Mají za sebou další sezonu. Sice nebyla ze sportovního hlediska příliš povedená, ale zato v soukromí hodně radostná. Důvod? Nejznámější český judistický pár JIŘÍ a ANDREA POKORNÍ z Hradce Králové se loni v prosinci rozrostl na tři členy. Novým přírůstkem do rodiny byl syn Kryštof, jenž nedávno oslavil své první narozeniny.

Před manžely Pokornými nyní stojí velký cíl: rádi by se oba kvalifikovali na olympiádu do Pekingu. Ovšem nebude to jednoduché, neboť se jim první část kvalifikace nevydařila. Koncem roku je čas bilancování.

S letošní sezonou asi nebudete příliš spokojeni…

Jiří Pokorný: S touto sezonou nemůžu být v žádném případě spokojen. Na Světových pohárechmi to nevyšlo. Probíhala na nich nominace pro olympiádu, počítání bodů a já jsem v tomto směru absolutně propadl. Trochu jsem si zvedl sebevědomí a takovou tu judistickou čest na českém tatami, kde jsem se stal mistrem republiky ve váze do 81 kilogramů. Vyhrál jsem i republikový šampionát bez rozdílu vah. Tyto dva momenty byly pro mne nejpodstatnější.To je takové skromné zúčtování letošního roku. (pousměje se)

Andrea Pokorná: Začala jsem s tím, že po porodu budu od května trénovat a že se do toho dostanu zpátky. Zkraje jsem měla problémy.Naprvních Světových pohárech se mi nevedlo, ale na tom posledním jsem vybojovala páté místo, což bylo znamení mého návratu mezi judistickou špičku. Dokonce jsem porazila holky, jež se umístily na mistrovství Evropy. Snad už to půjde. Chci prokázat, že do špičky patřím.

Andreo, byl po porodu návrat na tatami hodně těžký?

AP: To ano. Jednoduchý rozhodně nebyl. Kvůli rizikovémutěhotenství jsem proležela plnýchosm měsíců v posteli a ztratila tak veškeré svalstvo. Judistické techniky člověk nezapomene, do toho jsem se dostala brzy. Spíše šlo o fyzickou připravenost. Po této stránce jsem musela zamakat, do toho jsem ještě kojila Kryštůfka, takže jsem byla poměrně dost vysílená.

V současnosti absolvujete zimní přípravu. Jde vše podle plánu?

JP: Před Vánocemi jsme měli odjet na hory, ale bohužel onemocněl trenér a trochu i my, tak jsme nikam nejeli. Byli jsme lehce nastydlí a nemělo význam ani odjíždět. Zaměřujeme se především na kondici. Potřebujeme nabrat všeobecný základ pro naši další činnost. Vlednu se zúčastníme výcvikového tábora v Mittersilu, což je v rakouských Alpách. Sjede se tam celá judistická špička. Především půjde o speciální přípravu. Poté již budou následovat Světové poháry, kde půjde o hodně.

AP: Máme přípravu společnou. Je to především kvůli Kryštofovi. Děláme si navzájem sparingpartnery.Oběma námto vyhovuje. Jen každý bude jezdit na jiné turnaje. Pouze některé budou stejné.

Berete Kryštofa s sebou na sportovní akce?

AP: Kryštof zatím semnou absolvoval téměř všechno. Nebyl jen v Thajsku na univerziádě. Tamjsem ho nechtěla brát. Jinak s námi jezdí po závodech i po soustředěních. Většinou si s sebou beru na pomocmamku, a ta plní roli chůvičky. Zřejmě si ho vezmu i na Světové poháry v novém roce. Měl by to být takový náš talisman pro štěstí. (smích)

Soustředíte se jen na Světové poháry?

JP: Ano, přípravu zaměřujeme především na Světové poháry, neboť to budou poslední nominační podniky pro olympiádu. Myslím, že tyto turnaje budou nejpodstatnější v následujícím roce.

