Pro prezidenta oddílu pozemního hokeje Slavie Hradec Králové nebyl letošní rok zrovna jednoduchý. Jak sám Milan Nejedlý přiznává, bylo to jako na houpačce – chvíli radost, jindy zklamání. Tuhle nezáviděníhodnou funkci vykonává ve svém volném čase po zaměstnání. I když v těchto dnech má opravdu nabitý program, našel si čas k velice otevřenému rozhovoru, který se v předvánočním čase stává tradičním.

Rozhovor

Za posledních šest měsíců jste si jako první muž pozemního hokeje ve Slavii Hradec Králové mnoho radost neužil. Mám pravdu?
Víte, jak to ve sportu chodí. Je to jako na houpačce. Jednou jste dole, podruhé nahoře. I my máme svoje problémy, které se snažíme v současné době řešit.

Pojďme nejprve zhodnotit výkony extraligových celků na venkovní ploše. Muži soutěž výborně rozjeli, ale závěr podzimu byl z jejich strany katastrofální.
Máte pravdu. Začátek byl skutečně výborný a já si říkal, že nám tentokrát play off a tím i účast v boji o mistrovský titul nemůže uniknout. To, co se stalo na konci podzimu, absolutně nechápu. Především mám na mysli ostudný výkon v posledním zápase na Hostivaři. Proběhla již jednání s trenérem a hráči. Když to řeknu zjednodušeně, tak kolektiv selhal po všech stránkách. Bohužel v amatérském sportu se asi nejedná jen o pozemní hokej. Máme ještě dostatek času, abychom si vše znovu probrali a připravili se na jarní část sezony. Je možné, že dojde k některým změnám, ale nerad bych v tuhle chvíli dělal nějaké předčasné závěry. Vše musíme vyhodnotit s chladnou hlavou.

Myslíte, že současný kádr má zájem na tom, aby se probojoval do vyřazovacích bojů?
Domnívám se, že ano. V úvodu podzimu mě hráči přesvědčili, že na to opravdu mají. Nyní si ale musí vše srovnat v hlavách. Měli by na rovinu říci, co vlastně chtějí. Já jako prezident klubu chci, aby se zde hrál pozemní hokej o nejvyšší příčky.

To by ale znamenalo přivést do klubu výrazné posily.
S tím bych tak docela nesouhlasil. V posledních dvou sezonách kromě Krýsla, který u nás hostoval z Bolevce, dostávali šanci naši odchovanci. Je to cesta, která byl měla přinášet dobré výsledky i v budoucnu. Jsme amatérský sport a nemáme peníze na to, abychom sem přivedli drahé posily. Máme kvalitu v dorostencích, kteří pokud neusnou na vavřínech, tak to mohou dotáhnout hodně daleko.

Děvčata vybojovala na podzim v osmi zápasech dvanáct bodů. Jste s tím spokojen?
Ne. Především vstup do sezony byl hodně špatný a to jak herně, tak výsledkově. Postupně přišlo zlepšení a je škoda, že nemáme alespoň o čtyři body více. I tady sázíme na své odchovankyně, příležitost dostávají nadějné dorostenky. Věřím, že po náročné zimní přípravě, kterou trenérka Martina Poláková holkám naordinuje, získáme ve čtyřech jarních duelech potřebné body k tomu, aby se Hradec probojoval do play off.

A co mládežnická družstva?
Z jejich výkonů mám opravdu radost. Žákyně vybojovaly v minulé sezoně mistrovský titul jak v hale, tak venku a daří se jim zatím i v letošním ročníku. Vyloženě nezklamali ani chlapci, kteří především sbírají zkušenosti. Pokud jde o starší dorost, tak někteří hráči již dostali příležitost zahrát si extraligu mužů na venkovní ploše.

