Novoměstský Stadion generála Klapálka přivítá už tuto sobotu elitní domácí i zahraniční atlety, a to už na 35. ročníku Velké ceny Nového Města nad Metují.

Včetně Česka se zde představí závodníci ze čtrnácti zemí světa, mezi nimiž jsou reprezentanti a dokonce v jednom případě i mistryně světa. Tou je Jihoafričanka Caster Semenyaová, která v roce 2009 brala zlato na osmistovce v Berlíně. O dva roky později si ze světového šampionátu z jihokorejského Tegu odvezla stříbro. Kov stejné hodnoty si pak pověsila na krk také při letní olympiádě v Londýně. V Novém Městě se Semenyaová představí na čtvrtce (400 metrů).

Jedním z vrcholů sobotní Velké ceny bude podle ředitele mítinku Aleše Žďárského 110 metrů překážek. Kromě české jedničky Petra Svobody se na nejkratším sprintu s překážkami představí ještě vynikající Brazilec Oliveira, Ir Reynolds či Polák Bochenek.

„Petr je nyní ve vynikající formě, tak věříme, že i on zatřese s rekordem mítinku, který zatím drží Jeff Porter," doufá šéf mítinku.

Skvělá společnost by se ale měla sejít také na ženské stovce s překážkami. Čest české atletiky zde bude hájit Lucie Koudelová, která před několika dny startovala na ME do 22 let, které hostil estonský Tallinn. Vycházející česká hvězdička však nebude mít na růžích ustláno, pořadatelé jí totiž sehnali více než zdatné konkurentky. Jednou z nich je Rakušanka Bendratová, tou druhou, a možná největší favoritkou, je Ukrajinka Yanovská.

„Vrcholem celého dne bude asi mužská patnáctistovka, kde ohlásil pokus o splnění limitu MS v Pekingu Kypřan Amine Khadiri," zve diváky na další tahák Aleš Žďárský. Skvělou společnost v této disciplíně ještě doplní elitní slovenský mílař Jozef Pelikán či držitel rekordu mítinku na této distanci Petr Vitner.

Kromě běžeckých lahůdek nezapomněli pořadatelé sezvat také smetánku do technických disciplín. Tradičně výbornou úroveň má v Novém Městě soutěž kladivářů. Letos se sice bude muset Velká cena obejít bez domácí jedničky Lukáše Melicha, skvělý zážitek by však divákům měli nachystat Angličané Mark Dry a Chris Bennett.

„Dry už limit MS v Pekingu hozený má, Bennett se o něj chce pokusit u nás," těší ředitele mítinku. Ten rovněž zve na ženské kladivo, které celé sobotní atletické zápolení hodinu po poledni odstartuje.

V tento den se ale nevyplatí vynechat dálkařský či výškařský sektor. V tom dálkařském by v mužském podání mohly být k vidění výkony za osm metrů, vždyť Ahmed Bin Marzouq má už skočeno 811 centimetrů, což by stačilo na rekordní výkon Japonce Yoheie, jenž v roce 2011 dolétl do vzdálenosti 794 cm. Rekord by se mohl otřásat i ve výšce, zde rovněž v roce 2011 Jaroslav Bába zdolal 221 cm, což je hranice osobních rekordů Ukrajince Kozlovskiyho či Nawaf Ahmed Al-Yamiho ze Saúdské Arábie.

Sobotní program, v němž se představí i zástupci novoměstské atletiky, startuje ve 13 hodin, poslední disciplína, finále sprintu žen na 100 metrů, začíná v 17.35 hodin.