Deváté místo ve velkém finále čtyřkajaků, osmá příčka v závodě štafet a sedmá pozice v semifinále dvoustovky singlkajaků. S takovými výsledky se vrátila z mistrovství světa v Kanadě kajakářka Jana Blahová.

„S postupem do finále na čtyřkajaku jsem spokojená. Mrzí mě dvoustovka, ta mi vůbec nesedla,“ uvedla po návratu čtyřiadvacetiletá závodnice TJ Sokol Hradec Králové.

Čeští rychlostní kanoisté za oceánem na medaili nedosáhli. Nejblíže k ní měl mužský čtyřkajak ve složení Horský, Souček, Štěrba, Andrlík. Bronzovou posádku z nedávného evropského šampionátu dělilo na čtvrtém místě půl sekundy od bronzového kovu.

Reprezentační trenér Martin Doktor kromě mužského klade důraz i na ženský čtyřkajak. Hlavně z pohledu účasti na olympiádě v Londýně.
Česká čtveřice Lenka Hrochová, Jana Šebestová, Anna Adamová a Jana Blahová ho nezklamala a splnila daný cíl.

V závodě na půl kilometru postoupila do velkého finále. „V semifinále jsme dojely třetí a postup do finále musíme brát jako úspěch. Startovalo osmnáct lodí, konkurence byla velká a už předem jsme cítily, že vybojovat postup bude těžké,“ podotkla hradecká kajakářka.

Ve finálovém závodě o medaile skončila česká loď poslední – devátá se ztrátou 5,432 vteřiny na vítězné Maďarky Benedekovou, Kozakovou, Janicsovou a Kovacsovou, které trať zvládly v čase 1:33,090 minuty. Stříbro získala posádka Německa a bronz Španělsko. „Finálová jízda nebyla z naší strany špatná. Mohly jsme jednu, možná i dvě lodě předjet, to se nám však nepovedlo. Přesto finále bylo dobré,“ pochvalovala si Jana Blahová.

Ženský čtyřkajak, který na nedávném evropském šampionátu v Brandenburgu skončil osmý, si tak mohl osahat světovou špičku. „Na Evropě jsme byly osmé, teď jsme se dostaly do finále i na světě, takže je vidět, že jsme udělaly výkonnostní posun,“ sdělila. „Věřím, že je v našich silách jet ještě lépe. V rozjížďce byla naše jízda rozházená. V semifinále už to bylo jiné, byly jsme srovnané a měly stejnou frekvenci. Když tohle zvládneme, tak budeme ještě rychlejší,“ soudí držitelka stříbrné medaile ze závodu deblkajaků na MS 2006.

Závod singlkajaků na neolympijské dvoustovce Janě Blahové v Kanadě nevyšel podle představ. Skončila sedmá v semifinálové rozjížďce a účast v boji o medaile jí unikla. Na vině byla vypůjčená loď. Česká reprezentace kvůli problémům s dopravou cestovala do Dartmouthu jen s pádly, lodě jim byly zapůjčeny ze sportovního centra v San Diegu, v němž se připravoval nynější trenér Martin Doktor. „Na vypůjčeném typu lodi mi to nešlo. V singlu se tento fakt na mém výkonu negativně promítl. I když jsem občas jela rychleji, tak mi to prostě nešlo. Přece jen jsem zvyklá na svou loď. Singl mi prostě vůbec nesedl,“ povídala zklamaně účastnice olympijských her v Pekingu.

Před mistrovstvím světa se Jana Blahová cítila oprávněně poškozena tím, že měla v Dartmouthu startovat v singlu i na olympijské pětistovce. Podle nominačních kritérií Martina Doktora však tuto trať obsadila Anna Adamová. „V Kanadě už jsme s trenérem nic neřešili a k události se nevraceli. Martin se ke mně choval pěkně, žádné spory nebyly,“ prozradila Jana Blahová.

Její kolegyni z Dukly Praha závod nevyšel. Skončila devátá v semifinále a do finále nepostoupila. „Anča měla stejný problém jako já s vypůjčenou lodí. Shodly jsme se, že na tomto typu nám to ani jedné nesedí. Stěžovala si, že měla těžký záběr a loď byla obtížně ovladatelná. V semifinále už v polovině trati nemohla a zbytek jen dojížděla. To samé se stalo mne na dvoustovce, už v polovině jsem nemohla, což u mne není obvyklé. Loď byla pro nás překážkou,“ posteskla si.

Hradecká závodnice si kromě čtyřkajaku spravila chuť v závodě štafet na 4x 200 metrů. Ženské kvarteto skončilo osmé. Pro zlato si dojely Němky před Maďarkami a domácími Kanaďankami. „Umístění asi odpovídá našim možnostem, na víc jsme neměly,“ přiznala Jana Blahová. Novinka, jež má pro diváky zatraktivnit svět rychlostní kanoistiky, ji zaujala. „Musím říct, že mě štafety zaujaly. Pro závodníky je to zábava a pro diváky je to atraktivní.“

Světový šampionát hostil kanadský Dartmouth. Z pohledu kanoistiky tedy žádné vyhlášené místo. „Závody se konaly na jezeře, stěží se na něj vešla kilometrová trať. Nebyl tam ani vratný kanál. Všichni jsme byli nashromážděni na jednom břehu, kde jsme měli každý stan, lodě, a tam jsme se připravovali,“ popsala Jana Blahová a dodala: „Samozřejmě, že pro nás byla účast v Kanadě zážitkem, Dartmouth leží blízko Halifaxu, takže to bylo zajímavé. Ale jako mistrovství světa mi to nepřišlo. Velké závody už bych tam nepořádala.“