Jakube, o jakou soutěž se vlastně jednalo a jakých úspěchů dosáhla česká reprezentace?
Je to prestižní soutěž, na kterou se sjíždějí všechny týmy světa a reprezentují svoji zemi v kulturistice. Z našich získal zlatou medaili v kategorii Muži III Petr Vaniš z Prahy. Mezi juniory jsem vyhrál já a v kategorii Masters mužů nad padesát let se Josef Rác umístil na skvělé třetí příčce. V ženské kategorii se bohužel neprobojovala do finále Klára Dvořáková.

Přibližte, jak soutěž probíhala?
Nejprve se nastoupilo na čtvrtobraty, poté následovala volná sestava, kde každý z účastníků závodu předvádí vlastní pózy na hudbu. Dalším bodem je společné porovnání závodníků, při kterém každý předvádí pózy podle povelů. Potom byla asi tříhodinová pauza, po které následovalo finále a vyhlášení vítězů.

Byl jste spokojen se svými výkony?
Samozřejmě jsem tam nejel s tím, že vyhraju. Komu se vůbec podaří se na Universe nominovat? Byly to moje první závody a hned jsem vyhrál, což je to nejlepší, co můžu ve svém věku chtít. Konkurence byla obrovská, ale dopadlo to dobře.

Jak na vás vůbec působilo prostředí v Anglii?
V hotelu jsme byli ubytovaní v prezidentském apartmá. Cesta na závody trvala asi deset minut, takže jsme chodili pěšky. Akorát se projevovalo typické anglické počasí. Když jsme přišli k hale, tak nás třeba hodinu nechali čekat na dešti.

Co pro vás tento úspěch znamená?
Na jaře mě ještě čeká mistrovství světa v Košicích, kde bych se rád znovu pokusil vyhrát. Ale konkurence bude jistě opět veliká. Uvidíme, jak to všechno dopadne.

Tento sport zřejmě vyžaduje obzvlášť přísná pravidla, viďte?
Člověk tomu musí obětovat spoustu času. Před závody se intenzita tréninku ještě zvýší. Zatížením je také strava a různé diety. Ale sport je to nádherný, lepší neznám.

Co dodat závěrem?
Chtěl bych poděkovat Slavomíru Bednářovi, jenž mě připravoval na závody, a také celé naší reprezentaci za perfektní výkony.⋌(ill)