Extraligoví pozemní hokejisté Slavie Hradec Králové mají za sebou další úspěšný ročník. V silné konkurenci vybojovali bronzové medaile, což je další obrovský úspěch klubu. Spokojený může být i trenér JIŘÍ BÁRTA, i když tajně doufal, že by sezona mohla dopadnout ještě lépe.


Jak jste oslavili zisk bronzových medailí?

Ať člověk vyhraje nebo ne, sezona se musí důstojně zakončit. Opékalo se prase, v přátelském posezení jsme oslavili třetí příčku.

Asi jste čekali, že sezona dopadne ještě lépe, je to tak?
Tři kola před koncem základní části extraligy jsem věřil, že skončíme na druhém místě. K touženému cíli nám při rovnosti bodů s Liticemi chybělo lepší skóre. Do play off jsme tak šli až z třetí pozice.

Do finále extraligy se však přes Litice postoupit dalo, viďte?
V obou zápasech jsme vždy vedli, ale nedotáhli jsme to do úspěšného konce. Doma jsme dokonce prohráli až v penaltovém rozstřelu. Soupeř měl nejen více štěstí, ale myslím si, že jeho hráči dali do obou zápasů i více bojovnosti a zarputilosti. Třebaže prohrávali, dokázali se vždy, jak se říká, kousnout a šli tvrdě dál za úspěchem. V tom před nimi smekám.

Vaši svěřenci nehráli na jaře zdaleka tak uvolněně jako na podzim. Možnost zahrát si evropské poháry jim zřejmě hodně svazovala ruce…

Jen v tom to není. Soupeři si na nás na jaře dávali daleko větší pozor než na podzim. Startovat v evropských pohárech jsme určitě chtěli, vždyť by to bylo poprvé v historii klubu. Ale dlouho nikdo nevěděl, kolik celků si na mezinárodní scéně zahraje. V závěru základní části bylo definitivně rozhodnuto, že Pohár vítězů pohárů bude hrát druhý celek nikoliv po skončení play off, nýbrž základní části. Štěstí se tak usmálo na Litice. V Poháru mistrů evropských zemí bude startovat vítěz extraligy, kterým je pražská Slavia.

V zápasech o bronzové medaile to byla pořádná dřina, že?
Přesně tak. V play off jsme přestali dávat góly, a to byl náš největší problém. Kluci se v útoku strašně trápili. Mnichovice hrály hodně zezadu, několikrát je výrazně podržel brankář Vedral. Nakonec jsme díky obrovské vůli celého kolektivu vybojovali bronz, což je další úspěch pozemního hokeje v Hradci Králové.

Mistrovský titul získala pražská Slavia. Překvapilo vás to?
V žádném případě. Pražané mají široký a velice zkušený kádr. Několik hráčů působí v reprezentačních výběrech, a to je znát. Mužstvo téměř nemá slabiny, zatímco u ostatních celků se totéž říci nedá.

V kádru máte několik hráčů, kterým je přes třicet. Co když některý z nich ohlásí konec kariéry?

S tím nic nenaděláte, věk se zastavit nedá. Doufám, že k něčemu podobnému nedojde. Třeba Machúta nebo Keprtu by v současné době nikdo nenahradil. S hráči jsem na tohle téma již mluvil. Snad si dají říci, aby ještě nekončili.

V týmu jste měl i hostující hráče z Bratislavy. Naplnili vaše představy? Pomohou případně i v příští sezoně?
Přínosem určitě byli. Jelačič se s devíti góly stal naším nejlepším střelcem. V záloze hrál výborně Parajka, své si odvedli Chodas, Moško i Romanec. Hruška dostal větší zápasový prostor až v závěru soutěže. Bylo to hlavně z toho důvodu, že autem z Bratislavy jezdilo pět hráčů a na jednoho prostě nezbylo místo. Jestli tu budou i v příští sezoně, zatím není jasno. Osobně bych o jejich služby měl velký zájem.

S kým jste byl v průběhu sezony nejvíce spokojen?
Určitě to byli kapitán Machút, brankář Keprta a do svého zranění Ellinger. O hráčích z Bratislavy už byla řeč. Ale nesmím zapomenout ani na ostatní borce, kteří chtěli odvést maximum, i když se jim ne vždy dařilo podle představ. Pozemní hokej je kolektivní sport, a když máte výbornou partu, která chce něco dokázat, úspěch se dostaví.

Do první ligy postoupil B tým, což je určitě přínosem…
V první lize by především mladí hráči měli získat další cenné zkušenosti a kvalitně by měli být připraveni na přechod do áčka. Každopádně v této soutěži bude více hodnotných zápasů, což nám může jenom prospět.

A co mládežnické celky?
Kromě áčka a béčka povedu od podzimní části sezony také starší dorost. Pouze sedm hráčů splňuje věkovou hranici v této kategorii, což je osmnáct let.Ostatní chlapci jsou až o dva roky mladší. Uvidím, jak se s tím poperou. Každopádně pro ně bude první sezona velmi náročná. Ale věřím, že vše zvládnou.

Co byste řekl na závěr?
Uplynulá sezona byla vynikající. Třetí místo je velkým úspěchem. Dobře jsme reprezentovali město, a o to víc mě mrzí, že stále nezačala výstavba stadionu pro pozemní hokej. Odměnou bude hráčům start na srpnovém mezinárodním turnaji v Nizozemsku. Pozemní hokej tam patří k velmi populárním sportům. Ještě před tím nás čeká rovněž mezinárodní turnaj v Bratislavě.

Jan Skalička