V lesích severně od hradu Kost v Českém ráji uspořádal klub OK99 Hradec Králové, ve spolupráci se SOK TJ Turnov, mistrovství České republiky v orientačním běhu na klasické trati.

Úvodní den na závodníky čekaly kvalifikační rozběhy, následující den pak finálový závod.

V mapově i fyzicky velice náročném skalnatém terénu potvrdili své kvality členové mužské štafety, kteří na letošním mistrovství světa vybojovali zlaté medaile. V pouhých třiatřiceti sekundách se za sebe seřadili Jan Procházka, Jan Šedivý (oba SK Praga Praha) a Tomáš Dlabaja (OOB TJ Turnov).

V hlavní ženské kategorii zvítězila chotěbořská Kamila Gregorová před Ivetou Duchovou (Lokomotiva Pardubice) a Janou Macinskou (OK99 Hradec Králové). V této kategorii však nebyla na startu kompletní špička, jelikož některé reprezentantky dlouhodobě pobývají v zahraničí.

Úspěšní byli i mladší běžci z hradeckého klubu OK99. Starší dorostenka Markéta Novotná a junior Jan Petržela ve svých kategoriích zvítězili. Mladší dorostenec Adam Růžička skončil třetí mezi českými závodníky, ale bronzovou medaili si odvezl maďarský soupeř, jelikož mistrovství bylo otevřené i pro zahraniční účastníky.

Výsledky – muži: 1. Procházka (SK Praga Praha) 90:21 minut, 2. Šedivý (SK Praga Praha) 90:47, 3. Dlabaja (OOB TJ Turnov) 90:54, 4. Chromý (SK Žabovřesky Brno) 93:01, 5. Král (SK Severka Šumperk) 95:18, 6. Kodeda (Sportcentrum Jičín) 97:07.

Ženy: 1. Gregorová (SK Chotěboř) 71:53 minut, 2. Duchová (Lokomotiva Pardubice) 72:12, 3. Macinská (OK99 Hradec Králové) 73:18, 4. Jedličková (Slavia Hradec Králové) 74:04, 5. Gomzyk-Omová (OOB TJ Turnov) 74:12, 6. Kabáthová (SK Žabovřesky Brno) 74:31.

Jan Petržela.Mistři ČR v ostatních kategoriích – junioři: Petržela (OK99 Hradec Králové); juniorky: Pavlovcová (OOB TJ Turnov); starší dorostenci: Hubáček (TJ Slovan Luhačovice); starší dorostenky: M. Novotná (OK99 Hradec Králové); mladší dorostenci: Mudrák; mladší dorostenky: Vavrysová (oba TJ Slovan Luhačovice).   (kad)