Mezinárodní závody ve slalomu a obřím slalomu mladšího a staršího žactva pořádá z pověření Mezinárodní lyžařské federace FIS a Svazu lyžařů České republiky SKI klub Ústí nad Orlicí. V areálu pod vrchem Zakletý se představí reprezentanti 14 zemí. Na vše bude ve středisku tradičně dohlížet oficiální maskot závodů populární Krteček v životní velikosti, jehož autor akademický malíř Zdeněk Miler v minulosti Skiinterkriterium navštívil.

Posunutý termín

V sobotu a v neděli bychom na slalomovém svahu Zakletého měli vidět mladé lyžařské naděje Austrálie, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Litvy, Makedonie, Nizozemska, Polska, Ruska, Řecka, Turecka, Ukrajiny, Velké Británie a samozřejmě Česka a Slovenska.

Už od léta loňského roku náročné závody nastupující lyžařské generace připravoval sehraný organizační výbor, který má v čele Luboše Bäuchela. Deníku vysvětlil posunutí termínu: „Ve čtvrtek se koná slavnostní zakončení Zimní olympiády dětí a mládeže na Klínovci, nechtěli jsme mladé lyžaře o tento zážitek připravit, a proto jsme vyhověli žádosti lyžařského svazu a náš závod posunuli."

Luboš BäuchelPošta do 40 zemí

„Pozvánky na letošní ročník odešly do 40 zemí celého světa, poprvé jsme oslovili i Argentinu a Japonsko," přiblížil místopředseda organizačního výboru a mezinárodní sekretář Zdeněk Kubásek: „Přání většiny přihlášených zemí bylo přijet o jeden až dva dny dříve než umožňují oficiální propozice. Tak trochu jsme s tím počítali a v rámci našich možností jsme se snažili vyhovět."  Ubytování pro zúčastněné výpravy vyžaduje téměř 200 lůžek, dalších 100 je potřeba pro organizátory, rozhodčí a techniky;  kapacity jsou nejen v Říčkách, ale i v nejbližším okolí.

Významu závodu odpovídají osobní záštity, které nad závodem mají hejtmani obou východočeských krajů – Lubomír Franc (Královéhradecký) a  Martin Netolický (Pardubický), prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, starostové Petr Hájek (Ústí nad Orlicí) a Jaroslav Kuchta (Říčky), grant poskytlo Ministerstvo mládeže a tělovýchovy. Za celou řadu sponzoru jmenujme  RWE Transgas, Nadaci ČEZ, litomyšlskou firmu Mach a Coca-colu, nemalými finančními částkami přispěly Královéhradecký a Pardubický kraj a město Ústí nad Orlicí.

1,3 milionu korun

„Rozpočet závodu se pohybuje kolem částky 1,3 milionu korun, s jejím pokrytím nám pomáhá čtyřicet sponzorů a dalších firem. Všem patří naše velké poděkování, bez nich bychom závody pořádat nemohli," svěřil se Luboš Bäuchel a jedním dechem dodal: „Tradičně velké poděkování patří i členům ústeckého SKI klubu, kteří celý závod zajišťují a v samotné přípravě i vlastním průběhu dvou závodních dnů odvádějí v Říčkách obrovský kus práce."

Ze Zakletého si prestiž i zajímavé ceny odveze 48 nejlepších a dva absolutní vítězové, pořadatelé vyhlásí i nejlepší národní družstvo a odmění nejmladší účastníky. Mezi cenami jsou tradičně lyžařské vybavení, batohy, populární plyšoví krtečci či speciálně vyrobené medaile se skleněnou výplní a kovovým okrajem podobné těm, které si z MS v Praze v roce 2015 odvezly nejlepší hokejové týmy. Sobotní předávání cen bude venku, vyvrcholí ohňostrojem a tečkou bude diskotéka na sněhu. V neděli ti nejlepší svoje ceny převezmou okamžitě po závodě v cílovém prostoru před srubem rozhodčích.

Cennou závodní zkušenost  získají i závodníci pořádajícího SKI klubu Ústí nad Orlicí: závody v obřím slalomu a slalomu na Zakletém pojedou mladší žákyně Adéla Faltusová, Kristýna Schusterová, mladší žák Jan Glatt a starší žáci Jiří a Josef Bryndové a Josef Walek.

