Příznivé sněhové podmínky drží, takže republikový šampionát v motoskijöringu (Orion-Shiva KTM Cup 2019) úspěšně odjel druhý podnik. Jeho dějištěm byl krkonošský Rudník, kam se sjelo třiadvacet posádek z mistrovství České republiky a dvaačtyřicet v doprovodném Orlickém poháru pro „hobbíky“.

„Velká spokojenost, jsme moc rádi, že o motoskijöring je takový zájem. Podařilo se, že úspěšné dvojice z Orlického poháru přešly do republikové seriálu a rozhodně se v něm neztrácejí,“ pochvaluje si zájem účastníků manažer Petr Kovář, jehož Orion Racing je promotérem seriálu.

Jelo se opět před výtečnou kulisou, zápolení motokrosařů a lyžařů sledovala dobrá tisícovka diváků. Pořadatelé z klubu SMX Racing Team Rudník nachystali okruh o délce 670 metrů, který byl dějištěm dramatických bitev.

Kvalifikaci zaslouženě vyhráli vítězové z Klášterce nad Orlicí Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým (Orion Racing Team). „Trať postupem času povolovala, vytvářely se koleje, pro lyžaře to bylo nadmíru složité, na měknoucím sněhu jim lyže tolik nejely. Proto byly důležité starty,“ vysvětlil Kovář.

Jeho týmoví svěřenci vyjeli do finálové rozjížďky ze třetího místa a hledali možnosti k předjíždění. Nejlépe začali Tomáš Fogl a Martin Sabota (Sidemotokros Klášterec nad Orlicí) a po dokonalém startu se drželi osm okruhů na vedoucí pozici. Potom ale mohutnému tlaku lídrů šampionátů přece jenom podlehli.

„Apeloval jsem na kluky, aby závodili hlavou. Jedenáct finálových kol je dlouhých, takže jsem věřil, že se dostanou na špici. Vyšlo to a mistrovství mají skvělé rozjeté,“ chválil Petr Kovář bravurní jízdu dua Mohaupt – Hotový.

Další favorité měli potíže a v průběžné klasifikaci nabírali manko. Ať Patrik Šroler, jenž závodil s náhradním lyžařem, 67letým (!) nestorem Janem Faitem, nebo Roman Mňuk či Vítězslav Marek, všichni dotahovali ze zadních pozic a ztratili.

V Orlickém poháru zvítězili klášterečtí Jiří Kavka a Pavel Sabota, průběžně se po druhém závodu na špici pořadí tohoto seriálu dostali Filip Strmiska a Michal Pavlů z Kostelce nad Orlicí.

Třetí dějství mistrovství České republiky je naplánováno na nadcházející neděli 3. února, a to do areálu motokrosového závodiště v Dalečíně nedaleko Nového Města na Moravě.   (rh, vaš)