Na zimních olympijských hrách v Soči dosáhla životního úspěchu a potvrdila, že je v současnosti nejlepší českou běžkyní na lyžích. Devětadvacetiletá Eva Vrabcová-Nývltová se také po zásluze stala Nejúspěšnějším sportovcem Královéhradeckého kraje za rok 2014. Vyhlášení ankety, kterou pořádá KHKO ČUS ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, agenturou Sport Action a Deníkem,  se včera uskutečnilo v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

„Moc si toho vážím. V našem kraji je spousta skvělých sportovců a to, že jsem vyhrála zrovna já, je pro mě obrovská pocta," neskrývala radost nová sportovní královna, kterou na trůn vynesly právě výsledky ze Soči – 5. místo v závodě na 30 km volnou technikou a 11. místo ve skiatlonu.

Trutnovská běžkyně na lyžích byla zároveň čtenáři zvolena za Hvězdu Deníku. Stalo se vůbec poprvé v historii ankety, aby jeden sportovec vyhrál obě kategorie.

Stala jste se Nejúspěšnějším sportovcem Královéhradeckého kraje za rok 2014 a zároveň vás čtenáři Deníku vybrali za svoji Hvězdu. Stalo se vůbec poprvé
v historii ankety, aby se někomu podařilo vyhrát obě kategorie. Co pro vás tohle ocenění znamená?
Sportovcem Královéhradeckého kraje jsem se stala poprvé a moc si toho vážím. V našem kraji je spousta skvělých sportovců a to, že jsem vyhrála zrovna já, je pro mě obrovská pocta. A že jsem ještě navíc i Hvězdou čtenářů Deníku, to jsem se dozvěděla až při vyhlášení. To je pro mě minimálně stejné ocenění, protože občas se takovéto ankety absolutně neshodují s vyhlášeným sportovcem. To, že mě vybrala i veřejnost, je naprosto fantastické. Těší mě už jenom ten fakt, že lidé vědí, že nějaká Vrabcová něco dokázala. Pro mě je to velký stimul do budoucna.

Váš rok 2014 byl vyšperkován pátým místem na olympijských hrách v Soči. Považujete tento úspěch za největší ve své kariéře?
Rozhodně ano. Olympiáda je nejvíc pro každého sportovce a páté místo je sen.

Jaký byl pro vás loňský rok nejen ze sportovního pohledu?
Celkově byla sezona 2013/2014 obrovsky úspěšná
a já byla v euforii. Začátek roku až do března byl ve znamení naprostého štěstí.
V dubnu mi ale umřela kočka a pak jsem onemocněla, takže jaro bylo hodně špatné. V létě se vše začalo obracet k lepšímu. Pořídili jsme si naši samojedku Bellu a hned bylo veseleji. Léto i podzim byl skvělý. Pak přišel listopad, což pro mě bylo jedno z nejhorších období života. Každý den pro mě byl utrpení. Kdybych neměla tak skvělého manžela, rodinu a Bellu a taky kamarády, tak bych to nezvládla vůbec. Takže hlavně jim patří velký dík.

Na sportovní scéně se vám dařilo i po Novém roce. Jste
s právě skončenou letošní sezonou maximálně spokojená?
S výsledky na vrcholech sezony rozhodně ano. Trochu mě mrzí špatné lyže na třicet kilometrů na mistrovství světa ve Falunu, ale i tak je deváté místo fantastické. Ve Světovém poháru už to bylo slabší. Ale třeba šesté místo na Birkebeineru určitě stojí za to. Ale po tom, čím jsem si prošla, jsem spokojená.