V minulých dnech se rozjela halová sezona. Jaké máte konkrétní cíle?
Pokud jde o muže, tam máme jasný cíl a tím je po loňském sestupu okamžitý návrat mezi elitu. V první lize, kterou nyní budeme hrát, bychom neměli mít velké problémy. Ženy mají na to, aby se probojovaly do play off a po závěrečném zápase v extralize stály na bedně. Naznačil to již přípravný mezinárodní turnaj v Praze, kde svěřenkyně trenérky Polákové podlehly až ve finále pražské Slavii. Další dvě naše družstva žen hrají první ligu, starší dorostenci na úvod sezony dvakrát vyhráli. Uvidíme, jak si povedou starší žákyně.

Na jaře příštího roku by se konečně měl ve Farářství začít stavět nový stadion pro pozemní hokej. Potvrdíte tuto informaci?
Potvrdím a velice rád. Najednou jsem si uvědomil, že už skoro deset let se ve spolupráci s městem snažíme, aby zde tento sportovní stánek vyrostl. Pokud vše klapne, tak jak má a nezasáhne vyšší moc, tak opravdu už věřím tomu, že se na jaře začne stavět. V současné době probíhají technické dny, vše je na dobré cestě. Už nyní vám mohu prozradit, že na novém stadionu se také uskuteční reprezentační akce, jako například mistrovství Evropy. Příznivci pozemního hokeje nejen z Hradce Králové, ale i širokého okolí se mají nač těšit.

Pokud v příštím roce začne přestavba Všesportovního stadionu, kde odehrajete extraligové domácí zápasy?
Nevím, jestli se přestavba dotkne hned v první fázi likvidace umělé trávy. Jaro každopádně odehrajeme na Všesportovním stadionu a pak se uvidí.

Jaký byl pro vás z celkového pohledu rok 2011?
(zasměje se)
Podívejte, jako šéf klubu jsem zažil pěkné, ale i horké chvíle. To ale ke sportu patří. Osobně jsem optimista a vidím budoucnost pozemního hokeje v jasných a svítivých barvách.

Jaké hlavní úkoly jste si stanovil pro rok 2012?
Nábory dětí se nám letos povedly a na ně se chceme zaměřit i v příštím roce. Musíme zde vytvořit širokou mládežnickou základnu. Pozemní hokej ve městě pod Bílou věží má tradici a nemůže zaniknout. Jsem přesvědčen, že zde v budoucnu vychováme další hráče a hráčky pro českou reprezentaci. Zaměřit se samozřejmě musíme i na družstva dospělých, kde máme také rezervy.

Český svaz pozemního hokeje na tom není finančně dobře. Reprezentace mužů možná neodjede do Japonska na kvalifikaci o olympiádu v Londýně. Co tomu říkáte?
Ve sportu se pohybuji již řadu let a vidím, jaká situace je nejen v pozemním hokeji, ale i v dalších oddílech. Co si budeme povídat. V současné době je hluboká krize a peníze nejsou nikde. Chybí prostředky od státu i ČSTV. Jaká bude situace v příštím roce, to netuším. Moc bych si přál, aby reprezentace mužů na kvalifikaci odletěla. Když se probojuje do Londýna, bude to obrovský úspěch pro všechny, kteří se tomuto amatérskému sportu věnují. Kdyby nároďák do Japonska neodletěl, byla by to ostuda pro Českou republiku. Všude jinde by se stát a sponzoři snažili o to, aby se na takovou akci tým dostal.

Jaká je situace na svazu nyní?
Dělá, co může, ale opravdu potřebuje finanční injekci. V těchto dnech bylo vypsáno výběrové řízení na post generálního manažera, tak uvidíme, co přinesou příští dny.

Co vás v letos nejvíce potěšilo?
Kromě posunu výstavby nového stadionu ve Farářství to byly úspěchy hradeckých sportovců na republikové a mezinárodní úrovni. Jsem rád, že prvoligoví fotbalisté získali devatenáct bodů a na jaře se jim bude dýchat lépe.

Vaše slovo na závěr?
Tak jako bilancuje pozemní hokej, podobně hodnotí rok 2011 ostatní oddíly a občané Hradec Králové. Do nového roku přeji všem zdraví, štěstí, pohodu a hrdost na to být občanem Hradce.

Jan Skalička