Kdo? DAVID KOSTELECKÝ (nar. 12. května 1975), brokař Dukly Hradec Králové, který je reprezentační stálicí v disciplíně trap a jehož za necelý měsíc čeká v Pekingu bitva o co nejlepší výsledek v olympijském závodě.

Získal jste dvě stříbrné medaile. To jste zřejmě před šampionátem nečekal?
Nepřemýšlel jsem o tom. Cítil jsem pouze dobrou formu a doufal v dobrý výsledek. Dopadlo to nad očekávání.

V závodě jste minul pouze čtyři terče. Která část byla z psychického hlediska nejtěžší?
Většinou se chleba láme v první a poslední položce. Především pak ve finále, kde máte podle nových pravidel na zasažení terče pouze jednu ránu bez možnosti opravy. Vyšlo to. Navíc se střílelo v optimálních podmínkách, o čemž nejlépe vypovídá světový rekord Němce Bindricha (zvítězil nástřelem 149 bodů ze 150 – pozn. red.).

Prý jste mu ve finále musel půjčit náboj, je to tak?
Byla to taková komická příhoda. Na poslední terč mu scházel náboj, začal na mě mávat a já až po chvíli pochopil, co po mně vlastně chce. Poděkoval mi a hlavně to trefil.

Výborně si vedl i váš parťák z družstva Jiří Lipták, kterého jste v rozstřelu odsunul na bronzovou pozici. Byl na vás hodně naštvaný? Jak moc vás překvapilo, že se dokázal protlačit na stupně vítězů?
Musím říct, že Jirka na Kypru střílel výborně, ale pro mě osobně to zase takové překvapení nebylo. Jemu to šlo už před tím. Že z toho bude medaile, se však všeobecně nečekalo. O to větší jsme z toho všichni měli radost. A co se týká našeho rozstřelu? Především nás těšilo, že jsme do hry o medaile nepustili Italy a mohli si to rozdat mezi sebou. Lehké špičkování proběhlo až po závodě.

Byly oslavy adekvátní tak velkému úspěchu?
Nějaké to pivo jsme si samozřejmě dali. Byli jsme ale dost unavení, takže se oslavy nesly spíše v decentnějším duchu.

Vrchol sezony v podobě olympijských her vás teprve čeká. Podlehnout sebeuspokojení z dobrého výsledku na Kypru by se určitě rovnalo sebevraždě…
Před odletem mě čeká ještě týdenní soustředění, kde hodlám doladit určité detaily. S trénováním to už nemá cenu přehánět, snad mi forma vydrží.

Střelnici v Pekingu jste si měl možnost osahat. Jak se těšíte na olympijský závod?
V období, kdy jsme tam byli, panovalo špatné počasí. V srpnu to bude úplně jiné a jiný bude i závod.

Zlí jazykové tvrdí, že nelze v jedné sezoně dosáhnout dvou úspěchů po sobě. Co tomu říkáte?
Že to je holý nesmysl. Většinou to říkají lidi, kteří chtějí, aby se jim to k něčemu hodilo. Já se tímto absolutně nezabývám. Zářným příkladem by v tomto směru mohl být Australan Diamond, který vyhrál tři velké závody po sobě.

Kde by se David Kostelecký rád viděl na výsledkové listině olympijského závodu?
To ví asi jenom Bůh. Konkurence se v Pekingu sejde obrovská. Je to sport, takže se nechme překvapit.