Již na druhý svátek vánoční začal přesun do místa dějiště pro doprovodný tým. Ten letěl přes Paříž do argentinského Buenos Aires. Právě ve zdejším přístavu čekala na tým kompletní technika, která strávila na lodi celý měsíc.

Zde začalo první kolo nezbytných procedur a kontrola závodních strojů po cestě do Jižní Ameriky. Teprve potom následoval přesun do Paraguaye, kde Rallye Dakar startuje. Do bivaku dorazila i další část výpravy včetně jezdců, která letěla přímo do Asunciónu.

Technické přejímky. Poslední povinnost, kterou musí absolvovat všichni účastníci ještě před ostrým startem. Všechno dle předpisů, jinak bývají pořadatelé nekompromisní.

„Celé přejímky mají 23 stanovišť a je potřeba všechny obejít a hlavně úspěšně zvládnout. Úlevu mají doprovodné vozy, které čeká stanovišť méně. Kontrolují se licence, pojištění, všechny papíry od závodních strojů, povolení, zdravotní stav a nakonec proběhne i pasová kontrola. Během této části přejímek probíhá i bezpečnostní školení jezdců," potvrzuje mediální manažer týmu Miroslav Vraný.

V hangárech místního letiště pokračovala technická část přejímek. „Kontroluje se veškerá elektronika, připojení přístrojů, technický stav, bezpečnostní prvky, prostě technická kontrola se vším všudy. Doprovodné vozy vyfasovaly tzv. tripiny, které slouží k navigaci a také ke kontrole rychlosti," doplnil Vraný.

Hlavní zpráva dne byla pozitivní. Tým Barth Racing zvládl přejímky bez potíží.

Žádné komplikace nezaznamenal ani zkušený Josef Macháček, jenž se vrací za řidítka čtyřkolky. Pětinásobný vítěz Dakaru letos jede slavnou rallye zřejmě naposledy. V ročníku 2017 ho bude provázet Touha. Právě takový název má jeho čtyřkolka. „Touha je inspirovaná Landovou písní, která je krásně gradující. Touha také znázorňuje moji sportovní kariéru a provází nás celý život. Neustále po něčem a po někom toužíme," uvedl Macháček, který včera dojel v úvodní etapě devátý.

Své jméno mají i ostatní stroje pardubického týmu. Na čtyřkolce Daky pojede Zdeněk Tůma (v pondělí dojel 34.), v kategorii motocyklů na Mišičku usedne David Pabiška (45.) a na Máje se představí Rudolf Lhotský (89.).