Andreo, již jste zmiňovala, že jste bodovala pouze jediným pátým místem. Zřejmě vás v boji o olympiádu nebude čekat nic jednoduchého…

AP: Určitě to bude těžké, ale před minulou olympiádou jsem na tom byla v tuto dobu stejně. Předtím jsem byla půl roku v Japonsku, tudíž jsem se nezúčastňovala Světových pohárů. Naskočila jsem prakticky jako nyní bez bodů, ale dohnala jsem to na třetí příčku v nominačním žebříčku. Faktem je, že jsem byla po přípravě v Japonsku a ne po porodu. (zasměje se). V tom bude rozdíl, ale myslím, že by to i nyní mohlo vyjít. Šance rozhodně je. Hodně to bude o štěstí, ale třeba i o losu na Světových pohárech. Bude také záležet, jak se sejde forma. Je to takové buď anebo. Rozhodně nemůžu říct, že se nominuji na olympiádu.

Byla jste již na dvou olympiádách. Co takhle jet na třetí i s manželem?

AP: To by bylo ideální. Je to náš velký sen tam jet společně, protože to stojí za to. Byla bych ráda, kdybychom to prožili dohromady.Ve dvou se to vždy lépe táhne.

Možná byste jeli i ve třech…

AP: (smích) Asi možná i ve třech. Ale říkám, to by opravdu muselo vše klapnout. Kdybynámto vyšlo oběma, dá se říci, že by to byl i zázrak.

Jirko, jaké šance si dáváte pro účast v Pekingu?

JP: Těžko říct. Vždy jsem byl na tom bodově lépe, nyní jsem na tom nejhůře. Před dvěma olympiádami jsem měl nějaké body, ale v obou případech mi tento podnik utekl jen o několik málo míst. Teď mám pocit, že jsem někde úplně vzadu. Člověk však neztrácí naději, a tak i já neustále doufám, že se do Pekingu kvalifikuji. Předtím jsem byl vepředu a neměl jsem pocit tlaku. Nyní je to úplně naopak, a tak nevidím důvod, proč by to třeba nemohlo paradoxně vyjít. Ovšem bude to hodně těžké. Jak říká Andrea, bude záležet na losu a judistickém štěstí. Přesto věřím, že se to už zlomí.

Je vidět, že toužíte po své premiérové účasti na této vrcholné akci…

JP: Bylo by to fajn. Je to sen každého sportovce dostat se na tuto největší sportovní akci. V judu je to hodně těžké. Na olympiádu postoupí z Evropy jen několik málo lidí v konkrétní váze.

Když trochu odbočíme, změnilo se u vás něco narozením Kryštofa?

AP:Námse podstatně změnil život. S Kryštůfkemmi přijde všechno snadnější a veselejší. Člověk se přímo nezaměřuje na sport. Přijdudomůa mámjiné myšlenky. Jdeme se třeba s Kryštofem koupat a dělat jiné příjemné věci. Promě je judistická cesta snadnější. Tolik se neupínám na umístění. Je to příjemná změna.

Zvládli jste bez problémů předvánoční shon?

AP: V pohodě. Žádný shon jsme vlastně ani neměli. Všechno bylo v normě. Dvakrát denně jsme trénovali. Dárky byly včas připravené. Cukroví napekla babička, já bych to asi nezvládla. Zkrátka, na Vánoce jsme byli nachystaní s předstihem.

Trávili jste svátky doma?

AP: Ano. Byli jsmedomacelá rodina, to znamená moje babička, rodiče a my. Bylo nás vždy u stolu hodně. Je to už tradice.Mocjsme se na Vánoce těšili. A co máte v plánu na Silvestra?

AP: Určitě budeme s Kryštůfkem, ale nic konkrétního naplánované nemáme.

Co byste si přáli do nového roku?

AP: Proměje nejdůležitější, abychom byli všichni zdraví. Bez toho by to nešlo. A kdyby vyšlo trochu toho sportovního štěstí, byla bych ráda. JP: Ani já se v tomto směru nebudu lišit, základem je zdraví. Dále bych si přál nějakou tu nominaci na olympiádu, z naší rodiny alespoň