Basketbalistky Sokola Hradec Králové si v úterý vyzkoušely tréninkovou novinku. V hradecké neurolaboratoři Commservis.com pilovaly svůj mozek a koncentraci na speciálním přístroji Mindball. „Bylo to vyčerpávající, ale moc se mi to líbilo,“ uvedla LUCIE KYSILKOVÁ, rozehrávačka prvoligových Lvic.

Zamlouvala se vám tato novinka?
Moc se mi to líbilo. Na věci ohledně učení mozku věřím. Byla jsem s tím spokojená.

V čem trénink mozku spočíval?
Bylo to především o tom, aby se člověk dokázal oprostit od veškerého vnějšího okolí a soustředil se pouze na jedinou věc. Snímače pak zachycovaly, kdo jak je schopen se koncentrovat. I když v okolí jsou na vás vytvářeny vnější vlivy, přesto musíte udržet pozornost.

Jaké jste měla pocity, když jste seděla u hry?
Musím říct, že se mi hůře dýchalo. Člověk se hodně potí z toho, jak je nervózní. Bylo to hodně vyčerpávající. Například jeden můj souboj trval patnáct minut. V okolí se třeba ostatní holky smály, ale přesto jsem se musela dokázat soustředit. Potom to na vás dolehne a člověk se cítí úplně vyčerpaný. Ale jinak jsem z toho měla dobrý pocit.

Říkáte, že jedna hra trvala patnáct minut. Jak dlouho jste v laboratoři byly?
Byly jsme tam asi hodinu a tři čtvrtě. Patnáct minut trvala nejdelší hra. Tu jsem měla já s Míšou Hartigovou. Ostatní hry byly rychlejší. Jakmile se někdo méně koncentruje, může hra být ukončena třeba už po dvou minutách. Co nám tam říkali, tak nejdelší souboj trval padesát šest minut. To je u nás asi nereálné. Já osobně vím, že se dokážu koncentrovat tak maximálně patnáct až dvacet minut, co se týká učení a podobných věcí. Pro mě to tedy bylo docela dlouhé. V jedné chvíli jsem to už chtěla vzdát.

Komu vycházely výsledky nejlépe?
Trenér Volejník na tom byl dobře. V prvním kole byla výborná i Hartigová. Mně to také docela šlo. Bylo však vidět, že po druhém a třetím kole se to u všech zlepšovalo. Ostatní holky už věděly, jak na to. Na úroveň k nule se pak dokázalo přiblížit daleko více hráček, než tomu bylo v prvním kole. V úvodu bylo patrné, kdo se dokáže soustředit od samotného začátku a kdo je třeba malinko roztěkanější. Postupně se však zlepšoval každý.

Každá hráčka tedy absolvovala tři zápasy?
Myslím, že tak dva tři zápasy absolvoval každý. V prvním a druhém kole si to každý chtěl vyzkoušet. Ve třetím kole už jsme různě kombinovaly dvojice, aby byly souboje zajímavější. Možná, že tři zápasy měly všechny holky.

Co je Mindball?

Speciální švédský přístroj, jenž zaznamenává mozkovou aktivitu a formou hry učí sportovce koncentraci. Hráči mají na hlavě biosenzory a zpracované informace jsou zobrazeny na monitoru. Tato moderní metoda má přispět ke komplexnímu tréninku sportovců, u nichž často o jejich výkonech rozhoduje právě soustředěnost.