Černá a bílá. Větší kontrast snad ani neexistuje… A ve vývoji lidstva sehrály tyto barvy zásadní roli. Co třeba, černobílá televize nebo černobílé fotografie? Umějí také pobláznit fotbalové davy, jako například fanoušky Juventusu Turín. A své kouzlo znamenají také pro šachisty.

Vyznavači královské hry už pomalu balí zavazadla se směrovkou Pardubice. Ve městě na soutoku Labe a Chrudimky totiž vrcholí přípravy na 26. ročník Czech Open. Mezinárodní festival šachu a her startuje tento čtvrtek a potrvá do neděle 2. srpna.

Nemá cenu chodit kolem horké kaše, protože live motivem celého festivalu bude velmistrovský turnaj. Přesněji řečeno účast dvou velice známých tváří. Pořadatelům se povedl husarský kousek, když se jim přihlásila šachová ikona Sergei Movsesian. V současné době reprezentuje arménskou federaci, ale jeho život je spjat hlavně s Pardubicemi. Barvy tamního extraligového družstva hájí více než dvě století. Za žádný jiný klub v České republice by prý Pardubice nikdy nevyměnil. Vřelý vtah má i k festivalu. Před dvaceti lety ovládl velmistrovský turnaj a v poslední desetiletce téměř pravidelně usiloval o body v rapid šachu.

„Je to až neskutečné, že se Sergei rozhodl po sedmnácti letech startovat ve velmistrovském turnaji. Už tolikrát jsme ho lákali, ale on odmítal s tím, že by se nemohl pořádně soustředit na dlouhodobější soutěž. Přeci jenom v Pardubicích má spoustu známých a kamarádů. Příprava na zápasy by tak nebyla dostatečná," podotýká Petr Laušman, zástupce ředitele festivalu.

Deníku se podařilo zjistit, že by za účastí Movsesiana mohla stát také jeho partnerka Julia Kochetkova. Šachová velmistryně, která sice pochází z Ruska, ale reprezentuje slovenskou federaci. Také ona je přihlášena do nejprestižnějšího klání. Platí tedy i v tomto případě tolik otřepané: Cherchez la femme nebo-li Za vším hledej ženu?

Druhou hvězdou velmistrovského turnaje je Viktor Láznička. Pardubický odchovanec, který momentálně hraje za Nový Bor. Důvod jeho startu je prostý.

„Viktor ještě nikdy velmistrovský turnaj na Czech Open nevyhrál. Před dvěma roky měl k triumfu blízko. V rozhodující partii ho však porazil  s Nisipeanu. Přesně v ní bylo vidět, jak hodně chce vyhrát. Remíza a tím pádem druhé místo mu nestačilo. Vsadil na vabank a skončil až desátý," vrací se zpátky Petr Laušman.

Nutno dodat, že pokud by došlo na přímý střet obou šachových veličin, zasedli by k šachovnici proti sobě učitel a jeho žák. Sergei Movsesian totiž Viktora Lázničku před šesti lety trénoval.

Nechybělo málo a na velmistrovském turnaji se objevili Tři králové. Pravidelný účastník David Navara se do něj také původně přihlásil. Jenže pořadatelům paradoxně uškodil fakt, že se česká jednička v letošním roce výrazně zlepšila. Ze třetí desítky světové žebříčku se vyšvihla až na třináctou příčku.

„David se stal horkým zbožím atraktivním hráčem pro uzavřené turnaje. Jejich organizátoři si jistě všimli jeho dravé hry, kdy slovo remíza je pro něj cizí. Takže místo Pardubic se objeví ve švýcarském Bielu. Podařit se dotáhnout jeho start do konce, tak to byla s ohledem na účast Movsesiana s Lázničkou absolutní pecka," zasnil se Laušman.

Organizátoři šachové části si mnou ruce. Po loňském jubilejním 25. ročníku jim totiž moc do zpěvu nebylo. Poklesla účast v hlavních turnajích, když se dostala pod magickou hranici  jednoho tisíce. Letos už jsou opět nad čarou… Vrásky jim ani nepřidělal fakt, že v roce 2015 nedorazí tolik zástupců Ruska. Zejména kvůli ekonomické situaci. Naopak se mohou těšit na příliv německých hráčů.

„V loňském roce nám ubylo Němců, protože některé spolkové země neměly v termínu konání našeho festivalu prázdniny. Také proto jsme ten letošní ročník o týden posunuli," vysvětluje zástupce ředitele Czech Open.

„A vlastně jsme na tom vydělali i jiným směrem. V muslimských zemích skončil ramadán a tak se u nás jejich hráči objeví také," dodává.

Czech Open to nejsou pouze velmistrovský a turnaj v rapidu. Šachisté i jejich příznivci se mohou těšit na další disciplíny jako soutěž družstev, Fischerovy šachy, holanďany, bleskové šachy, šachový maraton a mnoho dalších. Vyznavači ostatních her pak mají políčeno na bridž, dámu, go, scrabble, Rubikovu kostku, shogi, xiangqi, piškovorky, backgammon, zatre, mankalové hry, křížovky, sudoku, kakuro nebo třeba abstraktní hry.

Festivalové lahůdky:
Pardubice Open – velmistrovský turnaj (24. 7. – 1. 8.)
Pardubický kraj Open – otevřené MČR v rapidu (22. – 23. 7.)
Konica Minolta Open – otevřené MČR čtyřčlenných družstev (16. – 19. 7.)
Sten.cz Open – MČR ve Fischerových šachách (21. 7.)
Staropramen Open – otevřené MČR v holanďanech (18. 7.)
Bulinský & Vávra Open – MČR v bleskovém maratonu (20. – 21. 7.)
ČPP Open, Motorgas Open, Dostihový spolek Open – ratingové turnaje (24. 7. – 1. 8.)