Obrat z říše pohádek. České basketbalisty na mistrovství Evropy vykopaly ze sedmnáctibodové jámy, aby do ní Švédky zakopaly. A po výhře 71:64 se přiblížily postupu ze skupiny.

Od začátku střetnutí tahal český tým za kratší konec provazu. V první čtvrtině se ještě podržel výbornou obranou. Zkraje druhé se poprvé dostal do plusu. Švédky ale odpověděly dvěma přesnými zásahy zpoza trojkového oblouku. Lvice ještě chvíli kousaly, ovšem pak je začaly seveřanky válcovat a do kabin odcházely s dvojciferným náskokem.

„Začátek zápasu vypadal podle našich představ. Drželi jsme se soupeře. Hlídali jsme, aby nám neodskočil tak jako Černé Hoře. Druhá čtvrtina však byla velmi slabá. Náš problémem byla obrana a návrat do obrany,“ tvrdí český trenér Štefan Svitek.

Česká republika - Švédsko 71:64 (14:14, 30:44, 52:53).
Body: Březinová 23, Štěpánová a Kateřina Elhotová po 14, Hejdová 11, Bartáková 4, Vyoralová 3, Krakovičová 2 – Zahuiová 19, Halvarssonová 12, F. Eldebrinková 11, Loydová 9, E. Eldebrinková a Drammehová po 6, Magarityová 1. Rozhodčí: Jurasová (Srbsko), Tomičová (Chorvatsko), Sharapoová (Bělorusko). Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/11 – 14/10. Trojky: 8:8. Doskoky: 33:29.

Ani v úvodu druhého poločasu to nevypadalo na nějaké zmrtvýchvstání. Tým tří korunek se vzdálil až na sedmnáct bodů. Jenže pak Češky zocelily obranu a osmkrát nedopustily, aby skončil míč v jejich koši. Samy naopak proměňovaly a náskok stáhly na pět bodů. Inkasovaly až po dlouhých pěti a půl minutách. Na švédskou trojku odpověděla stejnou mincí Kateřina Elhotová. A když přidala další dalekonosnou trefu Březinová, svítilo na tabuli 50:52. Po famózní čtvrtině 22:9 se mohlo zdát, že byly před tou závěrečnou rozdány karty stejně. Jenže Lvice byly v takovém laufu, že soupeřky začaly drtit. K famóznímu výkonu se rozehrála Březinová. Díky jejím trojkám se český náskok vyšplhal až k číslu třináct. A zbytek utkání už si české reprezentantky zkušeně pohlídaly.

„V poločase jsme si řekli jsme si, že takhle to dál nejde. Jedině zlepšením obrany a doskakováním můžeme utkání zvrátit. Nastartovali jsme, roztáhli jsme hru, trefovali jsme střely z venku,“ poznamenává slovenský kouč.

V poločase musela být v české kabině bouřka. Copak asi impulzivní trenér svým svěřenkyním vyprávěl?

„To není důležité. Důležité je, že se nám povedl obrat. Že jsme si uvědomili co musíme zlepšit, abychom vyhráli. Holkám jsem řekl své a odešel. Je hezké, že se pak ještě v kabině hecují. Celá lavička utkáním žila, drželi jsme spolu. Jedna se odevzdala té druhé,“ pochvaluje Štefan Svitek jaký má kolektiv.

Česká basketbalistka Renáta Březinová (vlevo).Zdroj: FIBA

Renata Březinová se snaží prosadit proti Regan Margarityové. Foto: FIBA