Jako by mu sedmé místo z mistrovství Evropy bylo souzené. Judista Pavel Petřikov na ně předevčírem v Budapešti dosáhl už potřetí v kariéře, ale tentokrát na ně bude vzpomínat s hořkostí. Po nadějném vstupu a dvou výhrách myslel na medaili, sen se mu ale definitivně rozplynul po prohře v opravách. Petřikov byl sám k sobě po nezdaru s Izraelcem Arťomem Aršanským kritický. Doplatil prý na žákovskou chybu.

„Nechal jsem se uškrtit jako husa," prohlásil Petřikov. „Turnaj jsem měl rozjetý hezky, o to víc mě mrzí ta poslední porážka. Před mistrovstvím jsem říkal, že nesmím dělat hloupé chyby. Tak jsem si ji neodpustil v opravách. Ale kdyby to přišlo v prvním kole, tak bylo hotovo mnohem dřív," podotkl závodník Judo Clubu Hradec Králové.

Sedmý na ME byl už v roce 2008 v Lisabonu a dva roky nato ve Vídni. „Tentokrát mě sedmé místo štve nejvíc, protože placka visela nejníže ze všech tří šampionátů. Kdybych porazil Aršanského, dostal jsem pak hratelného Bulhara v zápase o bronz. Celkově jsem tady nešel špatně, ale ta poslední porážka je černá kaňka," řekl šestadvacetiletý reprezentant.

Osudová chyba v duelu s Izraelcem Aršanským, který po minutě a půl slavil výhru na ipon, mu z paměti hned tak nevymizí. Petřikov nedokončil svůj chvat a ještě na tatami zvedl hlavu, čehož ihned soupeř využil ke škrcení. „Strašně jsem mu to usnadnil. Otevřel jsem se mu a on si mě pak pěkně osedlal. Musím se smát tomu, jak jsem byl naivní," kroutil hlavou Petřikov.

Takový kiks prý už dlouho nepředvedl. „Prostě školácká chyba. I ostatní kluci se mi právem můžou smát. Táta (trenér Pavel Petřikov starší) mi to dal samozřejmě sežrat a říkal, že mi to v týdnu na tréninku ukážou dorostenci. Ale tohle snad nemůžou udělat ani žáci," posteskl si.

„Kdybych prohrál po nějakém boji, tak se to dá překousnout, ale tohle…," povzdechl si Petřikov, který zápas s Aršanským sám přerušil poplácáním ruky na žíněnku. „Zase nejsem tak hloupý, abych riskoval zdraví. Kdyby mě držel o vteřinu déle, mohlo to mít i horší následky," řekl rozladěně.

Sedmou příčkou nepohrdne, byť v něm zůstanou výčitky. „Sedmé místo z Evropy nevypadá špatně, ale asi jsem měl na víc. Je to takové minimum, pro které jsme jeli. Na druhou stranu se třemi ze čtyř zápasů můžu být docela spokojený. Když se budu takhle prát dál, lepší výsledky ještě přijdou," uvedl Petřikov.

Částečnou útěchou pro něj je fakt, že si v předstihu zajistil účast na srpnovém MS v Brazílii. „Je to dobré, ale já se dívám ještě trochu výš. Že mám zajištěný svět, z toho bych nedělal takovou vědu. Po Budapešti jsem prostě zaříznutá husa a hotovo," dodal Pavel Petřikov a hořce se při tom smál.