Do osmičlenného finále postoupil z 5. místa nástřelem 566 bodů (z 60 ran) v kvalifikaci spolu se dvěma Číňany a Korejci, po jednom zástupci pak ve finále měla Indie, Rusko a Ukrajina.

Od prvního finálového výstřelu se Pešek držel na medailových pozicích. Finále v této disciplíně se střílí tzv. od nuly (výsledek dosažený v kvalifikaci se nezapočítává) na 24 ran, které se hodnotí na desetiny kruhu a kdy od 12. rány postupně odstupují střelci s nejhorším dosaženým výsledkem. Dvanáctým výstřelem se náš reprezentant posunul do čela a postupně každou další ránou navyšoval náskok před svými soupeři. Zvládl i závěr soutěže, a nakonec s převahou zvítězil v novém evropském rekordu 237,1 bodu a s náskokem 3,5 bodu před druhým Sergejem Malyševem z Ruska. Třetí skončil reprezentant Indie, Manish Narwal.

Hendikepovaný Tomáš Pešek je mistrem světa!Zdroj: archiv oddílu

Hradecký závodník tak dosáhl svého doposud největšího sportovního úspěchu, kterým navázal na vynikající výsledky loňského roku, kdy se stal mistrem a vicemistrem Evropy v srbském Osijeku a skončil druhý a třetí na závodech světového poháru v Polsku a ve Francii, a především vystřílel na světovém poháru v Chateauroux účastnické místo na Letní paralympijské hry.

Úspěch Tomáše Peška podtrhl čtrnáctým místem další český reprezentant, olomoucký Jakub Kosek, který tak zajistil pro Českou republiku druhé účastnické místo na Paralympijské hry 2020 v Tokiu.   (lk, re)

František Čech.
Hrdina týdne v kraji: Talent Čech je zpátky. Trefil výhru Hradce