Dvoudenní soutěž už pokračovala bez střelce Dukly Hradec Králové. O šanci na zisk medaile přišlo i celé české družstvo, které tvořili jeho oddílový kolega Pavel Vaněk a brněnský Jiří Lipták.

Nabízí se otázka. Je za tím konkurenční boj výrobců střeliva, nebo je to akce některého ze soupeřů? To se asi nikdo nedozví.

„Neměl jsem šanci se bránit," povzdechl si Kostelecký. Rozhodčí převážili vzorek  jeho nábojů během druhé položky. Místo povolených 24 gramů s půlgramovou tolerancí navážili 24,7 gramu. To podle Kosteleckého představuje nic neřešící brok nebo dva navíc. Ani další vzorek pravidlům těsně nevyhověl. A přišla diskvalifikace.

Podle Vladislava Šaňáka z Českého střeleckého je závodník bez viny. „Je to skandál výrobce, který dodal chybné náboje. Za tohle střelec absolutně nemůže," řekl Šaňák.

Kostelecký byl naopak v obviňování opatrnější. Přesto se  obrátil na výrobce patron, s kterým spolupracuje už deset let a slavil s ním řadu významných úspěchů včetně olympijského zlata v roce 2008.

„Je z toho zděšený. Poslali rozhodčím certifikát ke konkrétní sérii, s níž jsem střílel, vše bylo v pořádku," řekl Kostelecký a dodal: „Výrobce tvrdí, že se jedná o konkurenční boj. Asi na tom něco bude. Zřejmě vadím někomu z vlivných soupeřů nebo svazů," podotkl hradecký střelec.

Výrobci střeliva zároveň vyjádřil důvěru. Chystá se za ním hned vyrazit. „Budeme problém hned řešit a chystat novou sérii pro mistrovství světa," řekl Kostelecký.

Čtyřicetiletý Kostelecký byl favoritem závodu. Letos už vyhrál dva Světové poháry, z ME má šest medailí včetně titulu z roku 2002 a v Mariboru obhajoval bronz. Ve Slovinsku přitom Kostelecký nebyl první obětí nového pravidla. V semifinále skeetu juniorek něco podobného potkalo italskou spolufavoritku Chiaru Di Marziantoniovou.