Na deblkajaku budou JANA BLAHOVÁ s Michalou Mrůzkovou obhajovat stříbrnou medaili z loňského světového šampionátu v maďarském Szegedu. Kajakářka z TJ Sokol Hradec Králové spolu se svojí kolegyní z USK Praha tehdy překvapily celý svět. „Chceme skončit do šestého místa a zajistit si účast na olympiádě,“ vyřkla hlavní cíl dvaadvacetiletá Jana Blahová. Česká posádka se kromě pětistovky postaví ještě na start neolympijské dvoustovky.


Na červnovém mistrovství Evropy ve Španělsku jste skončily páté a stěžovaly jste si na únavu. Jak se cítíte před vrcholem sezony?
Myslím si, že proti evropskému šampionátu jsme na tom lépe a troufnu si říci, že jsme se i zlepšily. V červnu to nebylo ono, únava byla znát. Nejprve jsme si odpočinuly, nabraly síly a potom jsme se v Račicích a v Třebovni vrhly do pořádné přípravy. Trénovaly jsme vytrvalost i traťovou rychlost, a v Německu by to mohlo dopadnout dobře. Věřím, že se do Pekingu dostaneme, abychom nemusely absolvovat dodatečnou kvalifikaci v květnu v příštím roce.
Prvořadým cílem je pro vás účast na olympijských hrách. Jste ale úřadující vicemistryně světa, nedaly jste si medailový cíl?
Pro nás je opravdu hlavním cílem, abychom skončily do šestého místa a zajistily si účast na olympiádě. Samozřejmě že by bylo pěkné být po roce znovu na stupních vítězů, jenže konkurence je velká a obhájit vydobyté pozice nebude vůbec snadné.
Máte zprávy o soupeřkách?
Moc toho zatím nevíme. Až na místě uvidíme, v jakém složení budou jednotlivé posádky startovat. K největším favoritům na zlato budou tradičně patřit Maďarky a Němky. Ve hře o olympiádu musíme počítat také se Slovenkami, Kanaďankami a Číňankami.
Oproti loňskému šampionátu v Szegedu, kde jste druhým místem všechny zaskočily, už teď budete ostře sledovány. Jste na to připraveny?
Pravdou je, že tehdy s námi nikdo moc nepočítal. Teď si na nás budou ostatní dávat větší pozor. Je to tak, že soupeřky se bojí nás, ale my zase máme respekt z nich. Je to oboustranné.
Bitva o olympijské hry se jede na kanálu v Duisburgu. Vyhovuje vám?
Loni jsme tady byly třetí v závodě Světového poháru, takže vzpomínky máme dobré. Záležet bude na počasí, aby nebyl protivítr. Ten a vlny nemusíme.
Rozhodly jste se startovat pouze v závodě deblkajaků. Co bylo důvodem?
Všechny síly chceme dát do pětistovkového závodu o olympiádu. Proto jsme se rozhodly, že ještě k tomu pojedeme dvoustovku a individuální závody úplně vypustíme. O mě tolik nešlo, ale hlavně pro Míšu by byl start na kilometru singlů hodně vyčerpávající. Takhle nás v pátek čeká rozjížďka na pětistovce, odpoledne semifinále, v sobotu se rozjíždí dvoustovka a v neděli jsou na programu finálové jízdy.
Ačkoliv patří sezemický kanoista MARTIN DOKTOR mezi ostřílené borce a ve sbírce má dokonce dvě olympijská zlata z Atlanty, bude si na mistrovství světa v Duisburgu připadat jako nováček. Třiatřicetiletý rodák z Poličky, který získal i titul mistra světa a Evropy, už chtěl sportovní kariéru ukončit, ale Jiří Heller z Dukly Praha ho přemluvil, aby s ním usedl do deblkánoe. Úspěchy ze závodů jednotlivců ověnčený Doktor se tak chystá na novou roli. Na velké akci se česká posádka představila ve Světovém poháru a hlavně na červnovém mistrovství Evropy ve španělské Pontevedře. Na stupně vítězů ale zatím nedosáhli.


Cílem většiny sportovců před vrcholnou světovou akcí je zisk jednoho z cenných kovů. V Německu však bude pomyslnou medailí umístění do šesté příčky…

Situace je daná. Prvních šest lodí z každé disciplíny postupuje na olympiádu. To je nejdůležitější záležitost celého mistrovství světa. Samozřejmě že medaile by byla dobrá. Pár závodníků si stojí vyloženě na placku a vůbec se nezabývají tím, zda se vejdou do magické šestky. Drtivá většina lidí však bude brát i šestý flek jako velký úspěch.
V Duisburgu jste měli mít, řečeno tenisovou hantýrkou, dvě podání. Nejdříve závod na kilometr a pak pětistovku. Situace se však dramaticky změnila. Můžete to vysvětlit?
Když bych měl pokračovat v tenisové terminologii, tak jeden servis skončil ještě před šampionátem v autu. Asi čtrnáct dní po návratu z mistrovství Evropy mě skolila nějaká viróza, která se se mnou vleče již tři týdny. Před deseti dny jsem dobral antibiotika. Z tohoto důvodu jsme se s Jirkou dohodli, že kilometr, ve kterém jsme o něco slabší, zrušíme. Riziko, že vyplýtváme hodně sil před naším hlavním závodem, bylo velké.
 Ve své bohaté kariéře máte tři účasti na olympijských hrách, kam jste se nominoval v uvozovkách automaticky. Teď stojíte s parťákem Jiřím Hellerem před novou situací…
První dvě olympiády jsem si vybojoval vcelku hladce, ale už před startem v Aténách jsem při kvalifikaci v roce 2003 trochu prožíval nervy. Bylo to před prvním závodem na kilometrové trati. Naštěstí jsem skončil čtvrtý, a tak jsem pětistovku odjel v klidu.
Zrekapitulujme si to. Do Pekingu se kvalifikuje z každé disciplíny šest lodí. To však není konečné číslo. Kdy je šance na jejich doplnění?
V příštím roce se konají kontinentální kvalifikace a z Evropy se do Pekingu dostane jedna nebo možná dvě lodě. Bude záležet na tom, jak se v Duisburgu umístí neevropské státy. Je to absolutní blbost, protože v Evropě je daleko nejvíc závodících zemí.
Trať na nedávném mistrovství Evropy v Pontevedře pro vás osobně byla velkou neznámou. Naopak prostředí v Duisburgu znáté jak vlastní boty. Dají se porovnávat?
Ne, nedají. Španělská Pontevedra bylo šílené místo, na pořádání velkých závodů naprosto nevhodné. Duisburg je místo prověřené již řadu let, na druhou stranu svou kapacitou i rozměry také moc nestačí. Pořadatelé se snažili vytvořit vratný kanál a další záležitosti, aby tam našli pohodlí všichni účastníci mistrovství světa. Údájně se jim záměr příliš nezdařil, a tak se nadále bude jezdit podél závodní trati, což je velmi nepříjemné. Když to shrnu, tak na jednu stranu to bude o hodně lepší než ve Španělsku, na druhou musíme počítat s nepříjemnými problémy s vlnami.
V Duisburgu máte rovněž ošlapané stupně vítězů, ať už z mezinárodních regat či světových pohárů. Patří kanál k vaším oblíbeným?
Neřekl bych vyloženě k oblíbeným, nicméně vím, co od trati můžu očekávat. Abych byl uplně přesný, tak ve srovnání s Račicemi duisburský kanál daleko zaostává.