„Bylo by to pěkné, ale ve střelbě se může přihodit cokoliv,“ říká na rovinu.

Po osmi letech se znovu podíváte na olympijské hry. Co se vám vybaví z těch předešlých dvou?
Z Atlanty si toho moc nepamatuju, to jsem byl ještě moc mladej a ze všeho vykulenej. (směje se) Navíc tam byla hodně přísná opatření zahrnující samé kontroly. V Sydney už to bylo o něčem jiném. Třeba finálový závod si vybavuji naprosto přesně a nejen ten. Panovala tam super atmosféra, na každém kroku jste potkával příjemné lidi, bylo to prostě fajn.

Takže už se těšíte do olympijské vesnice?
Už jsem starší, takže se soustředím vyloženě na závod a okolí se budu snažit příliš nevnímat. Jedu tam kvůli pořádnému výkonu, zábava musí jít stranou.

Na předešlé olympiádě v Aténách jste scházel. Tenkrát jste procházel krizovým obdobím a vysvodil vás až přestup do Dukly Hradec Králové, kde prakticky proběhlo znovuzrození Davida Kosteleckého…
Je to tak. Tehdy jsem vskutku uvažoval, že se střílením nadobro skončím. Přestup byl jedinou variantou a zpětně za to tehdejšímu šéfovi Dukly, panu Priščákovi, musím poděkovat. Znovu jsem získal ztracenou motivaci, začal spolupracovat s psycholožkou a výsledky se postupně dostavovaly.

V tuzemsku nemáte ve své disciplíně konkurenci. Prozraďte, v čem tkví recept na dlouhodobé udržení si formy?
Je to dost individuální. Pro mě je důležitá především spolupráce s psychologem, tu považuji za velkou přednost. Rovněž mi velmi pomohlo, že jsem od mládí provozoval více druhů sportů. Střílet jsem začal až v patnácti a díky zmíněné všestrannosti získal správné návyky, které se stále snažím zdokonalovat.

Zpět k Pekingu. Jak se cítíte těsně před odletem? Drží forma z červencového mistrovství Evropy, kde jste obsadil skvělé druhé místo?
Zatím mám ze všeho dobrý pocit, ale po příletu může být taky všechno jinak. Uvidíme, jaké podmínky budou v Pekingu panovat. Naštěstí tam budu devět dní před závodem, což by měla být dostatečná doba pro pořádnou aklimatizaci. Tréninkový plán byl sestavený způsobem, aby forma vyvrcholila na mistrovství Evropy a olympijských hrách, takže jsem třeba vypustil i několik závodů Světového poháru. První úkol se splnit podařilo vrchovatě, teď půjde o ten druhý. Udělal jsem pro to maximum, takže uvidíme.

V Pekingu v současnosti panují obrovská vedra, ovzduší je plné smogu. Bude těžké se s náročnými podmínkami vyrovnat?
Odpovědět na to budu moci, až budu na místě. Když jsem tam střílel na jaře, bylo všechno v pohodě. Osobně mám rád země, kde je hodně teplo, vyšší vlhkost vzduchu mi nevadí. Takže z tohoto pohledu strach nemám. Otázkou je zmíněný smog, který doufám neovlivní viditelnost terčů.

Závod se blíží každým dnem. Nezdá se vám už o něm?
Zatím se mi zdá o úplně jiných věcech. (směje se)

O kterých?
Radši si to nechám pro sebe. (znovu se směje)

Jaký výsledek by vás uspokojil?
Stejně jako u každého střelce by to byla účast v šestičlenném finále. To by bylo fajn.