Počtvrté zažije neopakovatelnou atmosféru olympijských her. V české výpravě ho v tomto ohledu předčí pouze kajakářka Štěpánka Hilgertová se svou šestou účastí. Skeetař Jan Sychra se v Londýně pokusí zlepšit své dosavadní maximum z Atén 2004, kde skončil devátý. ,,Bude to těžký závod. Udělám maximum, aby to dopadlo co nejlépe," řekl člen Dukly Hradec Králové, který v těchto dnech ladí formu na střelnici v Malšovicích.

Vrchol sezony se blíží. Napětí stoupá. Máte zatím dobré spaní?
Spím výborně. Moc si to nepřipouštím. Nervy si nechávám až na den D. Ty k tomu patří. Teď  by nemělo cenu organismus zbytečně zatěžovat. Je to moje čtvrtá olympiáda, nejsem už žádný zajíc. S čekáním se dokážu dobře vyrovnat.

Jste už pomalu olympijským matadorem. Připadáte si tak?
Zamávat to může s každým. Je ale pravda, že člověk už tolik nepodlehne atmosféře. Tlak bude ze všech stran. Jste tam počtvrté, očekávání budou velká. Vím, do čeho jdu.

Vaše disciplína přijde na řadu tři dny po zahájení. Znamená to, že si slavnostní nástup necháte ujít?
Je to tak. V Pekingu jsem měl času dost, tak jsem zahájení absolvoval. Nezdá se to, ale člověka to hodně vyčerpá. Je to několikahodinová procedura. Není to o tom, že se projdete po stadionu, někomu zamáváte a jdete domů. Celý kolotoč už vypukne odpoledne. Čekáte, až se to všechno seřadí, a na stadionu pak ještě dvě tři hodiny postáváte. Někteří lidé z toho dokonce omdlívají. Vezme vám to spoustu síly a já mám už druhý den neoficiální trénink. Chci být čerstvý.

Střelnici jste měl možnost si vyzkoušet v rámci závodu Světového poháru. Výsledek ale nebyl bůhvíjaký…
Dokonce bych ho nazval podprůměrným. Jde o to, jak se s tím kdo vyrovná. Je tam specifická stěna, připomínající pódium na koncert, potažená zelenou fólií, takže se tam holubi dost ztráceli. I proto jsme požádali Český střelecký svaz, resorty obrany a vnitra i soukromé subjekty, zda by poskytly dotace na podobnou stěnu. Povedlo se. V Brně jsme minulý týden absolvovali soustředění v podobných podmínkách, v jakých proběhne závod v Londýně. Za to všem patří veliký dík.

Jak drahá to byla ,,sranda"?
Částka se blížila sto třiceti tisícům korun. Alespoň víme, že jsme pro to udělali maximum. Dokonce bych řekl, že stěna, která se postavila v Brně, je ještě těžší. Je pravda, že nám dalo dost práce se s tím vyrovnat. Ale od toho to bylo.

Letos jste odložili začátek přípravy na pozdější dobu, aby se vrchol formy oddálil. Vše je směřováno k olympijskému závodu. Cítíte, že se ideální střelecké rozpoložení už dostavuje?
Cítím, že je to pořád lepší a lepší. Ještě mám pár dní čas. Rozhodně nechci nijak předbíhat, ve střelbě se všechno může zlomit během jediného okamžiku. Hodně napoví oficiální trénink. Pokud vám vyjde, člověka to pořádně nakopne. Nerad dělám nějaké prognózy, náš sport je v tomto ohledu strašně zrádný.

Sledujete po očku formu svých soupeřů?
Soustředím se hlavně sám na sebe.

Považujete za výhodu, že tentokrát poletíte na olympiádu ve dvou? Společně s vámi si Londýn vystřílel i brněnský skeetař Jakub Tomeček…
Mám z toho radost. Lépe se to všechno snáší, je větší legrace. Jsme sice v podstatě soupeři, ale navzájem si budeme fandit.

Co rodina? Jak žije sportovní událostí roku?
Znají mě dobře. Před odletem se nervozita bude stupňovat, takže se mě raději na nic nebudou vyptávat a půjdou mi z cesty.(směje se)

Přibalí vám manželka do kufru něco speciálního?
Ne ne. Žena mi kufr nikdy nebalila. Teprve až po návratu. To mi vždycky říká, že je to už čtrnáct dní a ještě jsem si nevybalil.(směje se)

Zpět k Londýnu. Okruh favoritů je široký. Jaký výsledek bude stačit na účast v šestičlenném finále?
Očekávám těžký závod. Už předolympijský test naznačil, že chybovat může kdokoliv. Vždyť se do finále postupovalo i se čtyřmi chybami. To se vidí málokdy. Velkou roli bude hrát také počasí. Dost tam prší a fouká vítr. Kdo chytí takové podmínky, bude v nevýhodě.

V Pekingu jste obýval pokoj s Davidem Kosteleckým, pozdějším olympijským vítězem v disciplíně trap. Blahopřál jste mu jako jeden z prvních. Asi by nebylo od věci, kdyby vám to v Londýně vrátil…
Byla by to paráda. Je to tajný sen, ale teď o tom nemá cenu přemýšlet. Nějak to dopadne a já udělám maximum, aby to dopadlo co nejlépe.

Vizitka

Narozen: 21. března 1969.
Stav: ženatý, manželka Eva, synové Filip (13) a Vojtěch (7).
Odvětví: sportovní střelba, disciplína skeet.
Osobní trenér: Petr Luštický.
Největší úspěchy: mistr Evropy 2010, dále dvě druhá a  třetí místa; dvojnásobný mistr světa a Evropy v soutěži družstev; čtyřnásobný vítěz závodů Světového poháru; spoludržitel světového rekordu v absolutním nástřelu 150 terčů; účastník olympijských her v Atlantě (15.), Aténách (9.) a Pekingu (16.).
Záliby: rodina, dům, pes, zahrada, myslivost.