Co vás tehdy přilákalo do krajské metropole?
Moc dobře jsem věděl, že je tu tým, s nímž se dá pracovat, neboť se schází na tréninky. Mužstvo je víceméně tvořené mladými kluky, kteří na sobě chtějí makat. To byl takový hlavní předpoklad. V Letohradě to bylo trochu jiné, protože se hráči sjížděli převážně jen na zápasy.

Hradecký celek figuruje po patnácti odehraných kolech na čtvrté příčce. Naplňuje toto umístění vaše představy?
Asi ano. Dávali jsme si za cíl být po základní části do čtvrté příčky, abychom měli v play off výhodu domácího prostředí. Zatím se nám to daří plnit, ale tabulka je hodně bodově našlapaná. Chtěli jsme také zlepšit disciplinovanost, a to se povedlo. Nyní držíme druhé místo v soutěži slušnosti, což je dobré. Na druhou stranu úplně spokojeni být nemůžeme, neboť jsme některé zápasy zbytečně ztratili nebo remizovali. Několikrát jsme prohráli na nájezdy, což je hodně špatné. Mohli jsme mít daleko víc bodů a tím i větší jistotu. Teď už je jen na nás, abychom své postavení udrželi.

Pročpak se vám nevedou samostatné nájezdy? Zaměřujete se na ně?
Tak to kdybych věděl. (povzdychne si) Těžko říct. Několikrát jsme se na to zaměřovali, rozebírali jsme vše s brankáři. Měli jsme i speciální tréninky, zkrátka zkoušeli jsme toho dost, ale prostě se nedařilo. Ke konci jsme se o tom už radši vůbec nebavili. Holt to nejde a nevím, co s tím. Zdůrazňuji klukům, aby si věřili. Leží na nás psychická deka. Asi se do toho promítá všechno. Je to obrovská škoda, poněvadž jsme mohli být v tabulce ještě výš.

Na druhou stranu jste jen dvakrát prohráli v normální hrací době a v obou případech to bylo o gól. To svědčí o kvalitě mužstva.
Určitě. Na klucích je vidět obrovská touha i za nepříznivého stavu, což je pozitivní. Několikrát se nám podařilo vyrovnat v powerplay. Dokonce jsme i párkrát prohrávali o dva tři góly a nepoložili se. Na střídačce je vždycky perfektní atmosféra. I ti kluci, co nehrají, povzbuzují ostatní. Hodně se náš tým dokáže motivovat. Myslím si, že je i dobře fyzicky připraven. Přes léto jsme udělali obrovský kus práce a ve třetích třetinách zápasů se to výrazně projevovalo. Třeba s Kladnem jsme prohrávali už o tři branky a ještě dokázali utkání zvrátit.

Co říkáte na dosavadní nepříliš povedené výkony Letohradu, kde jste ještě vloni působil?
Z pozice asistenta trenéra reprezentace sleduji všechny mančafty. Trochu mě mrzí, že se Letohradu tolik nedaří. Měli nějaké problémy s odchody hráčů, ale jejich kádr se zase stabilizuje, neboť do něj zapracovávají mladé kluky. Věřím, že se jim zase bude dařit. Prožil jsem tam hezká léta, vždycky na ně budu vzpomínat. Rozhodně jsem odtamtud neodcházel ve zlém. Na druhou stranu je to teď soupeř a já se ho budu snažit pokaždé porazit.

Už jste naznačil cíle pro základní část. Jak byste chtěli dopadnout v play off?
Jasně, že by bylo velkou výhodou vstupovat do vyřazovacích bojů ze čtvrtého či lepšího místa. Na domácím hřišti moc neprohráváme a daří se nám. Kluci si tam hodně věří. Rádi bychom se probojovali minimálně do semifinále. Hradec vždycky vypadl ve čtvrtfinále, tak tu kletbu chceme zlomit. Už jen kvůli městu, které nám vychází vstříc. I sponzoři a diváci by si zasloužili, abychom se zkusili porvat o finále.

V domácím poháru jste postoupili do závěrečného finálového turnaje, jenže los vám přisoudil nejtěžší možnou skupinu (Kert Park Praha, KEB Kladno a Pento Most). Co tomu říkáte?
V první chvíli jsem si říkal, že je to kruté. Nicméně odehrajeme tři zápasy s kvalitními soupeři, což je čtrnáct dní před začátkem jarní části extraligy ideální. Navíc teď máme docela široký kádr včetně nových hráčů, takže si je alespoň vyzkoušíme v různých variantách. Tuhle konfrontaci rozhodně vítám. Samozřejmě se však budeme chtít dostat do semifinále či finále, případně i zabojovat o vítězství.

Můžete přiblížit posily?
Měl by přijít Ondra Dospěl z Letohradu. Jednáme o příchodu brankáře, ale to ještě není hotové, takže bych to nechtěl rozebírat. Rádi bychom, aby se znovu zapojil Michal Chmel z Poličky, který se na podzim věnoval rodině a stavbě domu. S hokejbalem chvilku přestal a teď ho přesvědčujeme, aby znovu začal. Snad vše dobře dopadne. Tyto dva hráče bychom chtěli určitě přivést do kabiny.

