trénovali jsme dvakrát denně nedaleko Tel Avivu v komplexu pro vrcholové sportovce a armádu. Přirovnal bych to k Nymburku, avšak tam je to asi pětkrát větší. Na tréninku bylo vždy kolem padesáti lidí," pochvaloval si judista Pavel Petřikov mladší.

Borec Judo Clubu Hradec Králové v rámci přípravného pobytu navštívil také samotný Tel Aviv.

„Byl jsem tam čtyři noci. Překvapilo mě velké množství zahraničních turistů. Jsou tam krásné pláže. Ve městě je hodně sportovních hřišť pro děti i dospělé. Je tam vidět také rozdíl mezi bohatými a chudými čtvrtěmi. Sobota je ve znamení Šabatu, kdy by se podle židovských tradic nemělo nic dělat. V Tel Avivu to ovšem příliš neplatí, proto je v očích ortodoxních židů městem hříchu," popisuje osmadvacetiletý královéhradecký zápasník.