Na mistrovství pozvala Profesionální liga Mix Fight (Rusko) a Federace combat sambo Nižnij Novgorod Český svaz sambo a Asociaci combat sambo. Do mistrovství byly vloženy čtyři mezinárodní zápasy v MMA (Mixed martial arts – také nazývaný Mix fight – Vale Tudo).

Z České republiky se turnaje zúčastnili zápasník v MMA Patrik Kincl (oddíl Ultimate Fighting Club Hradec Králové), vedení samba, prezident Českého svazu sambo a viceprezident Associace combat sambo Lukáš Pilc a také viceprezident Českého svazu sambo a prezident Associace combat sambo Alexandr Khrapak. Na turnaji startovalo 250 vybraných zápasníků z Ruska za účasti legendy combat sambo a MMA, dosud neporaženého Fedora Emelianenka, pětinásobného mistra světa a Ruska v combat sambu a nejlepšího zápasníka MMA.

Dále startovali – mistrovství Ruska combat sambo: Alexej Gagarin (3× MS combat), Fedor Emelianenko (4× MS combat), Sergej Chramov (4× MS combat), Kiril Sidelnikov (ME combat), Magomed Aliev (MS combat), Vener Galiev (ME combat). MMA: Vasilij Krylov (4× MS pankration), Andrej Sirotkin (ME kickbox), Bogdam Chmelnicky.

Mistrovství probíhalo dva dny na třech žíněnkách ve vyprodané hale Celosvětové akademie samba v Kstovu. Po vyřazovacích kolech následovaly zápasy MMA. Ve třetím utkání nastoupil hradecký závodník Patrik Kincl proti Vasiliji Krylovovi, který je čtyřnásobným mistrem světa v pankration. Kincl měl za sebou dosud deset duelů v MMA.

V prvním kole Krylov nastoupil několika údery a kopem na hlavu. Kincl i přes svůj věk (19 let) prokázal neuvěřitelnou psychickou a technickou vyspělost. Blokoval a vracel údery. Potom se Krylovovi dostal na tělo a oba borci zápasili v modrém rohu. Českému zástupci se podařil hod ve středu ringu, dostal se na Krylova a výbornou prací na zemi ho zasypal sérií úderů. Krylov až do přerušení kola pouze inkasoval a se značně pobitým obličejem odcházel do svého rohu.

Vykloubený loket

Ve druhém kole se Kincl ihned dostal na tělo soupeře a po krátkém čase ho opět zasypal několika ranami. Následně se zdálo, že Krylov ožil a přejde do útoku. Český zápasník ovšem dobře věděl, co dělá. Ihned se dostal pod soupeře a ruskému borci nasadil páku na loket. Zdecimovaný Krylov již nestačil reagovat, ani „odplácat“ bolest. Kincl, i když páku kontroloval, Krylovovi vykloubil loket. Rozhodčí ukončil zápas vítězstvím českého závodníka.

I když porazil jejich krajana, přítomní diváci ohodnotili toto vítězství velkým aplausem. Oba zápasníci si podali ruce. Ačkoliv zkušený Krylov ve svých 33 letech prohrál s mladým Čechem, objal ho a uznal svou porážku jako pravý sportovec. Rázem se Patrik Kincl stal miláčkem publika. Proběhlo několik gratulací a chybět nemohlo ani fotografování.

Českému borci patří poděkování nejen za perfektní zápas a reprezentaci klubu Českého svazu samba a Asociace combat samba, ale i za to, že po celou dobu vystupoval jako nezkažený profesionál.

Oceněná legenda

Následovaly finálové bloky. V těžké váze nastoupil legendární třiatřicetiletý Fedor Emelianenko. Ve finálovém zápase, stejně jako v těch předchozích, se nestihl ani pořádně zapotit.

Svého soupeře hodil na zem a „upáčil“ za pouhých 20 sekund! Ruskou legendu po vítězství objali všichni soupeři z těžké váhy a několikrát ho vyhazovali nad hlavu. Několikaminutový potlesk haly, úcta všech lidí a sportovců v sále byla dojemná. Po vyhlášení vítězů přišla další cena pro Emelianenka, a to od Kstovské federace samba za přínos sportu.

Poté excelovali zápasníci, kteří v loňském roce zápasili na milovickém Gladiátoru. Sergej Chramov, čtyřnásobný mistr světa v combatu do 90 kg, nenastoupil ve své váze, ale nastoupil do 100 kg. Důvod byl prostý. Třiatřicetiletý závodník přibral. Bez velkých obtíží vyhrál celý turnaj. Alexej Gagarin, trojnásobný mistr světa v combatu ve váze do 82 kg, byl nepřekonatelný. Nikomu nedal šanci, své soupeře zcela zničil. Dále vyhráli i Slava Vasilevsky a Vener Galiev, který loni v březnu porazil českého zápasníka Poborského na Emelianenko Cupu.

Štěpán Bartyzal