Historie se opakuje. Stejně jako v minulém ročníku, také letos se v semifinále Ženské basketbalové ligy střetnou USK Praha s Karou Trutnov a Nymburk s Hradcem Králové. Finálovou účast obhajují vysokoškolačky a „lvice".

Oba východočeské kolektivy si právo postupu mezi nejlepší čtyři celky Bonver ŽBL vybojovaly ve čtyřzápasových čtvrtfinálových sériích. Hradec Králové zdolal pražskou Slavii, trutnovská Kara uspěla proti Valosunu Brno.

4. zápas: Slavia Praha – Sokol ZVUS Strojírny Hradec Králové 66:87, konečný stav série 1:3.

„Strojařky" šly do čtvrtého utkání série 
v daleko lepším rozpoložení než do předchozích duelů a o svém vítězství rozhodly prakticky už během první dvacetiminutovky, kdy si vypracovaly téměř dvacetibodový náskok.

„Tohle utkání bylo z těch čtyř takové nejpohodovější, neboť jsme už během první půle získaly výraznější náskok. Musím říct, že tento poločas se nám střelecky nejvíce vydařil," pronesla trenérka „lvic" Romana Ptáčková.

Přitom východočeský celek to v úvodu série neměl vůbec jednoduché. První duel doma nečekaně prohrál a ve druhém zápasu měl co dělat, aby strhl vítězství na svoji stranu. Přesto se tak stalo v poslední vteřině, kdy Tereza Kuthanová dala koš na 64:62. Byl to zlomový okamžik celé série?

„Zpětně to tak vypadá. Kdybychom prohrály i druhý zápas v řadě, tak bychom mohly znervóznět. Pro další vývoj série to byl hodně důležitý moment. Úvodní porážku se nám podařilo vrátit soupeři hned vzápětí na jeho půdě," podotkla šéfka hradecké lavičky.

Třetí a čtvrtý duel už její svěřenkyně zvládly bez větších potíží a jsou v semifinále.

Jak v semifinále?
Hradecké „lvice", které obhajují finálovou účast, vyzvou vítěze Českého poháru Nymburk, s nímž všechny tři zápasy v této sezoně prohrály.

Trutnovská Kara se poměří s tuzemským gigantem a úřadujícím euroligovým šampionem USK Praha. Favorit je jasný. Jakýkoliv jiný výsledek než 3:0 pro Pražanky by byl obrovským šokem.

4. zápas: Valosun KP Brno – BK Kara Trutnov 61:81, konečný stav série: 1:3.

„Postup je velká zásluha všech hráček, které zasáhly do boje. Hrály zodpovědně, obětavě, celý duel koncentrovaně."

Těmito slovy chválil ve středu večer své svěřenkyně trenér Kary Jozef Rešetár. Trutnov ve čtvrtém utkání čtvrtfinálové série nedal soupeřkám 
z jihomoravské metropole šanci na úspěch.

Domácí tým v zápase vedl jen dvakrát. V úvodu utkání 7:4 a na startu druhého poločasu 45:41. Od té doby ale hostující celek kraloval, a když na začátku čtvrté čtvrtiny svítil na tabuli stav 47:64, bylo všem jasné, kdo bude slavit.

O výsledku rozhodla třetí desetiminutovka, v níž aktivní obrana Kary znemožnila několik akcí soupeře a domácí celek se takřka vůbec nedokázal prosadit.

„Že v Brně vyhrajeme o 20 bodů, to opravdu nikdo nečekal. Teď nás čeká USK, pro který pochopitelně hovoří obrovská kvalita týmu," dodal Rešetár.

Reprízu loňského semifinále Kara a USK odstartují v úterý v Praze. Hned o dva dny později se „staří známí" potkají v Trutnově a hned v sobotu opět v hlavním městě. Tak rychlý semifinálový scénář je důsledkem startu USK na finálovém turnaji Euroligy.