Neděle 9. května je dnem Volkswagen Maratonu Praha. Jeho součástí je finále Garnier Juniorského maratonu. Semifinálová kola této mládežnické soutěže jsou na programu v těchto dnech. V Hradci Králové se běželo včera, Pardubice přivítají maratonce dnes v pravé poledne.

„Mrtvý“ závod


Pořadatelé Juniorského maratonu mají velmi rozpačité pocity. Pardubický kraj vyšle do bojů pouze dvě střední školy. To je na region s obrovskou sportovní tradicí příliš špatná reputace. „Osobně jsem obvolávala drtivou většinu škol v Pardubickém kraji. Ale všude se mi dostávalo odpovědi, že ten den už něco mají, nebo že nemají zájem. V jednom případě to chtělo vedení školy zachránit a přihlásilo se alespoň do Hradce Králové, kde soutěžily školy ze sousedního kraje,“ uvedla za organizátory pardubického kola Petra Balcarová.

Semifinálové kolo v Pardubicích, které se uskuteční ve středu města na okruhu v Tyršových sadech, se prakticky ani nemusí běžet. Již před startem, který je na programu ve 12 hodin, je jasné, kdo postoupí do pražského finále.

„První tři družstva loňského finálového závodu postupují přímo do Prahy. Mezi nimi je i Sportovní gymnázium Pardubice. Pro potvrzení se tato družstva musí zúčastnit semifinálového závodu, ale jejich výsledek se nezapočítává,“ objasnila Balcarová.

Druhou střední školou, která vyšle na cesty Tyršových sadů své zástupce, je pardubické gymnázium Dašická a díky divoké kartě svého konkurenta je už teď jistým postupujícím. Jedná se v podstatě o „mrtvý“ závod.

„Ano, do finále postupují automaticky. Opakuje se tak situace z loňského roku, ovšem tehdy do Prahy členové štafety této školy nedorazili,“ poznamenala Balcarová.

Přesto se na startu objeví tři kolektivy. Sportovní gympl hodil rukavici ostatním školám a postavil dva týmy. „To na postupujícím ale nemůže nic změnit. V případě, že jedna škola vyšle po domluvě dva týmy, může se do finále kvalifikovat pouze jeden. A to už sportovní gymnázium tuto podmínku splnilo,“ říká za organizátory celorepublikové akce Balcarová.

Do finále jediná škola

Středeční semifinálový závod v Hradci Králové, jehož start i cíl byl na Baťkově náměstí, ovládli běžci z trutnovského gymnázia (čas 2:40:07). Díky triumfu si jako jediní z Královéhradeckého kraje zajistili postup do velkého pražského finále.

Druhé místo obsadilo Gymnázium Vrchlabí s časem 2:49:33 a třetí skončila SOŠ ochrany osob a majetku Malé Svatoňovice (3:03:14).

Královéhradeckého atletického podniku se zúčastnilo sedm středních škol. Kromě prvních třech to byly ještěOU a Praktická škola Hořice, Gymnázium a SOŠ Jaroměř, Integrovaná SŠ Vysoké Mýto, Gymnázium a SOŠ pedagogická Nová Paka.

Seznamte se: To je Juniorský maraton

Juniorský maraton je štafetový běžecký závod desetičlenných družstev, složených ze studentů středních škol. Ti zdolávají trať klasického maratonu.
Maratonská trať je pro svou délku jednou z nejnáročnějších běžeckých disciplín. Z tohoto důvodu je v případě Juniorského maratonu přizpůsobena mladým závodníkům. Celý úsek 42,195 km je tak rozdělen na deset částí a zdolává se formou štafety.

Smyslem Juniorského maratonu je přiblížit maratonskou myšlenku mladým lidem ve věku od 14 do 18 let. Cestou připoutání studentů ke sportu se tak snaží napomoci v boji proti problémům mladé generace, jako jsou alkohol, cigarety, drogy, nebo čím dál tím častější vysedávání u počítače.
V neposlední řadě je jeho cílem podat pomocnou ruku při výchově špičkových běžců, kteří by jednou dokázali důstojně reprezentovat naši republiku. (zz)