Někdo se rozhodl pondělní státní svátek oslavit odpočinkem, v Hradci Králové to však někteří nadšenci pojali ryze sportovně. Konal se zde totiž již 24. ročník oblíbeného Běhu městem Hradec Králové, který tradičně připadá právě na 17. listopad. Akce se letos stala součástí nového projektu České unie sportu ČUS sportuj s námi, jejímž generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem Deník.

Na start závodu, který vedl od Základní školy J. Gočára v Lipkách okolo Sanusu přes most u nemocnice, podél řeky k pedagogické fakultě a zpět k základní škole, se postavilo 266 účastníků. „Je to stejný počet jako vloni, takže jsme moc spokojeni. Je to velmi slušné číslo. Velkou radost mi udělalo hlavně 111 dětí od dvou do sedmnácti let, které letos dorazily. Mezi dospělými pak figurovalo 91 žen a 64 mužů," upřesnil hlavní organizátor závodu Jiří Brych z pořádajícího oddílu TJ Liga 100 Hradec Králové.

Závodníci byli podle věku rozděleni do čtrnácti kategorií napříč všemi věkovými skupinami. Na závodní trať tak vybíhaly malé děti po boku běžců starších 80 let. Pro dětské účastníky byly připraveny kratší okruhy od 200 do 1 800 metrů, dospělí účastníci poměřili síly na hlavní trati dlouhé 9 700 metrů.

„Při závodě panovala skutečně skvělá atmosféra, organizačně vše klaplo. Závodníci za námi dokonce na konci chodili a děkovali, jak se jim to líbilo. To mne vždy moc potěší. Úžasné bylo vidět i děti, které celou atmosféru vždy velmi prožívají, jak byly šťastné. Rok co rok se k nám spousta účastníků vrací, ale přicházejí i noví. Snad to tedy znamená, že tuto akci děláme dobře," pochvaloval si Jiří Brych dlouholetou tradici závodu.

A nezapomněl zmínit ani počasí, které v minulosti dokázalo závod i pořádně znepříjemnit. „Už se běhalo v dešti, sněhu nebo na náledí. Takže za velmi příznivé počasí, které letos panovalo, jsme opravdu vděční," dodal Brych, jehož organizační tým připravil pro zájemce jako zajímavost i bezplatné zdravotnické měření tlaku, cukru či vody v těle.

Mezi muži si s tratí o délce 9 700 metrů nejlépe poradila trojice běžců z elitní kategorie od 18 do 44 let. Jako první doběhl do cíle Pavel Hrdina (AK Perná) v čase 32:48 min. a stal se tak zároveň nejrychlejším účastníkem závodu. V závěsu za ním dorazil Milan Janata (TJ Maratonstav Úpice) v čase 33:19 min. a jako třetí proběhl cílem Michal Majoroš (Police n. M.) v čase 34:02 min.

Mezi ženami na stejné trati triumfovaly běžkyně z kategorie 33 až 44 let. Jako první dorazila do cíle Táňa Metelková (TJ Sokol Hradec Králové) v čase 35:59 min., druhé místo vybojovala Marta Fenclová (AC Pardubice) v čase 37:33 min. a jako třetí doběhla Denisa Kozáková (Hvězda SKP Pardubice) v čase 37:55 min. Zajímavostí je, že tato skupinka žen za sebou nechala i o mnoho let mladší závodnice, což při těchto závodech nebývá zvykem.

V prostorách ZŠ J. Gočára proběhlo po skončení závodů slavnostní vyhlášení výsledků. Nejlepší trojice v dětských kategoriích si odnesla dárkové balíčky, s prázdnou však z nejmladších účastníků neodešel nikdo. Pořadatelé pro všechny děti bez rozdílu připravili drobné dárky a sladkosti. V dospělých kategoriích si pro změnu nejlepší trojice vysloužila finanční odměnu. O předání cen všem šťastlivcům se postaral hradecký primátor Zdeněk Fink.

Součástí vyhlášení výsledků Běhu městem Hradec Králové bylo i vyhlášení celoroční soutěže Velká cena východních Čech v bězích. „Během letošního 26. ročníku tohoto běžeckého seriálu účastníci sbírali body v 51 závodech, ze kterých poté vzešla nejlepší pětice závodníků v každé z patnácti soutěžních kategorií. Nově jsme však vyhlásili ještě absolutní vítěze, respektive pětici absolutních žen a pětici absolutních mužů," upřesnil Jiří Brych.

Slavnostní vyhlášení výsledků a celý závod poté korunovala bohatá tombola s hodnotnými cenami (např. obrazy či porcelánem). „Díky zapojení do projektu ČUS sportuj s námi se o nás víc ví, troufám si říct, že se akce stala ještě populárnější. Bylo zde hodně diváků. Věřím, že tento trend udržíme i do budoucna, aby se k nám lidé měli stále možnost vracet a zároveň nás objevovali i noví fanoušci," přeje si hlavní organizátor Běhu městem Hradec Králové Jiří Brych.   (hro, pt)

Běh městem Hradec Králové - klání dětí.