Jak vyplňujete zimní přestávku?
Skončili jsme devátého prosince. Pak jsme měli úplně volno. Kluci si potřebovali vyčistit hlavu a odpočinout, jelikož podzim byl dlouhý a náročný, bez jediného volného víkendu. Od začátku nového roku již trénujeme, a to třikrát týdně, z toho dvakrát v tělocvičně a jednou ve fitcentru se spinningem. Najeli jsme na to tvrdě. Fyzická příprava je důležitá. Jak říkám: chceme dojít daleko, takže tomu musíme jít naproti.

Pojďme k národnímu výběru. V červnu se koná v Plzni mistrovství světa. Už to s vámi, jako jedním z reprezentačních trenérů, hýbe?
Samozřejmě. (usměje se) Na podzim jsme měli několik srazů. Koncem ledna a zkraje února máme dvě víkendová soustředění v Mostě a Plzni. To už bude takový počátek ladění formy. Nastíníme klukům co a jak. Jinak veškeré přípravy samotného šampionátu už probíhají. Ono se řekne v červnu, ale uteče to hrozně rychle. Překulí se jarní část extraligy a vše se soustředí jen na mistrovství. Hodně to ovlivňuje fakt, že je to doma a všichni od toho dost očekávají. Myslím, že to bude i patřičně sledované. Organizátoři dělají vše pro to, aby natáhli co nejvíce diváků. Vymýšlejí různé doplňkové akce. Řekl bych, že to bude nesmírně atraktivní šampionát, a to nejen kvůli hokejbalu. Všichni se těšíme a doufáme, že uspějeme.

Mohl by turnaj dosáhnout podobného zájmu veřejnosti i médií jako nedávné MS ve florbale?
Byli bychom moc rádi, kdyby se tak stalo. Pravda je, že florbal nasadil laťku vysoko. Sledovanost byla velká. I atmosféra byla skvělá. Bylo až neskutečné, co lidé dokázali vytvořit. Chtěli bychom to zopakovat. Bude se hrát rovněž v hale. Věřím, že diváci si tam cestu najdou. Těšíme se, že nás podpoří spousta fanoušků. Poprvé bude startovat šestnáct týmu, což dodá atraktivitě. Dokonce bude v Plzni i turnaj žen.

Bude mít český výběr nejvyšší ambice?
Stoprocentně. Budeme mít domácí zázemí. Navíc se nám dostane značné podpory. K dispozici budeme mít všechno, co si budeme přát. Nižší cíle než finále si asi těžko můžeme dávat.

Kteří hráči z Hradce by mohli na MS obléknout reprezentační dres?
Nyní jsou v širším výběru Petr Novák, Honza Bacovský a Honza Hrabica.

Má ještě někdo jiný šanci?
Určitě. I ostatní kluci možnost teoreticky mají. Na jaře se v extralize může ledacos stát. Třeba v play off někdo chytí úžasnou formu, což bude rozhodující. Zkrátka o tričko může každý bojovat. Všechny hráče sledujeme, takže nic není nereálné. Nejen potenciální reprezentanti, ale všichni hráči cítí určitou šanci a chtějí se v Plzni ukázat. Spousta kluků je velmi dobře připravena a musím říct, že výběr je těžký, ale na druhou stranu příjemný.

STATISTIKY PO 15. KOLECH

KANADSKÉ BODOVÁNÍ
1. Libor Topolánek – Kladno 26 bodů (10 gólů + 16 asistencí) 15 zápasů, 2. Martin Kruček – KP Praha 24 (14 + 10) 15, 3. Slavomír Švancar – Most 24 (11 + 13) 15.
Hradec Králové: Jan Bacovský 15 bodů (8 gólů + 7 asistencí) 14 zápasů, Petr Novák 15 (4 + 11) 11, Jaroslav Tesař 14 (10 + 4) 14, Tomáš Ruda 8 (4 + 4) 15, Radek Mašík 8 (3 + 5) 12, Tomáš Konderla 7 (3 + 4) 9, Jan Hrabica 7 (2 + 5) 14, Petr Urban 5 (3 + 2) 11, Miloš Kamaryt 5 (2 + 3) 14, Tomáš Minařík 4 (2 + 2) 13, Tomáš Hora 4 (1 + 3) 14, Jakub Ježek 3 (3 + 0) 15, Václav Petr 2 (2 + 0) 10, Lukáš Fišer 2 (1 + 1) 15, Petr Vaněk 1 (1 + 0) 15, Petr Filip 1 (0 + 1) 15. Nebodovali: Jiří Mašík (hrál 1 zápas), Petr Sádovský (3), Martin Veselý (3), Daniel Nutil (5), Jiří Dostál (9), Michal Dunda (13).

BRANKÁŘI
1. Pavel Brém – Most 1,75 průměr na zápas, 667 odchytaných minut, 26 obdržených gólů, 305 střel, 91,48 procenta úspěšnosti; 2. Martin Klepač – Opava 1,97, 525, 23, 296, 92,23; 3. Zdeněk Banda – Ústí n. L. 2,29, 315, 16, 187, 91,44.
Hradec Králové: Jan Šmíd 2,73, 362, 22, 235, 90,64; Lukáš Hora 2,87, 314, 20, 180, 88,89.

SOUTĚŽ SLUŠNOSTI
1. Most 12,60 trestných minut – průměr, 189 trestných minut – celkem; 2. Hradec Kr. 15,80 průměr, 237 celkem; 3. Letohrad 16,07 průměr, 241 celkem.