To jsou trumfy, kterými přebil své konkurenty v anketě o Nejúspěšnějšího sportovce Královéhradeckého kraje za rok 2011.

Jaký význam přikládáte podobným anketám?
Nejprve jsem si říkal, co se děje. Je březen a já něco vyhrál? Vůbec mi nedošlo, že se podobné ankety za uplynulý rok vyhodnocují až nyní. Každopádně to potěší. Nikdy není sranda něco vyhrát. Člověk musí zaznamenat pořádný výsledek, aby se to povedlo.

Na pomyslném trůnu střídáte svého oddílového kolegu Jana Sychru…
Doufám, že se tam budeme střídat co nejdéle. (směje se) Pro náš sport je to jenom dobře. Střelba je trochu utlačovaná, nemá takovou popularitu jako třeba hokej či fotbal. Každé zviditelnění nám pomáhá.

Dají se vůbec individuální úspěchy z mistrovství světa či Evropy porovnávat například s postupem fotbalistů na Euro?
Nedají. I když všichni sportovci nemají stejný názor jako já. Podobné ankety jsou pro mě víceméně společenskou událostí. Nejde vůbec srovnávat, v jakém odvětví je větší konkurence, kdo toho dosáhl víc. Jedná se z mého pohledu spíše o příjemné setkání.

O vás je známo, že fotbalu velmi fandíte. Jak dopadnou Češi na letošním Euru?
Doufám, že dobře. Cestu na šampionát neměli lehkou, hodně lidí je zatracovalo a nevěřilo jim. Nakonec to zvládli. Z vlastní zkušenosti vím, že když průběh není úplně hladký, jdete do toho s tím, že nemáte co ztratit. To je výhoda. Když budou mít trochu štěstí, můžou dojít hodně daleko.

Co vy na olympiádě v Londýně?
To je otázka. U nás se fakt nikdy neví. Čím jsem starší, tím se mi tahle střelecká pravda více potvrzuje. Špička je ohromně široká, kdokoliv může vyhrát, kdokoliv může skončit v poli poražených. Lepší je stát nohama na zemi, udělat v přípravě maximum. Pak si nemůžete nic vyčítat. V naší disciplíně opravdu nikdo nic jistého nemá. Je to jeden závod za čtyři roky. Pak už jen záleží, jak vám to sedne.

Takže si vůbec nepřipouštíte, že obhajoba prvenství je nějakou povinností?
Vůbec ne. Už jsem dost starej na to, abych takhle přemýšlel. Beru to tak, že už mám za svoji kariéru splněno. Tím však neříkám, že nechci dosáhnout dalších úspěchů. V každém závodě se snažím, aby to dopadlo co nejlépe.

Přesto asi brzy pocítíte na svou osobu zvýšený tlak. Mediální humbuk s blížící se olympiádou bude kolem vaší osoby určitě růst.
Dívám se na to tak trochu s úsměvem. Kolem střelců se kamery začnou točit možná až v Londýně. Ono se o nás zase tolik nepíše. Nejsme moc v televizi, tudíž nejsme tolik vidět. Pokusím se zastřílet co nejlépe. Tlak určitý bude, ale je na mně, jak se s ním vypořádám.

V jaké fázi přípravy se momentálně nacházíte?
Pořád na začátku. Mám za sebou dvě soustředění na Kypru, ale ani při jednom nám nepřálo počasí. Zatím letos nemám tolik odstříleno, jak bych si představoval. Na druhou stranu; vrchol sezony je až v srpnu, času je ještě dost.

Jestli se nepletu, zanedlouho si londýnskou střelnici vyzkoušíte v rámci Světového poháru. To bude zcela jistě užitečný test…
Souhlasím. Pořád to tam je v takovém syrovém stavu, ale fotky střelnice jsem už viděl. Je podobná té v Hradci, takže máme dobré podmínky pro trénování.

Od vašeho triumfu v Pekingu se toho dost změnilo. Máte manželku a syna. Jak velkou sílu vám dodává rodinné zázemí?
Je to bomba. Rodina pro mě znamená moc. Člověk pak i věci kolem sportu vidí trochu jinak. Když se vám nepovede závod, svět se nezboří. Přijedete domů, kluk se usměje a chmury jsou pryč. Je to výborný relax.