Očekával jste, že si muži zahrají finále?
Řeknu to na rovinu. Tajně jsem v to doufal, ale moc jsem tomu nevěřil.

Můžete být konkrétnější?
Rakovník vyhrál základní část bez ztráty bodu. Hodně si na nás věřil. Když jsem viděl, v jaké sestavě do Prahy jedeme, tak jsem se trochu bál, že souboj s Rakovníkem skončí pořádným fiaskem. K dispozici jsme neměli ani dvě kompletní pětky, protože nás pronásledovala marodka a někteří hráči museli do práce. To víte, jsme amatérský sport. Na druhou stranu jsem si říkal, že je možná lepší hrát s Rakovníkem než s pražskou Slavií.

Byl jste v pražském Edenu?
To víte, že ano. Náš klub zde měl dvojnásobné zastoupení a to jsem si rozhodně nemohl nechat ujít. Kromě mužů se totiž do play off probojovala i naše děvčata. V Edenu byla také početná skupina našich fanoušků, čehož si vážím.

Pojďme nejprve k mužům. Jaké bylo semifinále z vašeho pohledu?
Jako prezident klubu jsem měl možnost být s týmem již na předzápasové přípravě a oba duely jsem viděl přímo ze střídačky. Celý mančaft podal skutečně heroický výkon, na palubovce nechal všechno. Cením si toho, že kluci na sto procent dodrželi taktiku, což byl podle mě základ k úspěchu. Když po čtyřiceti minutách svítil na tabuli stav 3:3 a přišly na řadu penalty, tak jsem zažíval neskutečné pocity. Strašně jsem to prožíval. Přál bych každému, kdo se kolem jakéhokoliv sportu motá, aby mohl zažít něco podobného. Po výhře 3:1 na penalty jsme měli všichni obrovskou radost. Věděli jsme, že máme minimálně stříbro, a to je něco, v co před sezonou věřil málokdo.

Ve finále s pražskou Slavií jste poměrně dlouho drželi nerozhodný stav…
Pražané disponují silným kádrem, v němž je řada reprezentantů. Věděli jsme, že můžeme jen překvapit. Na regeneraci bylo málo času, neboť finále se hrálo pětasedmdesát minut po našem vítězství nad Rakovníkem. I za stavu 1:2 jsem věřil, že bychom mohli zápas dovést k remíze a v penaltovém rozstřelu znovu vyhrát. To by byla bomba, protože by skončila letitá nadvláda pražské Slavie. Bohužel v závěrečných pěti minutách na nás Pražané vyvinuli obrovský tlak, kterému nebylo možno odolat, a nakonec jsme prohráli 1:5. I tady musím před kluky smeknout, přes porážku odvedli své maximum. Kdybych měl někoho vyzdvihnout, pak by to byl brankář Robin Zdeněk, který vyřešil řadu nebezpečných situací a spoluhráče mnohokrát podržel. Po závěrečném hvizdu sudího tleskala zaplněná hala všem aktérům vestoje. Pro nás všechny to byly krásné a nezapomenutelné okamžiky.

Jakou odměnu jste pro hráče připravil?
V úterý jsme měli v restauraci Duran raut, kde jsme stříbro náležitě oslavili. Předtím jsem se členy našeho výboru hodnotil právě skončenou halovou sezonu.

Děvčata skončila v extralize po nevyrovnaných výkonech čtvrtá.
Pro mě je to obrovské zklamání. Tým jsem celou sezonu sledoval a řeknu vám, že výkony byly jako na houpačce. Jednou to byl velmi dobrý výkon a podruhé moc špatný. V semifinále děvčata narazila na největšího favorita – Slavii Praha – a prohrála vysoko 1:7. Mrzí mě, že to bylo po ostudném výkonu. Takto se o medaile nehraje. Náš celek absolutně zklamal. S hráčkami budu mít na toto téma ještě pohovor.

Všechny zápasy v Edenu se hrály v zaplněné hale. Nebylo vám trochu líto, že podobná akce se zatím nemůže uskutečnit v Hradci?
Samozřejmě mi to bylo líto. Halový hokej, to je specifická hra, v níž padá hodně gólů, pořád se něco děje a hráči dávají do hry maximum. Kdyby se zápasy play off uskutečnily v hale Slavie v Orlické Kotlině, byl by to pro všechny fanoušky určitě velký svátek. Zdejší palubovka je však nevyhovující, extraliga se na ní nedá hrát. V současné době s tím těžko něco uděláme. Sehnat peníze na novou palubovku není v dnešní době vůbec jednoduché. Flintu do žita ale v žádném případě neházíme. Věřím tomu, že do dvou let se situace zlepší a diváci extraligové boje v Hradci uvidí. Chápu naše hráče a hráčky, že reptají, když musí na každý zápas cestovat třeba do Prahy, Plzně či Českých Budějovic.

