Sněhové podmínky sice úplně ideální nejsou, což ale pořádání letošního Skiinterkriteria nemohlo ohrozit a nejstarší evropský závod pod hlavičkou FIS mohl začít. Pořadatelé ze Ski klubu Ústí nad Orlicí odvedli pořádný kus práce.

Letošního 53. ročníku se účastní závodníci ze šestnácti zemí. Zajímavostí je start Austrálie i účast jednoho reprezentanta Brazílie.

Skiinterkriterium je každý rok přehlídkou talentovaných lyžařů. Vždyť v minulosti se na svahu Zakletý objevila známá jména současnosti – čeští reprezentanti až po naši dnešní absolutní špičku Šárku Strachovou a Ondřeje Banka. První vavříny zde získali i slavní sourozenci Janica a Ivica Kosteličovi z Chorvatska.

Po slavnostním zahájení, které proběhlo ve čtvrtek se závodníci včera pustili  do bojů se slalomovými tyčemi, ale moc času na prohlídku trati neměli. „Máme teploty kolem nuly, takže se trochu bojíme o stav trati. Kvůli tomu jsme museli povolit prohlídku trati týmům pouze mimo branky, aby se nám horní vrstva sněhu neztrhala ještě před závodem," popsal stav na svahu Jaroslav Křístek, sportovní ředitel závodů.

Jednomu z největších favoritů celého závodu a velké naději českého lyžování to nevadilo. Jan Ouvín s přehledem vyhrál první kolo a nakročil k vítězství, které bezpečně uhájil.

„Závod byl těžký, protože trať byla rozbitá. Jsem rád, že jsem první. Chtěl bych vyhrát také obří slalom a zopakovat absolutní vítězství," uvedl vítěz.

Další medaile přišly v kategorii mladšího žactva. Zlato si vyjeli Tereza Součková a Jonáš Pospíšil, který zaútočil ve druhém kole z osmého místa.

V sobotu je na programu obří slalom, mladší jedou jen jedno kolo (9.00), závod staršího žactva už je dvoukolový (11.45 a 14.00).

Výsledky – slalom, mladší žáci: 
1. Jonáš Pospíšil (Česká rep.), 2. Martin Křižaj (Slovinsko), 3. Václav Hádek (Česká rep.). Mladší žákyně: 1. Tereza Součková (Česká rep.), 2. Simona Antalová (Slovensko), 3. Betija Burkovska (Lotyšsko). Starší žáci: 1. Jan Ouvín (Česká rep.), 2. Borut Božič (Slovinsko), 3. Alex Chyc (Polsko). Starší žákyně: 1. Tereza Jančová (Slovensko), 2. Tia Trampuš (Slovinsko), 3. Izabela Tylek (Polsko).