Populární anketa Nejúspěšnější sportovec roku slaví sympatické kulaté narozeniny. Ve spolupráci Deníku, ČUS, Krajů a měst pod pořadatelskou taktovkou agentury Sport action se koná už podvacáté.

Série slavnostních vyhlášení tradičně odstartovala v Jihočeském kraji a poté se v dalších čtyřiceti okresech v rámci slavnostních večerů postupně dozvídáme krále sportovců pro rok 2017.

Je docela přirozené, že výsledky ankety se ani letos nebudou líbit všem, tak je to každý rok. O pořadí rozhoduje odborná porota. Do jedné z anket ale mohou promlouvat také čtenáři Deníku. Stačilo vyplnit originální kupony, které vycházely v uplynulých dnech a týdnech.

Anketu, která nejen mezi sportovci získala v uplynulých letech obrovskou popularitu, přibližuje v rozhovoru moderátor slavnostního večera Radek Šilhan. „Mám před sportovci respekt,“ říká.

Pohybujete se v prostředí sportu už pěknou řádku let. Změnila se podle vás dáma, anketa, které je letos 20?
Jako všechno za dvacet let. S trochou nadsázky je to jako s životem. Začínali jsme opatrně našlapovat a dělat první kroky v ústeckém regionu. V pubertě…

V pubertě?
Čtrnáctý a patnáctý ročník. To jsme si možná mysleli, že si můžeme dovolit všechno a expandovali zbytečně moc. Teď, když je nám společně dvacet, tak se jako každá dáma už jen chceme líbit.

Co vás na anketě stále baví? Co vás překvapuje?
Překvapuje mě a jsem hrdý na to, že „nerotujeme“ sestavu, jádro produkčního týmu se nemění a neumíme si zimu bez ankety představit.

Co vás naopak nebaví a mrzí?
Někdy mě mrzí, že někteří lidé z okolí sportovců přeceňují význam umístění v anketě a nedokáží si prožít radost z nominace jen proto, že soused od vedle skončil o příčku výš. Přitom je velmi složité rozhodnout, zda je víc mistr České republiky v olympijském sportu, nebo mistr Evropy v malém odvětví.

Je důležitou součástí ankety spolupráce subjektů Deník, Česká unie sportu, Krajský úřad, Městský úřad?
Jednoznačně! Nemáme kapacitu ani schopnosti v jednotlivých regionech vše sledovat, lidé z Deníku a České unie sportu toto obsáhnou spolehlivě. Státní správa nám celorepublikově vytváří velmi dobré podmínky a ve všech krajích se velmi aktivně zapojuje. Podpora krajských hejtmanů je příkladná a velmi důležitá pro společenské vnímání této stále populárnější ankety.

Vcházíte vy osobně na pódia zaplněných sálů po celé České republice s respektem ke sportovcům, kteří mají ve svých osobních sbírkách medaile z olympijských her, mistrovství světa, mistrovství Evropy? Vnímáte třeba i mírnou nervozitu?
S velkým respektem. Nervozitu už jsem vzhledem k dlouhověkosti tak nějak překonal. Teď se vždycky strašně těším, jak se vyvíjí kariéry sportovců, kteří s anketou rostou od kategorie dětí až po Masters. Hlavně musím této anketě poděkovat, neboť je pro mě inspirací, potěšením i takovou almou mater. Čerpám z ní příběhy o sportovcích, které později využívám ve své profesi.

O čem vypovídá fakt, že Hvězda Deníku se podle hlasů čtenářů vyklube, ne vždycky, ale většinou to platí, přímo z desítky oceněných sportovců z kategorie jednotlivců?
Čtenáři jsou prostě odborníci. Specifickou součástí ankety je pak vyhlášení nejlepších sportovců s hendikepem.

Co říkáte hlasům, které by rády obě části tyto ankety sloučily?
Nemyslím si, že to je dobrý nápad. I v té vrcholné podobě olympijských her a paralympiády jsou to dvě zcela rozdílné akce. Chovám velký respekt a úctu k lidem, kteří dřou i přes svůj hendikep. Většinou mají neskutečné sportovní srdce, nicméně jsou to dva velmi odlišné sportovní světy. Tak by to mělo zůstat i v naší anketě. Navíc budeme mít hned dva vítěze a to je přece také dobré.   (nsr, re)