A co mládežnická mužstva, jak se jim v hale vedlo?
Když jsem u toho bilancování, tak musím předeslat, že naši B muži vyhráli první ligu, za což jim patří mé poděkování. Postoupit ale nemohou, protože v extralize hraje naše áčko. Pokud jde o mládežnická družstva, tak starší dorostenci obsadili šesté a mladší dorostenky páté místo. Mladší žáci budou teprve příští týden bojovat v kvalifikaci a v případě vítězství si zahrají play off.

Za dva měsíce startuje jarní část extraligy mužů a žen na venkovní ploše. Situace není příliš růžová, souhlasíte?
Věřím tomu, že se muži do play off dostanou. Soutěž je poměrně vyrovnaná a v silách týmu postup určitě je. Když jsem viděl, čeho jsou schopni v hale, tak proč by nešlo něco podobného zopakovat i venku. Vím, že po přečtení těchto řádků mi spousta hráčů řekne, ať sedím na zemi, ale já si stojím za svým a věřím, že to nakonec dobře dopadne. U děvčat je situace poněkud složitější. Tady zůstává hlavní cílem záchrana. Současný kádr tvoří převážně mladé hráčky, ale jsem přesvědčen, že v jejich silách záchrana je.

Dojde k nějakým změnám v hráčských kádrech?
Uvidíme, co přinesou příští dny. V tuhle chvíli je jisté, že hostování Krýsla se změnilo v přestup a hráči, kteří u nás hostují, tady zůstanou i na jaře. Pokud jde o děvčata, tak s Bubelovou, Škrancovou a Ohnemichlovou počítáme i pro jarní venkovní boje.

Hradec má své zastoupení také v reprezentačních výběrech…
Máte pravdu. Když to řeknu v nadsázce, tak reprezentace žen žije z hradeckých gólmanek, neboť v brance se střídají Štěpánka Šmídová a Barbora Čecháková, která ještě chytá za reprezentační jednadvacítku. V juniorských výběrech jsou Tomáš Hynčík, Roman Straka a Vítek Michal, z děvčat je to Míša Tláskalová.

Jak zatím probíhá výstavba nového stadionu ve Farářství?
Je zbourán stávající objekt a jsou položeny nejnutnější základy pro budoucí šatnový objekt. Všichni si již přejeme, aby se zlepšilo počasí a mohlo se pokračovat ve stavbě. Strašně moc bych si přál, aby byl areál kompletně hotový do konce září. A ještě jedna zajímavost. Po dohodě s ČSPH máme přislíbeno, že v červenci 2014 se v Hradci uskuteční ME juniorů a juniorek. Kromě toho máme nasmlouvané přátelské zápasy naší reprezentace, aby ukázala kvalitní hokej i fanouškům v Hradci. Budeme se snažit k nám dostat i další akce, aby umělá tráva byla využita a Hradečáci si přišli na své.

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo a kde vás naopak tlačí bota?
Jak už jsem řekl, největší radost jsem měl po zisku stříbrných medailí v extralize mužů. Doufám, že něco podobného se podaří také mladším žákům. A kde nás tlačí bota? To je hlavně se sponzory. Někteří dlouholetí partneři nám smlouvy neprodloužili. Chápu, že situace je komplikovaná nejen ve sportu, ale i ve firmách. Nicméně musíme na celou situaci zareagovat a peníze na provoz oddílu získat. Jsem strašně rád alespoň za dotace od magistrátu města, za což mu patří poděkování.

Zvýšil se mezi mládeží zájem o pozemní hokej?
Myslím, že ano. Vydařil se nám nábor, přišli noví adepti. Až budeme mít nový stadion, tak jsem přesvědčen, že zájem o tento sport v Hradci vzroste. Rozhodně nemám strach, že by tady pozemní hokej, jenž má dlouholetou tradici, zanikl. A věřím i tomu, že s novým stadionem přijdou i noví sponzoři.

Jan Skalička