Oddíl taekwonda TJ Sokol Hradec Králové má za sebou další sezonu. Přestože prošel v roce 2014 řadou změn, hlavní trenér a předseda klubu Karel Nosek je nejen s výsledky poměrně spokojený.

V uplynulém roce jste se zúčastnili řady turnajů. Jste spokojen s dosaženými výsledky?
Určitě jsem, ale jsem toho názoru, že vždy to může být lepší. Náš oddíl v roce 2014 prošel řadou změn, tudíž s výsledky za uplynulý rok jsem spokojený.

Kteří vaši svěřenci patří k nejlepším?
První řadě je třeba si uvědomit, že i když je to individuální sport, za úspěchem jedinců stojí celý tým. Pro mě je nejlepší celý náš tým od nejmenších dětí po dospělé. Spíš bych vyzdvihl výkony jedinců za rok 2014, kteří za to byli řádně odměněni na vyhlašování nejlepších taekwondistů v Praze 7. února 2015. Jako nejlepší byly Kateřina Pšeničková, Veronika Čáslavská a Tereza Fabianová. Dále velkého úspěchu dosáhl Michal Kotland, který se probojoval do širší nominace reprezentace ČR v Taekwondo WTF. Důkazem dobré práce celého oddílu bylo celkové umístění týmů dětí za rok 2014 na třetím místě. Před tímto úspěchem smekám a zároveň všem děkuji.

Loni jste ve sportovní hale v Třebši pořádali už 14. ročník Sokol Cupu. V současnosti se jedná o největší dětský turnaj v Česku. Uskutečnit by se měl i letos. Jaké novinky chystáte a jakou očekáváte účast?
Ano, letos chystáme turnaj i pro seniory (dospělé), což bude prvně v historii. Na základě tohoto rozhodnutí čekáme velkou účast. V loňském roce se zúčastnilo zhruba 280 sportovců, včetně reprezentantů ČR a Polska, které se momentálně řadí mezi evropskou špičku. V letošním ročníku bychom chtěli dosáhnout hranice 400 sportovců.

Co vás kromě sportovní stránky ještě potěšilo v loňském roce? Podařilo se vám třeba rozšířit mládežnickou základnu?
Každopádně udržení zájmu dětí o tento sport. Členská základna se rozšířila zhruba o 15 členů, což je v dnešní nešťastné době počítačů krásné číslo.

Kolik v současné době čítá členů?
Nyní má oddíl Taekwondo WTF zhruba 90 členů včetně trenérů.

Čím hodláte nalákat děti do vašeho oddílu?
Taekwondo WTF je olympijský sport, ČR však zatím neměla na olympiádě žádného zástupce. Proč by první účastník nemohl být z Hradce? (usměje se) Již dříve jsem uváděl, že tento sport spojuje dynamiku, obratnost a disciplínu. Dále se v našem oddíle utvořila výborná parta rodičů, jejichž děti cvičí taekwondo. Tito rodiče se aktivně podílejí na výjezdech na turnaje a pořádání letního soustředění.

V čem je podle vás taekwondo přínosné pro děti?
Tréninky jsou zaměřené na rychlost, rychlostní vytrvalost, plyometrická cvičení, koncentraci, trénink sportovního taekwonda, ale i sestavy, které jsou spíše technickou záležitostí. A nejdůležitější vlastností, kterou se u nás dítě naučí, je disciplína. U nás děti musejí poslouchat.

Jaké cíle si dáváte pro rok 2015?
Ty nejvyšší (usměje se). Ne ne, chtěl bych, aby všichni děti a jejich rodiče zůstaly věrní tomuto oddílu. Po sportovní stránce bych chtěl co nejvíce republikových titulů. V letošním roce si dávám za cíl minimálně pět (znovu se zasměje).