Se závody historických motocyklů se seznámil na hořických 300 zatáčkách Gustava Havla v roce 2009. „Mám sice rád adrenalin, ale nejsem blázen, takže tohle nikdy,“ říkal si tehdy JAN ČÍŽEK z Hradce Králové. Jenže dlouho mu to nevydrželo a zanedlouho okusil toto motoristické odvětví.

„K závodům mě přivedl kamarád Vladimír Kotland, mistr Evropy z roku 2009. Byl pro mě cenným zdrojem zkušeností a dodnes se stará o přípravu mého stroje,“ líčí Čížek své začátky.

Jeho prvním závodem byl legendární Kolštejnský okruh v Branné. Poté zamířil do Holíče na Mezinárodní mistrovství Slovenska a hned se mu je podařilo vyhrát.

Rok 2010 pojal Čížek jako sbírání zkušeností. V úvodu sice vyhrál v italské Adrii v rámci seriálu UEM Cup mistrovství Evropy, jenže pak přišel také pád a zranění, kvůli němuž musel vynechat dva podniky. V absolutním pořadí z toho bylo „až“ druhé místo.

Do následujícího roku vstupoval královéhradecký jezdec s napjatým očekáváním, neboť jeho cílem byly přední příčky v mistrovství Evropy. Sezonu zahájil druhým místem v Itálii, což bylo předzvěstí dobrých výsledků. O celkovém prvenství v seriálu UEM Cup rozhodl až poslední podnik ve slovenském Holíči, kde dojel Čížek třetí.

V letošní sezoně, která odstartuje počátkem května, se čtyřicetiletý motocyklista představí například v jubilejním padesátém ročníku 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích (20. května) či na České Tourist Trophy v Hořicích (17. června).

„Milníkem pro náš tým bude účast na slavném závodě Tourist Trophy na ostrově Man,“ doplňuje Jan Čížek a zároveň přiznává, že závodí především pro radost.

Vizitka Jana Čížka

Věk: 40 let.
Bydliště: Hradec Králové.
Zaměstnání: ředitel billboardové agentury.
Sportovní odvětví: historické motocykly.
Závody: Přebor ČR kat. Klasik, Přebor ČR jízdy pravidelnosti historických závodních motocyklů, MM Slovenska, ME UEM Cup – regularity kat. C.
Úspěchy: 2010 vicemistr Evropy, 2011 mistr Evropy.
Motocykly: Honda CB 400F, Honda CB 500F.
Tým: Czech classic racing team (další jezdci Vladimír Kotland, Karel Holman, Zdeněk Hrnčál + Čížkova dcera Tereza – Umbrella girl).
Zájmy: moto, paragliding a potápění, není „kolektivním sportovcem“.