Poprvé v historii se na východočeských kurtech hrálo o body do žebříčku ATP a o odměny v dolarech. Mezinárodní tenisová federace ATF přidělila do Pardubic a Ústí nad Orlicí turnaje kategorie Futures s dotací 15 000 dolarů. Premiérový ročník Rieter Open, který navázal na dvacetiletou tradici turnaje Rieter Cup, jenž byl posledních osmnáct let i mistrovstvím republiky mužů a žen. Byl bezesporu oživením, na obou místech byl k vidění kvalitní tenis, ale také mnohá překvapení.

„Nelíbila se nám postupně se snižující úroveň šampionátu, hlavně v ženské kategorii, proto jsme se rozhodli vstoupit na mezinárodní scénu," vysvětlil strategii generální ředitel společnosti Rieter CZ Jan Lustyk, který v roce 1995 stál u zrodu ústeckého turnaje.

„Rozhodli jsme se pro kategorii mužů, a protože v případě tzv. patnáctitisícových turnajů požaduje mezinárodní federace ITF zorganizovat dva po sobě jdoucí turnaje, oslovili jsme pardubickou společnost DAE Services," vysvětlil ředitel turnaje Vladimír Vaněk a majitel pořádající agentury Vaněk Agency.

Jaké je vaše první hodnocení obou turnajů, které se uskutečnily ve spolupráci s místními tenisovými oddíly LTC Pardubice a TK Ústí nad Orlicí, za podpory hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a magistrátů obou měst?
Lustyk: „Koncept turnaje zapadá do strategie naší firmy, která se rozhodla v oblasti sportu  podporovat tenis. Organizačně vše dopadlo velmi dobře, v Ústí nad Orlicí budeme muset vstoupit do jednání s městem i tenisovým oddílem, aby se zlepšila kvalita kurtů."
Vaněk: „Supervizor ITF Jiří Adamovský byl v Ústí nad Orlicí spokojený s organizací turnaje, podle něj vše proběhlo na velmi dobré úrovni. Chválil doprovodný program, zejména party pro hráče a partnery. V předvečer finálového utkání proběhlo přijetí u starosty města, na které jsme pozvali oba finalisty s doprovodem. Supervizor ITF kritizoval špatnou kvalitu kurtů jedna a dvě, valný dojem na něj neudělala ani pomalu se rozpadající tribuna. Požádal jsem ho, aby své písemné hodnocení zaslal všem zainteresovaným stranám."

Byla podle vás poznamenaná sportovní úroveň brzkým vyřazením nasazených hráčů?
Lustyk: „Viděli jsme řadu kvalitních zápasů. Třeba postup Blaška z kvalifikace až do semifinále nebyl překvapením – tenhle tenista byl na Slovensku vyhlášen Kanáří nadějí za rok 2014."
Vaněk: „Sportovní úroveň byla velmi slušná, překvapení se nevyhnou žádnému turnaji.Vyřazení některých favoritů asi nebyla náhoda, v první řadě to platilo o švýcarském daviscupovém reprezentantu Laaksonenovi, který je momentálně v herní krizi. Osobně mne mrzelo vyřazení jedničky Mertla, který hned v prvním kole prohrál s Ukrajincem Smirnovem. Ukrajinský tenista vyhrál turnaj v Pardubicích, výborné výkony předváděl v minulosti, má na svém kontě dvacet vyhraných turnajů nižších kategorií."

Premiéra se povedla, ale co bude dál?
Lustyk: „V průběhu turnaje jsme se dozvěděli překvapivou informaci o tom, že ITF uvažuje o reorganizaci turnajů kategorie Futures. Měla by zrušit stávající, kde se hraje o 10 000 dolarů. Ty povýšit na patnáctitisícové a z patnáctitisícových udělat pětadvacetitisícové. Nárůst o deset tisíc dolarů představuje v současném kursu 250 000 korun. A to je dost významná částka, ve své podstatě jde o jeden turnaj navíc. Všechno musíme s chladnou hlavou analyzovat a rozhodnout. V této chvíli nedokážu jednoznačně předpovědět výsledek."
Vaněk: „Pokud ITF řekne A, to znamená nová struktura turnajů kategorie Futures, měla by dodat i B. Tedy to, zda je ochotna pořadatelům turnajů finančně pomoci. Bez podobného řešení si dost dobře neumím pořádání takových turnajů představit. Podle informací, které mám, se třeba v Turecku v dnešní podobě koná kolem padesátky turnajů. V podstatě je pořádají hotelové komplexy, které z toho samozřejmě mají zisk. Při nových podmínkách a bez případné dotace ITF lze odhadovat, že zhruba jedna třetina turnajů zanikne."

Proč o takovém kroku mezinárodní tenisová federace ITF uvažuje?
Lustyk: „Možná jde o tlak hráčské loby. Ono není vůbec jednoduché uspět v desítkovém turnaji, kde je těžký každý zápas – vítěz získá za týden bojů něco málo přes 1000 dolarů, ale má velké náklady."
Vaněk: „Dám příklad Ekvádorce Escobara. Ten přicestoval do Evropy, nejprve vypadl v kvalifikaci challengeru v Miláně, potom se přesunul do Prahy a prohrál v kvalifikaci na Sparta Prag Open s Michaličkou. V Ústí nad Orlicí skončil v semifinále, za což dostal 753 dolarů. Od nás odjel vlakem do Prahy, odtud autobusem do Frankfurtu a letadlem domů. Nechci přehánět, ale vyhraná částka mu stačí možná tak na tu letenku, ale on musel financovat svůj dvouměsíční pobyt v Evropě – zaplatit ubytování, stravu, tréninky a další potřebný tenisový servis."

Takže, bude Rieter Open 2016?
Lustyk: „Opakuji, že koncept turnaje o body do světového žebříčku zapadá do firemní strategie podpory sportu. Rádi bychom pokračovali, ale z výše uvedených změn v organizaci turnajů je třeba vše pečlivě zvážit a pak seriozně rozhodnout."
Vaněk: „Bez finanční pomoci ITF bude velmi těžké turnaj s dotací s 25 tisíc dolarů zorganizovat. Pokud mám správné informace, v roce 2016 budou platit ještě trochu měkčí pravidla. Pořadatel si může vybrat. Buď si najde dva partnery a uspořádají sérii tří turnajů s dotací 10 tisíc dolarů nebo si najde jednoho partnera a připraví sérii dvou turnajů s dotací 25 tisíc dolarů. V roce 2017 to bude složitější. V úvahu připadají tři patnáctky nebo dvě pětadvacítky. Není to jednoduchá situace. V tuto chvíli neumím jednoznačně říct, jaký tenis se za rok u nás bude hrát."

Jaromír Fridrich