Pořad závodů
Pátek 22. ledna:
15.00 příjezd účastníků
19.00 porada vedoucích a los
20.00 slavnostní zahájení v hotelu Říčky

Sobota 23. ledna:
9.00 slalom žactva (I. kolo)
12.00 slalom žactva (II. kolo)
19.00 vyhlášení výsledků

Neděle 24. ledna:
9.00 obří slalom ml. žactva
11.45 obří slalom st. žactva (I.)
14.00 obří slalom st. žactva (II.)
(ihned po ukončení závodů bude vyhlášení výsledků)
18.30 večer na rozloučenou

O medaile půjde na Černé sjezdovce

Říčky - Slalomy všech čtyř žákovských kategorií se zítra a v neděli uskuteční jen na Černé sjezdovce.

Ta má po celé šířce i délce padesáticentimetrovou vrstvu sněhu, v noci na čtvrtek připadl nový prachový. „Potřebujeme, aby se spojil technický a přírodní sníh, proto jsme tuto sjezdovku ještě celý čtvrtek nechali otevřenou pro veřejnost, pak na ní zapracuje  rolba. V pátek do 13. hodiny bude možné na svahu trénovat, pak už ho uzavřeme a nastoupí naši technici, kteří vše připraví pro samotný závod," informoval včera Deník ředitel závodu Jaroslav Křístek.

Samotné středisko bude o víkendu fungovat bez dalších omezení a nabídne ideální podmínky. Dokonale upravená bude Modrá sjezdovka s novým dojezdovým „rukávem", stejně jako Červená, na které před letošní sezónou proběhly největší úpravy a plocha pro lyžování se výrazně rozšířila

Návštěvníci Skiinterkriteria i lyžaři mají parkování zdarma, po středisku bude na pravidelných linkách jezdit zdarma skibus. Fungovat bude celé zázemí – k dispozici budou ski servis, půjčovna i úschovna, všichni budou mít možnost kvalitního a pestrého občerstvení.

Středisko se stále rozšiřuje a myslí nejen na zimní sezonu

Říčky – Díky modernímu zasněžovacímu systému a zkušené obsluze je zdejší středisko pravidelně jedním z prvních, které začíná zimní provoz. V letošní sezoně se zde lyžuje už od 16. prosince.  „V současné době máme i díky tomu kompletně vysněžené sjezdovky s dostatečnou vrstvou kvalitně upraveného sněhu,"  pochlubil se Jan Duffek, ředitel střediska, které patří ústeckému Ski klubu.

Pravidelný návštěvník zaregistruje hned několik novinek. K těm nejzásadnějším patří rozšíření a nové úseky sjezdových tratí, vzniklo tak 34 000 metrů čtverečních nové plochy. „Další  novinkou je moderní odbavovací systém s možností online prodeje skipasů, díky kterému odpadá dlouhé čekání ve frontách u pokladen. Rekonstruovali jsme také sociální zařízení, abychom nabídli návštěvníkům nejvyšší možný komfort. Zcela nový je také výukový prostor lyžařské školy, který je vybaven 100 m dlouhým pohyblivým pásem, kolotočem a dalšími prvky pro výuku jízdy na lyžích a snowboardu. U horní stanice lanové dráhy vyrostl oblíbený skibar, který nabízí občerstvení a výhled do krajiny zároveň," informoval Jan Duffek.

V ceníku se objevily rodinné balíčky, díky kterým vychází lyžování levněji pro rodiny s dětmi, pro šestnáct dnů sezony platí speciální tarif.  Samozřejmě se zvýšená  investiční aktivita  projevila – došlo k navýšení cen v průměru o šest procent.

Nejbližší  plány ústeckých lyžařů v Říčkách směřují k rozšíření letních aktivit. Chtějí návštěvníkům nabídnout větší spektrum služeb i mimo zimní sezónu a s tím i odpovídající zázemí.

Závody si vyžadují stejnou péči jako Světový pohár

Říčky /ROZHOVOR/ - Velice důležitou osobou Skiinterkriteria je ředitel závodů. Od roku 1995 je jím 
Jaroslav Křístek, který „ředitelskou štafetu" převzal od Bohuslava Šudy.

Jakou očekáváte úroveň závodu?
Letošní rok je hodně chudý na sníh, a to všeobecně v celé Evropě. Znamená to, že tréninkové možnosti závodníků jsou oproti jiným rokům hodně omezené a podle toho se také bude odvíjet úroveň. Špička těch, kteří mohou v Říčkách uspět, je tradičně široká. Vedle našich budou v popředí Slováci, Poláci, Rusové, uspět ale mohou i jednotlivci z Nizozemska  či Velké Británie.

