Oddíl pozemního hokeje Slavie Hradec Králové má za sebou další sezonu. Nejen o tom, jaká byla, hovořil pro Deník MILAN NEJEDLÝ (na snímku), prezident klubu.

Muži Slavie obsadili v extralize na venkovní ploše páté místo, přitom po podzimu to vypadalo, že si zahrají o medaile. Proč to nevyšlo?

O tom, že si play off nezahrajeme, rozhodlo až poslední kolo základní části. Ve skupině o páté až osmé místo prakticky o nic nešlo, neboť naše mužstvo mělo takový bodový náskok před ostatními celky, že bylo o konečném umístění rozhodnuto s předstihem. Na druhé straně pozitivní bylo, že celou sezonu jsme odehráli s vlastními odchovanci, až na Krýsla. Výkony určitě nebyly špatné a věřím, že v příští sezoně si play off zahrajeme.

Velkou radost jste jistě měl ze druhého místa v interlize. Je to tak?
Po podzimu jsem nevěřil, že v této prestižní mezinárodní soutěži to dotáhneme tak daleko. Jaro ale kluci zvládli fantasticky. Konečné druhé místo je velkým úspěchem nejen hradecké Slavie, ale i České republiky. O tom, zda budeme v interlize startovat i v příští sezoně, není zatím rozhodnuto. Přednost totiž mají první čtyři celky extraligy. Pokud by nebyl z jejich strany zájem, určitě bychom šanci využili.

Hrajícím trenérem byl Marek Machút. Naplnil vaše představy a povede mužstvo i v příští sezoně?
Plnit funkci hrajícího trenéra a kapitána je obrovská zátěž. Marek to ale zvládl skvěle a patří mu z mé strany velký dík. Mužstvo povede i v příští sezoně s tím, že při zápasech by tým z lavičky koučoval někdo jiný. Oslovil jsem již Zdeňka Jána. Jedná se o bývalého hráče Slavie, který má potřebné zkušenosti. Jednání probíhají. Uvidíme, jak to dopadne.

Děvčata obsadila v extralize rovněž páté místo. Jste spokojen?
Ke spokojenosti mám hodně daleko. Děvčata obhajovala bronzové medaile z minulé sezony a tento úkol nesplnila. Na druhou stranu přiznávám, že po podzimu byla naše situace katastrofální. Tým měl na svém kontě pouhé čtyři body a vypadalo to, že půjdeme do baráže o udržení. Po návratu trenérky Martiny Polákové přišlo na jaře zlepšení, přesto v některých zápasech hráčky nepodaly optimální výkon a nesplnily to, co měly. Hodně rozladěn jsem byl například po porážce v Mnichovicích.

Od příští sezony má údajně v některých soutěžích dojít ke změnám. Co je na tom pravdy?
Máte dobré informace. Od sezony 2011/12 by extraliga mužů měla mít deset mužstev místo dosavadních osmi. Pokud jde o mládežnické celky, tak u starších žáků a žákyň a mladších dorostenců a dorostenek dochází ke snížení počtu hráčů na 8+1. Hrát se navíc bude na zkráceném hřišti. Pozemní hokej v těchto kategoriích se určitě zatraktivní. Chlapci a děvčata budou častěji v kontaktu s míčkem, bude padat více branek.

Budete chtít v letní přestávce posílit extraligové kádry mužů a žen?
Jak u mužů, tak u děvčat to bude plně v kompetenci trenérů Machúta a Polákové. Pokud by šlo o jednu až dvě výrazné posily, pak bych jejich přání akceptoval. V tuhle chvíli vám ale řeknu, že bych příští sezonu chtěl v obou kategoriích odehrát vesměs s vlastními odchovanci. Hráčský potenciál tady není špatný, v silách kluků i holek je bojovat o medaile.

Radost vám dělaly žákovské týmy. Mám pravdu?
Určitě. Mladší žákyně vybojovaly mistrovský titul jak na venkovní ploše, tak i v hale. Dařilo se starším žákům i žákyním, takže o budoucnost hradeckého pozemního hokeje nemusíme mít obavy. Důkazem toho je i fakt, že mladší žákyně byly ohodnoceny ze strany města jako „Naděje královéhradeckého sportu“. Věřím, že se nám bude dařit i v příštích sezonách.

Pojďme k halové sezoně. Z ní máte asi smíšené pocity, že?
Přesně tak. Muži nečekaně sestoupili z extraligy, a to byli posíleni o některé hráče z jiných klubů. O to větší bylo zklamání. I tady musím říct, že mužstvo neodvedlo v zápasech to, co bylo v jeho silách. Prvořadým úkolem v nadcházející sezoně bude okamžitý návrat mezi elitu. Tým určitě nebude posílen, šanci dostanou někteří starší dorostenci. Daleko větší spokojenost panuje u děvčat, která v nejvyšší soutěži obsadila čtvrté místo a na PMEZ divize B skončila na pátém místě, což považuji za obrovský úspěch.

Na jaře příštího roku by se konečně měl ve Farářství začít stavět nový stadion pro pozemní hokej. To je dobrá zpráva.
Doufám, že tomu tak bude. Vše zatím probíhá podle plánu, je téměř hotová projektová dokumentace. Vedení města přislíbilo, že na jaře příštího roku by mělo být vypsáno výběrové řízení, a pak už by se snad mohlo začít stavět.

Vaše slovo na závěr?
Všem sportovcům v Hradci přeji pěknou dovolenou, hodně zdraví a úspěchů v příští sezoně. Ta letošní byla skvělá. Jsem rád, že se dařilo fotbalistům FC Hradec, kteří svými výbornými výkony vybojovali v lize nečekanou osmou příčku. Dařilo se také vodním pólistům hradecké Slavie a dalším oddílům ve městě. Magistrát sport výrazně podporuje, což je skvělé. Věřím, že se máme v budoucnu nač těšit. Jan Skalička