Po výhrách 4:3 v prodloužení a 5:2 se výběr trenéra JIŘÍHO MAŠÍKAmohl radovat z postupu do extraligového semifinále, kde ho čeká favorizovaný Most. Začíná se o víkendu dvěma duely na půdě Severočechů (1. zápas v sobotu od 16 hodin, 2. zápas v neděli od 11 hodin).

Nebylo pro vás trochu překvapení, že jste v Ústí dvakrát vyhráli?
To snad ani ne. Samozřejmě jsme na sever Čech jeli s tím, že soupeř je velice dobrý. V týdnu před zápasy jsme se věnovali věcem, ve kterých nás Ústí u nás přehrávalo. A to se posléze ukázalo, jako jedna z hlavních příčin úspěchu. Dokázali jsme eliminovat soupeřova vyhraná buly, z čehož nám nejvíce hrozil, a také přechod do útoku. Na to jsme se soustředili a myslím, že se to i projevilo už ve třetím utkání, kdy jsme sice prohrávali 3:0, ale domácí nás nepřehrávali. Po následném obratu jsem tušil, že bychom sérii mohli ve čtvrtém duelu ukončit. Druhé vítězství nás obrovsky povzbudilo a hlavně jsme na tom byli lépe fyzicky, což se následně projevilo.

Byl tedy podle vás zlomovým momentem série váš obrat ve třetím duelu? Tým si zřejmě poté více věřil.
Určitě. V momentě, kdy jsme prohrávali o tři branky, bylo Ústí hodně nahoře. Jeho hráči možná trochu podlehli dojmu, že zápas je rozhodnutý. Ve třetí třetině jsme však byli jednoznačně lepší a mohli jsme rozhodnout i dříve. V prodloužení jsme nejprve byli oslabeni, ale přežili jsme to a pak sami udeřili. Rázem byla psychická výhoda na naší straně a už jsme to nepustili.

Čím se mužstvo za nepříznivého stavu 0:3 nastartovalo?
Vzal jsem si oddechový čas a na střídačce lítaly trochu nepublikovatelné výrazy. (usměje se) Snažil jsem se tým hlavně namotivovat. Vyměnili jsme také brankáře. Honza Šmíd měl potom jisté zákroky a mančaft se najednou vzchopil. Bylo dobré, že jsme dali gól v oslabení. Vzal to na sebe Petr Novák, jenž se v tu chvíli projevil jako vůdčí osobnost a strhl mužstvo k obrovskému nástupu. Za dalších dvacet vteřin jsme opět skórovali a domácí se rázem začali bát. Naopak my jsme se mnohem více prosazovali. V ten moment jsem byl přesvědčen, že minimálně vyrovnáme, protože byla jen otázka času, kdy to tam spadne potřetí.

Proběhla po vítězné čtvrtfinálové sérii nějaká menší oslava, nebo jste se hned začali chystat na Most?
Něco malého proběhlo, ale neřekl bych, že šlo o oslavu. Zašli jsme si na chvilku sednout na večeři a dvě tři pivka padla. (minulou neděli – pozn. aut.) Spíš jsme však probírali čtvrtfinálovou bitvu, kluci byly vcelku unavení. Hráli jsme dva dny po sobě v nesnesitelném teple. Některé pasáže jsme odehráli jen na dvě pětky, a navíc to cestování, takže kluci toho měli dost. Radost si vychutnali společně, ale hned už od pondělí se připravujeme na semifinále.

Po postupu do semifinále přesto stále nemáte zajištěné medaile, neboť jste v základní části skončili čtvrtí.
Je to pro nás lepší, protože budeme mít alespoň další motivaci k tomu, abychom postoupili do finále.

Čeká vás vítěz základní části Most. Je podle vás porazitelný?
To rozhodně. My nic předem nevzdáváme. Celá základní část ukazovala, že je letošní ročník vyrovnaný. Každý může porazit kohokoliv. Na druhou stranu respektujeme sílu soupeře. Na podzim byl suverénní, jaro se mu naopak moc nevydařilo. Ale teď se do kádru vrátil tahoun Sláva Švancar. S ním mostecké mužstvo obrovsky vyrostlo. Co jsem mluvil s trenérem a hráči Letohradu, tak proti nim hrál Most velice dobře. Každopádně se chceme o finále porvat. Snad budeme dobře připraveni, abychom uspěli.

Myslíte, že je Most v současné době nejsilnějším možným protivníkem?
Osobně si myslím, že ne. Pro mne je hlavní favorit na titul Plzeň, která získala velice kvalitního gólmana, reprezentanta Petra Šulana, který byl vloni jedničkou na mistrovství světa. Nyní mančaft doplnili o nějaké hokejisty. Tuším, že bude hrát i Michal Důras, jenž nastupoval za Boleslav. Navíc mají vyrovnané tři pětky, výborného trenéra a umějí hrát ve své hale. Myslím, že se Plzeň minimálně do finále dostane.

Pojďme ještě zpět k vašemu týmu. Nemluví v kabině třeba i o titulu?
Určitě ne. To je věc, kterou jsem utnul hned po základní části. Sdělil jsem klukům, že takové řeči nechci slyšet. Mluvit ještě před čtvrtfinále o titulu je smrtící. Samozřejmě se bavíme, že by bylo krásné projít do finále. Možná, že hráčům v myslích teď po postupu naskakuje euforie, ale o titulu rozhodně nemluvíme. Nicméně chceme uspět, to nezastíráme. Nebudeme však říkat, jestli nám stačí semifinále nebo finále. Otevřeně o tom hovořit nechceme.