Na dvou místech regionu se dnes půjde na Excelsior Ženskou basketbalovou ligu. Zatímco v Pardubicích místní Studánka přivítá nováčka VŠE Praha, sokolovna v Hradci uvidí oblastní derby domácích hráček s Karou Trutnov.

Ženská basketbalová liga

Středa 18.30: Sokol Hradec Králové (6. místo, 28 bodů) – Kara Trutnov (4. místo, 31 bodů). Osm vítězství z deseti zápasů, šesté místo v tabulce. Hradecké lvice se čeří vody Ženské basketbalové ligy. „Snažíme se praktikovat rychlý basketbal ve větším tempu. Je to dáno i věkovým složením týmu, který je hodně mladý,“ tvrdí Michala Hartigová, hvězda hradeckého souboru.

Členka širšího reprezentačního kádru se na derby s Trutnovem moc těší. Pod Krkonošemi strávila významnou část své kariéry (2001 – 04, 2008 – 10).

„To, že jsem v Trutnově hrála, už nehraje roli. Nepřikládám tomu větší význam. Na druhou stranu se jedná o derby, které má pokaždé skvělou atmosféru. V hale bude hodně diváků. Moc se na zápas těším,“ vyznala se Hartigová, která svými výkony táhne mužstvo tabulkou vzhůru. „Neberu to tak. Jsme kolektiv a každý má svoji roli. Ano, jsem ráda, že se daří mužstvu i mě, ale to je tak všechno,“ odmítá zásluhy Hartigová.

I dnes bude tým Romany Ptáčková spoléhat na výkony své hvězdy a doufat, že Trutnov zaskočí.

Papírovým favoritem východočeského derby jsou totiž hostující hráčky, jenže výsledky v novém roce překlánějí tuto roli na stranu sokolek. Kara má sice za sebou fantastické podzimní tažení, po vánočních svátcích však ze dvou utkání nedokázala vyhrát ani jedno.

„Nemůžeme se neustále vymlouvat na přestávku, v níž holky netrénovaly, což bylo odměnou za výborné výsledky v listopadu a prosinci. Ale v sobotním duelu se Slovankou to naši kondiční stránku poznamenalo hodně. Byla to jedna z věcí, které zápas rozhodly. Na rozdíl od soupeře jsme totiž nedokázali vydržet v tlaku a hrát po celých čtyřicet minut agresivně,“ hledal příčiny porážek s USK a hlavně doma se soupeřem z Mladé Boleslavi trutnovský lodivod Martin Petrovický.

Jak sám uvedl, v dnešním derby by na tom jeho tým měl být již o poznání lépe.

„Pokud se ve středečním utkání posuneme o stejný kus jako od utkání s USK do soboty, měli bychom být zhruba na výkonnosti jako před Vánocemi,“ uklidnil Petrovický věrné fanoušky svého celku.

Jestli tomu tak opravdu bude, ukáže až samotný souboj velkých rivalek. Pro Karu půjde o první ze dvou derby během jednoho týdne. Již v sobotu totiž tým kolem kapitánky Mišurové přivítá ve své hale pardubickou Plisku.

BK Pliska Pardubice (11. místo, 19 bodů) – VŠE Praha (9. místo, 24 bodů). Právě basketbalistky Pardubic odehrají dnes domácí utkání proti nováčkovi soutěže, který během osmnácti kol posbíral již šest vítězství.

„VŠE Praha jsou nováčkem jen na papíře. Je tam úplně jiný kádr, než se kterým postoupily do ŽBL ještě jako Nusle. Hráčky soupeře jsou velmi zkušené. Nové tváře mají v družstvu pouze dvě,“ poznamenal pardubický kouč Roman Chocholouš.

Zatímco po posledním domácím vystoupení hromoval na všechny strany, tak po utkání na půdě euroligového Frisca pěl na svůj tým ódy.

„V Brně jsem byl velmi spokojený s prvním poločasem. Jenže ve druhém poločase mělo několik hráček čtyři fauly, takže jsem musel postavit zónovou obranu. No a tu nám Brno rozebralo a na konec nás rozstřílelo. Ale patnáct minut minut před koncem to bylo pouze o dvanáct bodů. Podobný výkon bychom chtěli přenést do dnešního utkání,“ přeje si Chocholouš.

Pardubické basketbalistky opět podaly jeden z lepších výkonů proti silnému celku. S těmi srovnatelnými však hrají mizerně. Neměli by donutit hráčky VŠE, aby si přešily nápis třeba na Hradec Králové?

„Když hrajeme proti USK Praha, Frisku nebo Hradci, jsme úplně jiný tým! I pro mě je záhadou, proč se silnými dokážeme odehrát výborné zápasy a dokonce s nimi držet nějakou dobu krok. Proti tzv. hratelnějším týmům jsme asi nervóznější. Neproměněním jasných šancí se pak holky dostávají samy pod tlak. Děvčata tvrdí, že do zápasu s VŠE dají všechno, takže mně nezbývá nic jiného, než jim věřit,“ dodal trenér Plisky Roman Chocholouš.

(šp, to, zz)