Navíc se to bývalé běžkyni na lyžích podařilo v českém rekordu 2:26:31, který vylepšila 29 vteřin. Osobní maximum si posunula dokonce nevídané 3 minuty a 10 deset vteřin. Titul patří Bělorusce Olze Mazuronakové, která se musela při závodu vyrovnat s krvácením z nosu. Stříbro má Francouzka Clémence Calvinová, za níž Češka zaostala o tři vteřiny.

„Na rekord jsem se opravdu nesoustředila. Chtěla jsem předvést nejlepší výkon, ale tohle asi nečekal nikdo,“ vykládala šťastná vytrvalkyně za cílem.

„V průběhu závodu jsem neměla moc přehled, jak rychle se běží. Tempo se mi nezdálo moc rychlé. Myslela jsem, že by výsledný čas mohl být těsně pod 2:30, ale takový výkon jsem vůbec neočekávala,“ zářila drobná blondýnka.

Po startu se držela ve vedoucí skupině. Nástup Mazuronakové dokázala zachytit, ale po posledním proběhnutí Braniborskou branou šla Běloruska znovu do trháku. Vrabcová si jistě pohlídala bronz a mohla slavit největší úspěchem své kariéry.

Na globálních akcích ještě žádná česká ani československá maratonkyně medaili nezískala a národní rekord se zrodil poměrně neobvykle. Na šampionátech běhá bez vodičů a dvaatřicetiletá Eva Vrabcová Nývltová zvládla v těchto podmínkách první půlmaraton za 74 minut, druhou půlku pak za 1:12:31. Její půlmaratonský rekord má při tom hodnotu 1:11:01.