Došlo k nějakému posunu ohledně možné účasti alpských zemí, které do Říček nejezdí?
Zatím ne a ani nemáme nějaké relevantní informace o možné změně. Je to samozřejmě škoda. Opakovaně deklarují, že nemají zájem rozšiřovat kalendář závodů pro ty nejmenší, přidávají i argument, že je to pro ně daleko. Náš termín je na začátku závodního FIS kalendáře, což nás trochu znevýhodňuje. Na podobných závodech tak nemáme možnost naše Skičko aktuálně propagovat.  Pokud jsme to v minulosti udělali, bylo to s ročním předstihem, což pochopitelně nemělo velkou odezvu.

Faktem je, že v Říčkách získávali první závodnické ostruhy mnozí z dnešní absolutní světové špičky. V případě všech našich reprezentantů to je samozřejmé, ale začínala zde celá řada později renomovaných borců světového lyžařského pelotonu.
Nechci dělat výčet jmen, odpovím aktuálně – na stupních vítězů při nedávném slalomu Světového poháru žen v italském středisku Santa Catarina byly Norka Nina Loesethová, naše Šárka Strachová a Slovenka Veronika Velez-Zuzulová, bodovala další Slovenka Petra Vlhová – tyhle všechny lyžařky u nás na Zakletém v žákovském věku závodily.

Zvyšuje se sportovní úroveň nastupující lyžařské generace?
Porovnávat žákovské závodní lyžování dnes, před pěti, deseti či třiceti lety se dá velice obtížně. Vše se vyvíjí nesmírně rychlým tempem – jak materiály, tak výstroj či konstrukce a ruku v ruce s tím jde přizpůsobující se technika. Přidává se k tomu i chvályhodný záměr většího důrazu na bezpečnost mladých závodníků. Faktem je, že dnešní závodníci  se už od mládí specializují na jeden sport, což je podle mě špatně, chybí všestrannost. Dříve se i u nás trénoval sjezd a děti se učily jezdit po plochách rovně dolů, dnes je od malička učíme jen zatáčet. Důvodů, které k tomu vedou, je samozřejmě více – třeba nutnost uzavírání tratí, vhodné lyže atd. Sportovní úroveň se podle mě nezvyšuje, je jen poplatná době. Závodních lyžařů je méně a tím jde ruku v ruce i menší konkurence, což zvyšování pomyslné výkonnostní laťky nepřidá.

Důležitou osobou závodů je technický delegát mezinárodní lyžařské federace FIS, kterým v Říčkách bude Slovinec Janez Deklev.
Na Zakletém to zná, byl u nás už v letech 2006, 2010 a 2013. Za mě to je dobrá volba, Janez dělá ředitele stejného žákovského závodu ve slovinské Škofja Loka, takže sám ví, co takové závody potřebují.  Samozřejmě dbá a kontroluje dodržování FIS pravidel, včetně bezpečností závodu, ale pokud vše běží dle lyžařských pravidel, časového 
plánu a nejsou žádné protesty, tak do řízení závodu zbytečně nezasahuje. To oceňuji nejvíce.

Jak početný tým dvoudenní závody na svahu Zakletého bude zajišťovat?
Bude tu třicet rozhodčích a pětatřicet techniků. Do pořadatelského týmu patří i dva lékaři, členové Horské služby, dále technici, tlumočníci, ubytovatelé, lidé zajišťující dopravu, stravování a celou řadu dalších zdánlivě drobných věcí. Dohromady to je  téměř stovka členů našeho Ski klubu. Bez jejich pracovitosti, pracovní píle a nasazení bychom takové závody nemohli vůbec zorganizovat.

V dnešní době jsou při organizování lyžařských závodů čím dál tím víc důležitější technika a moderní technologie.
My jsme známí tím, že jsme při zavádění nových technologii byli jedni z prvních, byť je to vždy spojeno s finanční náročností. Nechceme zůstat v ničem pozadu. Prostředí  a celkové zázemí našeho střediska i samotných závodů vylepšujeme.  Ať už se jednalo o výpočetní techniku, velkoplošnou obrazovku v cíli, kamery rozmístěné po trati, on-line přenos výsledků a aktuálního obrazu z trati. Samozřejmostí jsou schválené a homologované kloubové slalomové tyče, praporky, ploty či časomíra. V tomhle ohledu je možné s trochou nadsázky říci, že mezi závody Světového poháru v Alpách či žákovského klání v Říčkách, moc velké rozdíly nepanují.

Jaromír Fridrich