Utekl všem. Nejúspěšnějším sportovcem Královéhradeckého kraje za rok 2015 se stal třiadvacetiletý sprinter Michal Desenský ze Sokola Hradec Králové.

„Prvenství v anketě si velice cením a vážím. Je to vždy příjemné ocenění za dřinu 
v tréninku," říkal s radostí 
v hlase talentovaný atlet ke svému triumfu v tradiční anketě, kterou pořádají KHKO ČUS ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, agenturou Sport Action a Deníkem.

Poslední vítězové
2015 – Michal Desenský, atletika
2014 – Eva Vrabcová-Nývltová, běh na lyžích
2013 – Radka Krejčová, karate
2012 – Jan Sychra, sportovní střelba
2011 – David Kostelecký, sportovní střelba
2010 – Jan Sychra, sportovní střelba
2009 – Dana Brožková, orientační běh
2008 – David Kostelecký, sportovní střelba

Co říkáte na prvenství v anketě Nejúspěšnější sportovec Královéhradeckého kraje?
Prvenství v anketě si velice cením a vážím. Je to vždy příjemné ocenění za dřinu v tréninku. Je to moje nejlepší umístění v této anketě a popravdě mě to dost překvapilo, když máme v kraji tolik skvělých sportovců.

V roce 2012 jste v této anketě vyhrál kategorii nejlepšího mládežnického sportovce, následně jste byl mezi dospělými šestý 
a loni devátý. Co myslíte, že vás letos dovedlo k triumfu?
Řekl bych, že rozhodl zisk evropské medaile se štafetou, protože úspěchy například 
v tuzemsku jsem měl zhruba stejné jako rok předtím.

Je pro vás evropská medaile na šampionátu do 22 let největším loňským úspěchem? Sbíral jste také tituly a medaile v tuzemsku?
Ano. Na evropském šampionátu jsem poprvé získal medaili z velké akce a zaběhl jsem si osobní rekord na 400 metrů. Jen mě trochu mrzí, že jsem se neprobojoval do finále mezi jednotlivci. Dále hodně vysoko řadím mistrovství Evropy v Curychu, kde jsme běželi finále na 4x 400 metrů.

Nepřímo jste zažil atmosféru loňského halového mistrovství Evropy v Praze. Pohltila vás?
V Praze jsem bohužel nestartoval, byl jsem pouze jako náhradník na štafetu. Jenže všichni byli zdraví, takže jsem neběžel a šampionát jsem zažil jen z pohledu diváka. I tak to byl dobrý zážitek, ale určitě by bylo super proběhnout se před takovou návštěvou a v atmosféře, jaká v Praze panovala.

Českou sprinterskou hvězdou současnosti je Pavel Maslák. Ukazuje vám cestu, že i z tuzemska se lze prokousat do evropské a světové špičky?
To je těžké. U Masláka se vše sešlo a je to výjimečný sprinter. Určitě je to povzbudivé, že český sprinter poráží světové sprintery, ale se štafetou vidím větší možnost, jak se prosadit, obzvlášť, kdyby byl ve štafetě i Máslo.

Do budoucna může českou atletiku proslavit právě štafeta. Důkazem toho je zisk stříbra na ME do 22 let v Tallinnu, na němž se kromě vás podíleli Jan Jirka, Zdeněk Stromšík a Marcel Kadlec. Sílu štafety může zvýšit již zmíněný Maslák. Kdy by se štafeta mohla začít prosazovat mezi dospělými?
To lze těžko říct, bylo by to pěkné, kdyby se to povedlo. Záleží, jak se budeme zlepšovat. Jinak štafeta může být 
v ČR určitě na dobré úrovni, dobrých čtvrtkařů a sprinterů máme docela dost. Jenže je celkem složité skloubit osobní ambice s těmi štafetovými. Příkladem nám mohou být třeba Poláci, kteří se soustředí na seběhávání štafety a stráví spolu spoustu času na soustředění, takže se pak dostávají pravidelně na vrcholové akce.

Je vaším největším sportovním snem zakleknout do startovních bloků vedle fenomenálního sprintera Usaina Bolta?
Můj sen je stejný asi jako u každého sportovce, a to je  probojovat se na olympijské hry, i když to nebude vůbec jednoduché. Ve světě je obrovská konkurence a časy se zrychlují. Co stačilo před pár lety, teď už prostě nestačí.

Jaký čas musíte na čtyřstovce zaběhnout, abyste se podíval 
na olympiádu?
Právě, že od olympiády jsem daleko, limity se zpřísnily, dřív stačil čas 45,80, to by mohlo být i v mém případě reálné, ale teď je 45,40, což je dál od mého osobního rekordu. 
I šance ve štafetě je menší, na olympiádu se kvalifikuje méně štafet a dostat se třeba přes karibské štafety je těžší.

Kromě atletiky jste dříve hrával i fotbal. Které sporty a kteří sportovci patří mezi vaše nejoblíbenější?
Asi nemůžu říct, že mám nějakého nejoblíbenějšího sportovce, mám spoustu sportovců, kterým fandím: Usain Bolt, Asafa Powell, Cristiano Ronaldo a další. Jinak se rád podívám na fotbal a hokej.

Jaké máte cíle pro letošní rok?
Letos jsem měl dva cíle. Prvním bylo v březnu halové mistrovství světa v Portlandu, kam se mi bohužel nepodařilo dostat. Chybělo mi kousek štěstí, protože kdybych zaběhl to, co minulý rok, tak bych se tam dostal bez problémů. Mým druhým cílem je teď evropský šampionát v Amsterodamu v červenci, kde bych chtěl běžet 400 metrů a štafetu na 4x 400 metrů. V současné době pokračuji v přípravě a hlavní závody na splnění limitu přijdou v květnu a v červnu, limit je 46,20. Z mimosportovních cílů bych rád dodělal bakalářské zkoušky na Vysoké škole ekonomie a managementu.