Zatímco Hradec Králové skvěle zvládl organizaci šampionátu a závody se uskutečnily ve skvělé atmosféře, Pardubice dodaly zlatou medailistku.

Lenka Knapová byla členkou úspěšné štafety, světový titul dobyla spolu s Kateřinou Chromou a Vendulou Horčičkovou.

Sobotní štafetový závod měl  dramatický průběh. Knapová z prvního 4,6 kilometru dlouhého úseku přiběhla se ztrátou 1:55 minuty až šestnáctá.

„Úplně se mi nedařilo. Byla jsem po doběhu hodně smutná, že se mi nepodařilo udržet koncentraci po celý závod a v některých místech jsem zaváhala. Nicméně chybovaly všechny a ztráta nakonec nebyla tak výrazná," líčila závodnice z OK Lokomotiva Pardubice.

Chromá na druhém úseku postupně manko stahovala a finišmance Vendule Horčičkové předávala na páté pozici se ztrátou 2:08 minuty.

První v cíli byla štafeta Norska jen o pár desítek metrů před Češkami. Radost ze stříbra vzápětí vystřídala obrovská euforie, když se české trio dozvědělo, že norská finišmanka Rundhaugová minula kontrolu a byla diskvalifikována. A české reprezentantky mají zlato!

„Vítězství na domácím šampionátu je něco jiného než stříbro. Stříbro by bylo také skvělé, ale tohle je prostě úžasné," zářila štěstím Knapová.

V individuálních závodech dosáhla pardubická závodnice nejvýše v závodě na klasické trati v Odolově na Trutnovsku, kde byla patnáctá.

„S výsledkem jsem spokojená. Podařilo se mi udržet koncentraci po celou dobu hodně dlouhého a fyzicky náročného závodu," vrátila se k úvodnímu klání Knapová.

Na krátké trati v Radvanicích doběhla  osmnáctá. „Mrzí mě jedna větší chyba, která mě stála lepší umístění, ale byl tam těžký terén, bylo hrozně těžké uhlídat pozornost," lituje studentka psychologie.

Na sprint v centru Hradce Králového si příliš nevěřila. 
„A podle toho to také dopadlo," glosuje své osmatřicáté místo.

Zlato ze štafety však dalo na individuální závody zapomenout. „Nádherná třešnička na dortu. Naprosto skvělé," radovala se Lenka Knapová.

Chvíle štěstí s ní prožívala i její maminka a trenérka v jedné osobě Iva Knapová, dvojnásobná medailista z mistrovství světa v 80. letech.

„Ale nám to nekončí, protože moje starší sestra Jana startuje od pondělí na mistrovství světa seniorů ve Finsku, takže si ještě mamka pár dnů neoddychne," usmívá se nejmladší z úspěšného rodinného klanu a čerstvá mistryně světa.   (lk, jt)