Pětice českých judistů odcestovala na mistrovství světa, které se koná od středy do neděle v nizozemském Rotterdamu.

Kromě dvou zástupců z východních Čech (Pavel Petřikov a Alena Eiglová – oba PSK Hradec Králové) to jsou Jaromír Ježek (Sokol Praha Vršovice), David Dubský a Lukáš Krpálek (oba USK Praha).

Petřikov se ještě zkraje roku zotavoval po operaci ramene. „Už je všechno v pořádku, v přípravě na MS jsem měl jen drobnější problém s kotníkem, ale nijak mě to nevykolejilo,“ říká Pavel Petřikov mladší, jenž si pochvaluje spolupráci s fyzioterapeutkou. Účast na MS si zajistil dvěma triumfy v podnicích SP (Bukurešť a Tallinn).

Výsledky šly nahoru, snem je medaile

Pro třiadvacetiletého judistu to bude druhý start na světovém šampionátu. Před dvěma roky v Brazílii prohrál ve druhém kole. „Vzhledem k tomu, že moje výsledky šly nahoru, tak by to teď mohlo být lepší. Samozřejmě mým snem je madaile, ale hezkým výsledkem by bylo i umístění do sedmého místa,“ odtajnil ambice Petřikov mladší.

V Rotterdamu se mu však postaví kompletní světová špička, a tak to bude mít hodně složité. „Je jasné, že kdo chce uspět, musí vyhrávat,“ poznamenal jeho otec a trenér Pavel Petřikov starší.

Bojovník váhové kategorie do 60 kilogramů se před letošním vrcholem cítí v pohodě. „Po judistické stránce jsem na tom dobře. Jen si to před závodem musím srovnat v hlavě,“ dodal závěrem.

Pro Eiglovou, jež zápasí ve váhové kategorii do 78 kilogramů, to bude již druhý seniorský světový šampionát. Přestože na přelomu loňského a letošního roku měla kvůli zdravotním problémům dvouměsíční výpadek, všechno dohnala (5. na SP v Lisabonu, 3. na EP v německém Sindelfingenu). „Vybojovala si účast až na poslední chvíli,“ poznamenal kouč Pavel Petřikov starší.

Více zkušeností, překoná devítku?

Na svém prvním MS skončila Eiglová devátá. Zopakuje tento výsledek, nebo ho dokonce ještě vylepší?

„Nyní mám rozhodně více zkušeností, ale to i většina soupeřek. Bude záležet na tom, kdo bude mít lepší den. Chtěla bych podat výborný výkon. Prostě to, na co se cítím, to chci i předvést. Každé umístění do sedmého místa by bylo velkým úspěchem,“ pronesla pětadvacetiletá hradecká judistka.

Favoritkami mistrovství světa podle Eiglové budou Němka Wollertová, Ukrajinka Prysčepová a Ruska Moskaljuková.
Program východočeských judistů: Petřikov se objeví na nizozemském tatami již dnes, Eiglová se bude prát v sobotu.