Vaší poslední akcí byla o víkendu účast ve švédském Aare na
Aarefjällsloppetu, závodu Ski Classics v dálkovém lyžování, kde jste byla devátá. Nyní už vás čeká dovolená. Prozradíte čtenářům, kam zamíříte?
V programu mám ještě
PR akce a tiskovku s týmem. Druhého dubna už jdu na cvičák s Bellou a v sobotu se jedeme podívat za její mamkou na Slovensko, takže se moc těším. Poté se chystám s rodiči na dovolenou k moři, nejspíš do Egypta. Pozvala jsem je. Udělali pro mě maximum a jsem ráda, že je taky můžu něčím potěšit. Doufám, že mají radost a že si to společně po dlouhé době užijeme jako rodina. Jen mě mrzí, že manžel a Bellča zůstanou doma, ale Martin prý bude rád, že si dá od cestování na chvilku pokoj. (úsměv)

Už loni jste kromě lyžování sbírala obrovské úspěchy i v atletice. Plánujete i letos rozvíjet svoji běžeckou kariéru?
Ano. Běhání je pro mě jedním ze smyslů života, takže se těším. Navíc jsem navázala spolupráci s firmou Adidas. Doufám, že odběhnu mistrovství České republiky, určitě bych chtěla absolvovat i nějaké závody RunTour a mám v plánu i další věci, ale to záleží na dalším plánu.

Jaké jsou tedy vaše nejbližší plány do budoucna?
Kromě toho, co jsem už řekla, se ostatní bude odvíjet od toho, jak sestaven bude reprezentační tým a plán. Podle toho se budu řídit a rozhodovat co a jak dál, takže konkrétní plán nemám. V tuhle chvíli je variant mnoho.

Slavnostní galavečer v Aldisu
Hradec Králové - Slavnostní vyhlášení populární ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Královéhradeckého kraje za rok 2014 se v úterý uskutečnilo v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Záštitu nad akcí převzali hejtman Lubomír Franc a primátor města Zdeněk Fink.
Vítězem tradiční  ankety, kterou  pořádá KHKO ČUS ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, agenturou Sport Action a Deníkem,  se poprvé v historii stala trutnovská běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová.  Devětadvacetiletá česká reprezentantka si prvenství vysloužila hlavně pátým místem na ZOH v Soči. Druhý v kategorii jednotlivců skončil náchodský plavec Pavel Janeček a třetí skibobistka Stanislava Preclíková.
Nejlepším mládežnickým sportovcem v kategorii od 15 do 19 let se stal novoměstský atlet Dominik Sádlo, mezi mládeží do 15 let vyhrál skibobista Dominik Harnach.
Kolektivům dominovaly basketbalistky Sokola Hradec Králové, mezi mládežníky byli nejlepší hokejoví mladší dorostenci Hradce Králové.
Cenu za skvělou reprezentaci kraje obdržela zlatá olympijská snowboardistka Eva Samková. Za svoji Hvězdu čtenáři Deníku zvolili absolutní vítězku Evu Vrabcovou-Nývltovou. Nejlepším handicapovaným sportovcem se stal tenista Ondřej Sedliský. Ocenění se dostalo i úspěšným trenérům a funkcionářům.
Vydařeným galavečerem provázel Radek Šilhan. Přítomné diváky a hosty bavil bohatý doprovodný program.

Výsledky sportovní ankety

Jednotlivci dospělí

1. Eva VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ, běžecké lyžování,
Olfin Car-Vella, Trutnov. Úspěchy:
5.  místo na ZOH v Soči (30 km volnou technikou), 11. místo na ZOH (skiatlon), 6. místo v závodě SP (15 km volnou technikou), 7. místo v závodě SP (30 km klasickou technikou).
2. Pavel JANEČEK, plavání,
TJ Delfín Náchod. Úspěchy: 2x 1. místo na letním MČR, 2x 1. místo a 2x 2. místo na zimním MČR, 16. místo na MS pol. záv. 400 m – český rekord,
13. místo na ME (pol. záv. 400 m –
český rekord).
3. Stanislava PRECLÍKOVÁ, skiboby, Skibob Klub Dobruška. Úspěchy: 2x 3. místo na MS (slalom, obří slalom),  2x 1. místo na MČR (slalom, obří slalom), 3. místo celkově v SP.
4. Michal MATĚJOVSKÝ, motorismus, Československý Motorsport Hradec Králové.
5. David KOSTELECKÝ, sportovní střelba – trap, Dukla Hradec Králové.