„Porveme se o finále" - tak znělo motto hradeckých basketbalistek před vstupem do letošního play off ŽBL. Nyní je již jasné, že „lvice" to do puntíku splnily, neboť jsou ve finále. Po skolení pražské Slavie 3:2 na zápasy přemohly i Nymburk v poměru 3:1. To vše bez velké opory, kapitánky Michaly Hartigové, která se těsně před vyřazovacími boji zranila.

Hradec se v těchto dnech těší historickému úspěchu. K pohárovému bronzu Východočešky přidají nejspíš stříbro z ligové soutěže. Pod tím je podepsaná tučným písmem trenérka Romana Ptáčková. Právě pod jejím vedením zažívá hradecký ženský basketbal neskutečný boom. „Je to něco skvělého, vychutnáváme si to. Jsme ohromně šťastné," radují se všechny hráčky.

„Tohle se neopakuje každý rok, každá z nás si to uvědomujeme. Naplnila nás euforie. Dokázaly jsme něco fantastického jak pro hradecký basketbal, tak i samy sobě. To, co před sezonou nikdo nečekal, se naplnilo. Všem jsme dokázaly, že máme kolektiv, který drží spolu v dobrém i ve špatném," pronesla na klubovém webu rozehrávačka Kateřina Zavázalová.

Největší hvězdy USK
Danielle Robinsonová (USA – rozehrávačka, křídlo)
Laia Palauová (Španělsko – rozehrávačka)
Jana Veselá (Česká republika – křídlo, pivotka)
Sonja Petrovičová (Srbsko – křídlo, pivotka)
Kia Niema Vaughnová (USA – pivotka)

O mistrovský titul hradecký Sokol ještě nikdy nehrál, čeká ho tedy premiérová účast ve finále, zatímco USK bude útočit na pátý triumf v řadě.

Celek z hlavního města má za sebou senzační vítězství v prestižní Eurolize. Tým je složen z několika zahraničních hvězd (Vaughnová, Petrovičová, Palauová, Robinsonová), kterým skvěle sekundují české reprezentantky Veselá, Hanušová, Burgrová či Elhotová. V kádru je i exhradecká Lenka Bartáková.

„Pražanky už letos svoji sílu dokázaly předvést. Nebude to proti nim jednoduché. Přesto se budeme snažit ukázat, že i my umíme hrát pohledný basket," říká odhodlaně Zavázalová.

„Kdy se vám poštěstí zahrát si s vítězem Euroligy? Bude to pro nás ohromná zkušenost a my si to budeme chtít především užít," doplňuje pivotka Klára Pochobradská.

„Lvice" už dosáhly svého, takže ve finále mohou hrát uvolněně. Nemají co ztratit, přesto svoji kůži nechtějí prodat lacino a porvou se o co nejlepší výsledky.

„Budeme se snažit být USK důstojným soupeřem, hlavně doma do toho půjdeme se vší vervou, aby diváci odcházeli spokojeni. To je hlavní cíl. Bude to pro nás velký svátek, vždyť poprvé v historii si zahrajeme finále. Všechny zápasy budeme chtít odehrát se ctí, abychom dobře zakončili skvělou sezonu," uvedl Miroslav Volejník, asistent hradecké trenérky a prezident klubu.

USK Praha - Hradec Králové
1. zápas – středa 22. dubna, 18.00: ZVVZ USK Praha – Hradec Králové
2. zápas – neděle 26. dubna, 18.30: Hradec Králové – ZVVZ USK Praha
3. zápas – úterý 28. dubna, 18.00: ZVVZ USK Praha – Hradec Králové
Případně:
4. zápas – čtvrtek 30. dubna, 18.30: Hradec Králové – ZVVZ USK Praha
5. zápas – sobota 2. května, 18.00: ZVVZ USK Praha – Hradec Králové