Střelec Dukly Hradec Králové dokonce skončil se sedmi chybami až na 39. místě.

Pohybovat se až ve čtvrté desítce pořadí je pro vás nezvyklé…
Trochu jsem bojoval s ruchovými mikrofony, do kterých hlásím povel k vyslání terče. Ty lítaly s nezvykle velkým zpožděním. Mají vyletět téměř hned, ale teď byla prodleva klidně půl sekundy. Těžko se ale na to vymlouvat, když soupeři chybovali třeba jen jednou.

Takového výsledku jste dosáhl na předchozích letošních závodech. Proč se jej nepodařilo zopakovat nyní?
Po povedených výsledcích se podobný výkon těžce opakuje. Měl jsem špatné načasování formy. Přišla moc brzo, nevydržela až do mistrovství Evropy. Navíc konkurence se šíleně zlepšuje. Za poslední tři roky jsou nástřely neuvěřitelně vysoké. Dřív jsem se dostal do finále třeba i s pěti chybami. Teď uděláte dvě a je konec.

Čemu přikládat tak markantní nárůst konkurence?
Přišla nová generace lidí ze států, které nestřílely tak dobře. Teď jsou třeba strašně silní Chorvati. Náš sport se zprofesionalizoval, všechno šlo dopředu. Pro nás starší, jako jsem i já, je těžké se tomuto trendu přizpůsobit.

Nebojíte se, že uspět pro vás bude čím dál těžší?
Každý sportovec s tím musí počítat. Ideální roky mám sice už za sebou, ale necítím se ještě starý a neznamená to, že nemůžu uspět. Jen musím lépe načasovat formu.

Proč letos nepřišla ve správný okamžik?
Může za to i horší zimní příprava. Chyběly peníze na trénink v zahraničí, takže jsme byli jen doma. Byli jsme zvyklí střílet už od ledna, ale teď jsme start museli posunout až na březen. Když jdete na střelnici a musíte si nejdřív odhrnout sníh, není to úplně ideální. (úsměv)

Podepsalo se to i na výsledku družstva, které po loňském stříbru vyšlo šestým místem medailově naprázdno?
Pět let po sobě jsme skončili na velkých závodech na stupních vítězů, kolikrát jsme měli i štěstí, takže něco podobného už muselo přijít. Je to paradox, měli jsme vyšší nástřel než loni, přesto to nestačilo. A tak to teď ve střelbě chodí…

Od letoška platí i nový systém, kdy se ve finále mažou předchozí chyby a střílíte od nuly. Jak se vám zamlouvá?
Nelíbí se mi, protože se stane, že může vyhrát i ten, který v součtu udělá víc chyb. Rozhodnutí federace bylo o nás bez nás. Nezbývá nám než se mu jen přizpůsobit.