Zlaté volanty, které jsou oceněním pro nejúspěšnější automobilové závodníky v právě končícím roce, se podařilo obhájit jen dvěma jejich loňským držitelům. V okruhové kategorii opět uspěl vítěz Evropského poháru cestovních vozů Petr Fulín. Stříbrný v tomto šampionátu Michal Matějovský z Hradce Králové navíc obsadil třetí pozici. Mezi ně se vklínil čtvrtý v mistrovství Evropy tahačů Adam Lacko.

Pět let si na další Zlatý volant musel počkat jeden z nejrychlejších „soukromníků" v mistrovství světa v rallye (letos celkově devátý) Martin Prokop. Až nyní ukončil čtyřletou nadvládu Jana Kopeckého. Jezdci z Kostelce nad Orlicí tentokrát nestačil ani titul v asijsko-pacifickém mistrovství. Třetí největší počet bodů od hlasujících odborných novinářů získal absolutní mistr ČR Václav Pech.

Autokrosový matador Václav Fejfar triumfoval už dokonce počtvrté za sebou. Vicemistr kontinentu v divizi Touringautocross předčil dalšího evropského medailistu Ladislava Hanáka (třetí v divizi Superbuggy) a republikového šampiona v divizi Superbuggy Jakuba Kubíčka.

Králem vrchů byl korunován pátý v ME v kategorii II Miloš Beneš, jenž zopakoval své prvenství z roku 2012.

Jediným nováčkem mezi letošními premianty byl motokárista Adam Kout, jenž se může pochlubit druhou příčkou v ME třídy Superkart.
Do Síně slávy, vyhrazené majitelům Ceny Zdeňka Vojtěcha, vstoupil soutěžák Svatopluk Kvaizar, dlouholetý elitní člen továrního rallyového týmu mladoboleslavské Škodovky. Po delší přestávce byl odměněn rovněž Čin roku. Za něj byla označena aktivita Petra Kačírka, Jaroslava Petráska a Vojtěcha Štajfa při realizaci české účasti na mexické veteránské rallye La Carrera Panamericana, která byla zároveň skvělou prezentací naší země ve Střední Americe.

Motocyklová Zlatá řídítka pevně sevřel bronzový v MS ve freestylu Libor Podmol, jemuž jen nešťastné zranění zabránilo zaútočit na nejvyšší příčku. Menší repliky trofeje si odnesli jezdci MS v silničních závodech ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil a Karel Hanika.

Výsledky 38. ročníku ankety Zlatý volant

Závody na okruzích: 1. Petr Fulín 222, 2. Adam Lacko 120, 3. Michal Matějovský 72, 4. Tomáš Kostka 64, 5. Jan Charouz 48, 6. David Vršecký 45.
Automobilové soutěže a maratony: 1. Martin Prokop 216, 2. Jan Kopecký 183, 3. Václav Pech 180, 4. Aleš Loprais 44, 5. Jaromír Tomaštík 42, 6. Jiří Kalista 23.

Závody do vrchu: 1. Miloš Beneš 156, 2. Jaromír Malý 80, 3. Dan Michl 75, 4. Václav Janík 63, 5. Josef Michl 36, 6. Otakar Krámský 36.
Autokros a rallyekros: 1. Václav Fejfar 159, 2. Ladislav Hanák 126, 3. Jakub Kubíček 119, 4. Roman Častoral 55, 5. Miroslav Neumann 31, 6. Jaroslav Hošek 23.

Motokáry: 1. Adam Kout 162, 2. Patrik Hájek 115, 3. Jan Midrla 90, 4. Zdeněk Gróman 44, 5. Jakub Kadlčák 35, 6. Tomáš Korený 20.
Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): Gabriela Sajlerová.
Cena Jiřího Sedláře (pro jezdce do 23 let): Filip Šmíd.
Cena Zdeňka Vojtěcha (za přínos motoristickému sportu): Svatopluk Kvaizar.

Spolujezdec roku: Jan Tománek.
Speed Award: Jan Charouz.
Čin roku: Petr Kačírek, Jaroslav Petrásek a Vojtěch Štajf.